Polecamy

40 rocznica śmierci Bronisława Kocowskiego

Data dodania: 19.09.2020

40 rocznica śmierci Bronisława Kocowskiego

19 września 2020 r. mija 40. rocznica śmierci prof. dr. hab. Bronisława Kocowskiego (1907-1980), historyka, historyka książki, bibliotekoznawcy, bibliografa, dydaktyka, wieloletniego pracownika Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, dyrektora Instytutu Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Urodził się w Jaworniku (woj. stanisławowskie). Studiował na Uniwersytecie im. Jana Kazimierza we Lwowie na Wydziale Humanistycznym. W 1931 r. uzyskał dyplom magistra, a w 1936 doktora filozofii. Po studiach uczył w gimnazjach historii i nauki o Polsce. W czasie wojny wykładał na tajnych kompletach. Od 1942 do 1945 r. pracował w Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie. W 1946 r. przyjechał do Wrocławia i rozpoczął pracę w tworzącej się Bibliotece Uniwersyteckiej, gdzie zorganizował Oddział Starych Druków, którym kierował. W latach 1952-1966 był kustoszem zbiorów specjalnych. Od 1956 r. prowadził wykłady z nauki o książce oraz specjalizację z zakresu starych druków na Studium Bibliotekoznawstwa dla Pracujących i w Katedrze Bibliotekoznawstwa na Uniwersytecie Wrocławskim, do której przeniósł się w 1966 r. Po przekształceniu jej w 1969 r. w Instytut Bibliotekoznawstwa powierzono mu kierowanie Zakładem Historii Książki i Bibliotek, w 1972 r. został dyrektorem tego Instytutu. W 1964 r. otrzymał tytuł profesora nadzwyczajnego, a w 1973 r. profesora zwyczajnego.

Jako badacz i  dydaktyk interesował się przede wszystkim historią, bibliotekoznawstwem, dziejami dawnej książki, a także wojskowością. Jego dorobek naukowy to kilkadziesiąt publikacji. Do najcenniejszych należą: Katalog inkunabułów Biblioteki Uniwersyteckiej we Wrocławiu, opracowany według światowych zasad badań proweniencyjnych, Zarys dziejów drukarstwa na Dolnym Śląsku, Drzeworytowe książki średniowiecza. Liczne publikacje zamieszczał w czasopiśmie „Sobótka”. Był współredaktorem  Encyklopedii wiedzy o książce oraz serii wydawniczej „Książka o Książce”.

W 1949 r. został przewodniczącym Oddziału Wrocławskiego Związku Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich. Należał do Polskiego Towarzystwa Historycznego, Wrocławskiego Towarzystwa Miłośników Historii. Aktywnie działał w Komisji Historii Śląska i przewodniczył Komisji Bibliografii i Bibliotekoznawstwa Wrocławskiego Towarzystwa Naukowego.

E.D.

Zob. też:
Gaca-Dąbrowska Zofia:  Między historią wojskowości a historią książki - Bronisław Kocowski. W: Śladami edukacji bibliotekarskiej. Warszawa: SBP, 1995, s. 26-35 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; nr 4)
Kubów Stefan: Kocowski Bronisław. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement. Warszawa: PWN, 1986, s. 97-98
Niemiec Honorata: Twórcy wrocławskiej bibliologii. Karol Głombiowski, Antoni Knot, Bronisław Kocowski – biografia, wspomnienia, bibliografia. „Biuletyn EBIB” nr 5/2006 http://www.ebib.pl/2006/75/niemiec.php [dostęp 26.06.2020]
„Roczniki Biblioteczne” 1988 z. 1 (Poświęcony pamięci prof. Bronisława Kocowskiego w dziesiątą rocznicę śmierci)
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP