Polecamy

Biblioteka z maszynami w tle

Data dodania: 06.11.2020

Biblioteka z maszynami w tle

Władze miasta Pszów zaprezentowały koncepcję zagospodarowania budynku maszynowni po byłej kopalni Anna. Jest nowocześnie i z troską o zachowanie lokalnej tożsamości. Teraz trzeba znaleźć fundusze na realizację planów. Pierwsze kroki już zostały podjęte.

Budynek maszynowni z zewnątrz wydaje się przestronnym obiektem. W środku wypełniony jest jednak ogromnymi urządzeniami wchodzącymi w skład starej maszyny wyciągowej Szybu Jan. Zabytkowy obiekt pochodzi z lat 40-stych ubiegłego wieku. Twórcy koncepcji tak zaplanowali przestrzeń, by maszyna wyciągowa stała się oryginalnym elementem ekspozycji. Wokół niej ustawiono regały, stoły i krzesła. Miejsce docelowo ma zająć biblioteka publiczna miasta Pszów, która wreszcie zyska przestronną czytelnię. Oprócz biblioteki w budynku powstaną pomieszczenia biurowe. Będą z nich korzystać Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych.

Poza budynkiem maszynowni wyciągowej przy Szybie Jan zmodernizowana zostanie łaźnia kobieca i wyeksponowany będzie sam szyb.

- Zmieni się przeznaczenie i sposób zagospodarowania obiektów, ale w poszanowaniu wartości historycznych i autentyczności, jakie za tymi budynkami stoją – podkreśla Piotr Kowol, wiceburmistrz Pszowa.

Dlatego koncepcja zakłada zachowanie oryginalnego podziału głównych pomieszczeń, a także elementów konstrukcyjnych i najważniejszych akcentów pierwotnego wyposażenia budynku.

powstaną pomieszczenia biurowe. Będą z nich korzystać Ośrodek Pomocy Społecznej i Zespół Obsługi Placówek Oświatowych.

 

Nowa koncepcja zagospodarowania przestrzeni dotyczy nie tylko samych wnętrz, ale również tego co na zewnątrz: elewacji i otoczenia obiektu. By jak najmniej ingerować w pierwotny układ konstrukcyjny nieruchomości twórcy projektu bazowali na archiwalnej dokumentacji fotograficznej i wizji lokalnej budynku oraz jego otoczenia. Wykonano również szczegółową inwentaryzację obiektu.

Stworzenie koncepcji było niezbędne, by rozpocząć ubieganie się o sfinansowanie tego działania. Pierwszy projekt już został złożony w dodatkowym naborze w ramach Funduszu Inicjatyw Lokalnych.

- Czekamy na kolejne nabory, które być może zostaną ogłoszone przez rząd w najbliższym czasie. Musimy pozyskać minimum 8 mln zł. by móc ruszyć z pracami. Wierzymy, że to nam się uda – dodaje Piotr Kowol, zastępca burmistrza miasta.

- Budynki jakie przekazała nam Spółka Restrukturyzacji Kopalń to architektoniczne perełki końca XIX w. Powstały w czasach największego rozkwitu kopalni Anna, która na wiele dziesięcioleci wyznaczyła kierunek rozwoju miasta. Dziś nie chcemy tego przekreślać, a wręcz przeciwnie – chcemy, by kolejne pokolenia wiedziały skąd wzięło się to miasto. Dlatego tak bardzo zależy nam na zachowaniu miejsc, które wielu mieszkańcom są tak bardzo bliskie – dodaje Kowol.

Władze miasta rozważały także koncepcję wynajęcia pomieszczeń przedsiębiorcom, ale ten pomysł nie znalazł zwolenników.

- Było kilku zainteresowanych, ale jednak się nie zdecydowali. Budynków nie można wyburzyć, bo są pod nadzorem konserwatora zabytków, a gdyby się chciało cokolwiek w nim zrobić trzeba się liczyć z wydatkiem minimum 3 mln zł. W tym momencie nasza oferta przestaje być atrakcyjna – mówi Piotr Kowol.

Czytaj więcej >> Urzad Miasta Pszów


Tekt i grafika: UM Pszów


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP