Polecamy

Wirtualne biblioinspiracje… czyli „Kultura w sieci” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

Data dodania: 30.10.2020

Wirtualne biblioinspiracje… czyli „Kultura w sieci” w Krośnieńskiej Bibliotece Publicznej

„Wirtualne biblioinspiracje – od czytania do działania!” to nazwa projektu, który Krośnieńska Biblioteka Publiczna realizowała od czerwca do października br. w ramach programu Narodowego Centrum Kultury „Kultura w sieci”. Całość zadania sfinansowana została ze środków pochodzących z dotacji. Kilkanaście wydarzeń, które odbyły się w ramach projektu dostępne są w Internecie, a bezpośrednio można je obejrzeć ze strony projektu >> tutaj

Głównym celem zadania była promocja literatury najnowszej i pokazywanie korzyści płynących z czytania z wykorzystaniem narzędzi online oraz podnoszenie kompetencji cyfrowych w tym zakresie pracowników bibliotek.

Realizację zadania rozpoczął wykład dra Piotra Mareckiego pn. „Literatura cyfrowa i eksperymentalna a globalny kapitalizm platformowy”, który stanowił wprowadzanie do alternatywnych form popularyzacji twórczości literackiej. P. Marecki, profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego,  omówił m.in. definicje i terminy związane z literaturą cyfrową i  eksperymentalną i przedstawił zrealizowane projekty wpisujące się w ten nurt.

Kolejne wydarzenie skierowane było do bibliotekarzy. 19 czerwca br. odbyło się szkolenie  online pn. „Jak zorganizować spotkanie online (w tym spotkanie DKK) w bibliotece”. Prowadzący Marcin Skrabka nie tylko zaprezentował platformy pozwalające na organizację spotkań online (m.in. LiveWebinar, ClickMeeting, Google Hangouts), ale i udzielił wielu praktycznych porad przydatnych podczas przygotowywania takich spotkań. Począwszy od określenia, czy spotkanie ma być otwarte czy zamknięte, poprzez wybranie optymalnego dla uczestników dnia tygodnia i godziny, aż po omówienie tego, jak powinno wyglądać miejsce pracy prowadzącego spotkanie, jakie „pomoce naukowe” powinien mieć on w zasięgu ręki. Prowadzący krok po kroku prowadził bibliotekarzy poprzez plan przygotowania spotkania online.

Kolejne  szkolenie online dla bibliotekarzy odbyło się 2 lipca pn. „Animacja i promocja czytelnictwa w przestrzeni wirtualnej”, a prowadziła je Anita Nogal - pedagog kreatywności i trener twórczości, założycielka otwockiej kluboksięgarni Baja Book. Podczas szkolenia bibliotekarze nie tylko zdobywali wiedzę teoretyczną, ale i mieli możliwość przełożenia jej na działania praktyczne. Uczestnicy warsztatów poznali poszczególne etapy procesu organizacji wydarzeń czytelniczych online, oraz wiele stron i aplikacji przydatnych do tworzenia quizów, gier, blogów, vlogów, ankiet itp. W szkoleniach uczestniczyli bibliotekarze z Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej oraz bibliotek samorządowych z  powiatu krośnieńskiego.

Natomiast w drugiej połowie czerwca odbył się wykład/warsztat tworzenia opowieści ph. „Tak się opowiada…”, który prowadziła Joanna Sarnecka antropolożka kultury, opowiadaczka w założonej przez siebie grupie Opowieści z Walizki , stypendystka MKiDN, performerka i aktorka teatrów offowych.

Na początku wakacji rozpoczęliśmy emisję cyklu 8 czytań ph. „Czytamy klasykę – Krośnianie dzieciom”. Raz w tygodniu, w poniedziałki znani krośnianie czytali dzieciom bajki i baśnie z domeny publicznej, głównie utwory H.Ch, Andersena oraz braci Grimm.

Czytali m.in.: Piotr Przytocki - Prezydent Miasta Krosna, Bogusława Bęben - Dyrektor Krośnieńskiej Biblioteki Publicznej, Zbigniew Kubit - Przewodniczący Rady Miasta Krosna, Anna Dubiel - Przewodnicząca Komisji Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miasta Krosna, Jacek Buczyński - aktor scen krakowskich, animator życia teatralnego w Krośnie, Edward Marszałek - Rzecznik Prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Joanna Sowa - Naczelnik Wydziału Promocji i Turystyki w Urzędzie Miasta Krosna, Nadkomisarz Marek Śliwiński - Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji Komendy Miejskiej Policji w Krośnie. Wszystkie czytania można obejrzeć i posłuchać >> tutaj.

Równocześnie na kanale YouTube  uruchomiono  vlog pn. „MagiEl  książkowy”,  na którym w cotygodniowych odcinkach  Małgorzata Jasiewicz i Elżbieta Staroń, na co dzień pracujące w KBP, omawiają książki dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Do końca października ukazało się 18 odcinków.

We wrześniu rozpoczęto realizację spotkań autorskich – premiery spotkań odbywały się na Facebook-u oraz YouTube: 10 września – spotkanie z Małgorzatą Rejmer prowadziła Maria Krześlak-Kandziora, 22 września odbyło się spotkanie z Mają Wolny, 29 września z Joanną Olech, które prowadziła Barbara Gawryluk, 8 października spotkanie z Anną Onichimowską, natomiast 14 października spotkanie z Jakubem Małeckim, prowadzone przez Małgorzatę Jasiewicz.


Realizacja powyższych wydarzeń w formie online pozwoliła na udział w nich osób z całej Polski, i choć tylko wirtualnie, to przekonaliśmy się, że ta forma organizacji działań kulturalno-edukacyjnych w bibliotece może być równie efektywna jak działania stacjonarne.

Monika Machowicz / www.kbp.krosno.pl
 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP