Polecamy

60 rocznica śmierci Zofii Kossonogowej

Data dodania: 06.10.2020

60 rocznica śmierci Zofii Kossonogowej

6 października 2020 r. mija  60. rocznica śmierci Zofii Kossonogowej (1905-1960),  polonistki i bibliotekarki w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie (BUW), w latach 1956-1960 zastępcy dyrektora BUW.
Urodziła się i wychowała w rodzinie zamożnej warszawskiej inteligencji. Po studiach polonistycznych na UW,  w  1931 r.  rozpoczęła praktykę wolontariacką w BUW, przechodząc kolejno wszystkie działy i poznając technikę  oraz metody pracy bibliotekarskiej.

Należała do pokolenia wyemancypowanych warszawskich bibliotekarek, gruntownie wykształconych i krzewiących idee nowoczesnej edukacji poprzez dostęp do książki.  Już w okresie międzywojennym Zofia Kossonogowa rozwinęła szeroką działalność społeczną w ramach ówczesnego Związku - a po  wojnie - Stowarzyszenia  Bibliotekarzy Polskich. Wielką wagę przywiązywała do kształcenia młodych bibliotekarzy – nie tylko prowadziła wykłady i ćwiczenia na licznych kursach,  ale  współtworzyła też koncepcję i program tych szkoleń. Podobnie pracowała  po wojnie, dla  kształtującej się dopiero  Katedry Bibliotekoznawstwa UW. Wychowała  grono uczniów, zarówno w BUW, jak i poza biblioteką.  Lata intensywnej  działalności na niwie SBP wyniosły ją do funkcji wiceprzewodniczącej Stowarzyszenia w kadencji 1957-1960.

Krótko przed wybuchem wojny Zofia Kossonogowa zdała państwowy egzamin bibliotekarski, który ówcześnie otwierał drogę kariery w zawodzie bibliotekarza akademickiego. Uznawany  również w okresie PRL, pozwolił jej podjąć samodzielne zadania  na kolejnych stanowiskach kierowniczych w BUW i współdzielić odpowiedzialność za wydobycie Biblioteki z wojennego chaosu i zniszczeń.  Ukoronowaniem tej drogi zawodowej było stanowisko zastępcy dyrektora BUW, objęte w 1956 r., w momencie dużych zmian politycznych i organizacyjnych w kraju i na Uniwersytecie. Również przed Biblioteką otwierały się nowe możliwości -  nowe kontakty  z wydawcami krajowymi i zagranicznymi,  nowe biblioteki zakładowe w instytutach i katedrach UW. W uznaniu zasług została odznaczona w 1958 r. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Niestety atak serca przerwał  życie Zofii Kossonogowej u szczytu jej sił zawodowych i intelektualnych.  Zmarła w wieku zaledwie 55 lat. Pochowana jest na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.  

Bibliotekarskie kompetencje Zofii Kossonogowej i jakość jej pracy lapidarnie ujął dyrektor BUW Wacław  Borowy, formułując już w 1938 r. taką opinię: wyróżnia się głębokim zamiłowaniem do bibliotekarstwa i rzetelnym zrozumieniem jego naukowych i społecznych zadań. Cechuje  ją również umiejętność wyczucia właściwego tempa pracy, w którym szybkość łączy się z dokładnością. Osiemdziesiąt lat później zestaw tych cech wciąż pozostaje ideałem dla kolejnych pokoleń adeptów bibliotekarstwa.

E.K-M

Zob. też:
Sokołowska Wanda: Zofia Kossonogowa. „Przegląd Biblioteczny” 1961, nr 2, s. 178-186
Ćwiekowa Jadwiga: Mistrz i nauczyciel sztuki bibliotekarskiej – Zofia Kossonogowa,  W: Śladami edukacji bibliotekarskiej. Warszawa: SBP, 1995, s. 36-46 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych; t. 4)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP