Kilkadziesiąt nowości wydawniczych rywalizowało o uznanie jurorów – dziennikarzy, recenzentów i krytyków literackich, a także o głosy internautów w konkursie i plebiscycie „Najlepsza książka na jesień 2020”. W konkursie zagłosować można było w aż 11 kategoriach: „Z historią w tle”, „Proza polska”, „Proza obca”, „Thriller”, „Romans”, „Powieści obyczajowe", „Literatura faktu”, „Kryminał i sensacja”, „Komedia kryminalna”, „Dla młodzieży” oraz „Dla dzieci”. Ostatecznie oddano ponad 50 tysięcy głosów. Jakie premiery wydawnicze ostatnich miesięcy uznano za najciekawsze?
Po jakie książki warto sięgnąć tej jesieni?
Spośród wszystkich książek, które wzięły udział w plebiscycie, największą popularnością cieszyła się „Zjadaczka grzechów” Megan Campisi, która otrzymała najwięcej głosów Internautów. Powieść ukazała się nakładem Wydawnictwa Świat Książki i opowiada o losach tytułowej zjadaczki, samotnej kobiety, której rolą jest uwalnianie grzeszników od ich win.
– Powieść jest intrygująca, fabuła – spójna, tło – wyśmienite – ocenia dr Adrianna Michalewska, literaturoznawczyni.
Tymczasem jury zadecydowało przyznać nagrodę główną Małgorzacie Gutowskiej-Adamczyk za powieść „Osiedle Sielanka. Nieznajoma”. Nowa książka cenionej pisarki to zabawna historia z pazurem opowiadająca o losach mieszkańców tytułowego osiedla. Publikacja ukazała się nakładem Wydawnictwa Prószyński i S-ka.
– Na marginesie ciepłej, lekkiej i zabawnej opowieści, nieco przypominającej serial „Ranczo”, autorka „Cukierni pod Amorem” porusza wiele ważnych, współczesnych tematów – uzasadniał wybór jury Sławomir Krempa, redaktor naczelny serwisu Granice.pl.
Najlepsze książki na jesień 2020
W poszczególnych kategoriach zwyciężyły:
Szczegółowe informacje na temat nagrodzonych tytułów znaleźć można na stronie organizatora konkursu. Głosowanie w plebiscycie trwało do 21 października, a biorący w nim udział Internauci mieli szansę wygrać zestawy kilkunastu książek ufundowanych przez organizatora i polskie wydawnictwa.
Granice.pl to polski serwis poświęcony literaturze i kulturze, który od ponad 20 lat wspiera czytelnictwo w sieci. Na łamach tworzonego przez redakcję oraz aktywnych Internautów serwisu tysiące czytelników codziennie odnajdują recenzje, wywiady, felietony i wiadomości poruszające tematy związane z literaturą.
Mat. pras.