Biblioteka Roślin to projekt realizowany w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Legionowie dzięki grantowi finansowemu z Funduszu Naturalnej Energii.
Celem projektu jest zwrócenie uwagi mieszkańców Legionowa na zagadnienia ochrony środowiska.
Projekt Biblioteka Roślin ma na celu podnoszenie świadomości ekologicznej legionowian oraz zwrócenie uwagi na problem zanieczyszczenia powietrza.
Stanie się również stałą częścią przestrzeni biblioteki, tworząc warunki do spędzania czasu bliżej zieleni i pogłębiania wiedzy o właściwościach roślin oraz ich pielęgnacji.
Dzięki wsparciu i zrozumieniu grantodawcy, udało się zrealizować wszystkie wydarzenia w innych terminach i nieco zmienionej formie, mimo obostrzeń wynikających z sytuacji epidemiologicznej.
W Poczytalni powstało Plantorium – do bibliotecznej kolekcji ponad 100 roślin dołączyło drugie tyle okazów. Część została zakupiona dzięki grantowi, a część zebrano dzięki hojnym darom czytelników i odwiedzających. Wszystkie rośliny zostały przesadzone w nowe doniczki i pogrupowane w oazy, w których gromadzone są konkretne gatunki: filtrujące powietrze, kaktusy i sukulenty, palmy, zioła.
Każda z oaz ma swój niepowtarzalny klimat, który na pewno zachęci do chwilowego odpoczynku wśród roślin lub poznawania ich dzięki specjalnie przygotowanym etykietom, zawierającym podstawowe informacje o gatunku, miejscu jego występowania i krótki wykaz warunków, jakich roślina potrzebuje do rozwoju. Oficjalne otwarcie oaz odbędzie się 10 października podczas Dnia Roślin.
Ponieważ dobre nawyki ekologiczne szczepi się od najmłodszych lat, w legionowskich przedszkolach podczas wakacyjnych dyżurów odbyły się specjalnie przygotowane roślinne zajęcia. Przedszkolaki poznawały przyrodę dookoła swoich placówek oraz poznały podstawowe zasady dbania o rośliny i metody ich rozpoznawania.
Reżim sanitarny wymusił korektę pierwotnych planów, ale na szczęście pogoda dopisywała i zajęcia mogły odbyć się tylko na świeżym powietrzu.
Zielniki, które z początku miały być tworzone wspólnie z edukatorem z biblioteki, powstały w przedszkolach z wykorzystaniem przekazanych przez bibliotekarzy materiałów.
Już niebawem odbędzie się drugi zaplanowany moduł zajęć – w oazach zostaną nagrane lekcje, które pierwotnie miały odbywać się stacjonarnie w bibliotece. Filmy z pakietem materiałów edukacyjnych zostaną przekazane przedszkolakom i zaprezentowane w formie online szerokiemu gronu odbiorców.
W holu legionowskiego dworca można z kolei oglądać wystawę historycznych zielników. Wybrane zielniki zostały zaprezentowane na planszach i po krótce opisane. Całość została przeniesiona również do przestrzeni wirtualnej, co umożliwiło dotarcie do większej grupy odbiorców oraz przeprowadzenie konkursu-quizu o zielonych archiwach.
Zainteresowanie konkursem udowodniło, że tematyka przyrody, środowiska i ekologii jest bardzo aktualna i potrzeba przedsięwzięć, które poruszają ją na bardzo szeroką skalę, podchodząc do niej w innowacyjny sposób. Udało się uruchomić również Dzielnik Roślinny – podczas wypożyczania książek można przyjrzeć się zgromadzonym roślinom oraz zabrać do domu szczepkę lub sadzonkę, czyli mieć kawałek Biblioteki Roślin w swoim domu. Zioła znajdujące się w Dzielniku zostały wyhodowane od ziarenka w bibliotece przy pomocy stanowiska do uprawy hydroponicznej, które wciąż działa i „produkuje” nowe sadzonki.
10 października odbędzie się prawdziwe roślinne święto. Dzień Roślin odbędzie się dokładnie w Noc Bibliotek, która w tym roku organizowana jest pod hasłem „Klimat na czytanie”. W tym roku w sposób szczególny chcemy udowodnić jak bardzo czytaniu sprzyja ekologiczny klimat.
Zaplanowane zostały warsztaty z tworzenia Kul Kokedama ze Schroniskiem Dla Roślin, Katarzyna Enerlich poprowadzi warsztaty zielarsko-kosmetyczne poświęcone zdrowotnym właściwościom ziół oraz pokaże, jak samodzielnie zrobić naturalny kosmetyk, a aktorzy i muzycy z Fundacji Sztuka Ciała zainspirują muzyczno-ruchowe działania po zmroku, w specjalnie oświetlonej bibliotece! Rośliny zostaną odpowiednio wyeksponowane, co stworzy niepowtarzalną atmosferę. Przewidziano też plantcrossing, czyli wymianę roślin, podczas której wszyscy zainteresowani będą mogli wymienić się okazami ze swoich domowych i ogrodowych hodowli oraz doświadczeniami w uprawach.
Działania legionowskiej biblioteki w ramach projektu Biblioteka Roślin to nie tylko podążanie za ekologicznym trendem. Od kilku lat podejmujemy wytężone wysiłki, aby nasza codzienna praca nie powodowała nadmiernego zużycia zasobów naturalnych.
Warto zauważyć, że biblioteki od dawna są w ekologicznej awangardzie przez charakter swojej działalności, opartej na używaniu jednego przedmiotu – książki – wiele razy, przez wiele osób. Poza tym nierzadko brak możliwości zakupu np. wyszukanych materiałów plastycznych, zmuszał bibliotekarzy do kreatywnego recyklingu. Dlatego też nie odpuszczamy lekko podniszczonym książkom, przeszywamy je żyłką, dary książkowe umieszczamy na regale z „książkami na drogę”, stare płyty winylowe zmieniamy w zegary, odrapane stoliki oklejamy niepotrzebnymi komiksami, dając im drugie życie. Tablety pomagają nam w pracy, aby nie drukować kilku lub nawet kilkunastu dziennie kartek z rezerwacjami złożonymi przez czytelników.
Biblioteka Roślin w Legionowie to nie tylko kwiaty, lecz także nasze codzienne starania, aby promować „zielone” postawy.
Miejska Biblioteka Publiczna w Legionowie