Polecamy

45 rocznica śmierci Tadeusza Makowskiego

Data dodania: 15.09.2020

45 rocznica śmierci Tadeusza Makowskiego

14 września 2020 r. minęła 45 rocznica śmierci mjr Tadeusza Makowskiego, oficera WP i organizatora polskich bibliotek wojskowych.

Po uzyskaniu matury w 1917 r., kształcił się w Szkole Podchorążych w Warszawie oraz w Szkole Podoficerów Piechoty w Dęblinie 1918-1919). Jako podporucznik brał udział w wojnie 1920 r. Po wyleczeniu odniesionych ran dostał przydział do Centralnej Szkoły Podoficerów Zawodowych Piechoty w Chełmnie, gdzie dal się poznać jako sprawny organizator pracy kulturalno-oświatowej. W efekcie, w l.1920-1922,pełnił funkcję kierownika szkolnej biblioteki, którą mino braku bibliotekarskiej wiedzy, przekształcił w dobrze zorganizowaną placówkę, cenioną przez czytelników. Jeszcze większym sukcesem zakończyło się prowadzenie Referatu Oświatowego i biblioteki 30 Pułku Strzelców Kaniowskich (1924 -1936), która po kilku latach stała się wzorcową placówką tego typu. Dzięki temu przyznano kpt. Makowskiemu Srebrny Wawrzyn Akademicki Polskiej Akademii Literatury za krzewienie czytelnictwa w wojsku. Ponadto, w 1937 r., powołano go na kierownika Referatu Bibliotecznego w Wojskowym Instytucie Naukowo -Oświatowym, któremu podlegały wszystkie biblioteki wojskowe. Tam, do poł. 1938 r. zajmował się reorganizacją wojskowej sieci bibliotecznej, realizowanej zgodnie z Instrukcją o prowadzeniu bibliotek wojskowych i Planem rozwoju bibliotekarstwa wojskowego w Polsce , które sam opracował i po zatwierdzeniu przez WINO wdrażał w życie.

Brał udział w kampanii wrześniowej w szeregach 41 Dywizji Piechoty ( za udział w walkach otrzymał  wysokie odznaczenia bojowe), a po kapitulacji znalazł się w obozie jenieckim Oflag IIC w Woldenbergu . Tu także zorganizował i prowadził do wyzwolenia bibliotekę, która liczyła ok. 30 000 wol. i była ośrodkiem życia kulturalnego oraz kształcenia oficerów.
Po wyzwoleniu oddał się do dyspozycji władz wojskowych. Otrzymał wówczas stopień majora, a w czerwcu 1945 r. powierzono mu stanowisko dyrektora Centralnej Biblioteki Wojskowej, którą po zniszczeniach wojennych organizował praktycznie od podstaw. Mimo trudności, w ciągu 6 lat jego dyrektury CBW znów stała się pełnowartościową biblioteką,   . odzyskała też status organizatorki wojskowej sieci bibliotecznej. Toteż, kiedy w 1951 r. władze wojskowe włączyły CBW w skład Domu Wojska Polskiego, Makowski nie  akceptując takiego rozwiązania odszedł z wojska. W 1952 r. zatrudnił się w Wydawnictwie „Czytelnik” i pracował tam do końca życia.  O CBW jednak nie zapomniał. W 1956 r., na fali odwilży, wystąpił do MON z apelem o reaktywację biblioteki. W 1957 r. apel przyniósł pozytywny skutek: CBW odzyskała rangę samodzielnej biblioteki naukowej.

 

E S-M
Zob. też:
Jopkiewicz Andrzej: Bibliotekarz w mundurze. Tadeusz Makowski. [W:] Portrety bibliotekarzy polskich. Wrocław, 1980, s.212-223. (Książki o książce)
Rosołowski Stefan:  Makowski Tadeusz. [ W:] Słownik pracowników książki polskiej. Suplement, Warszawa ,1986,  s.134


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP