Ukazała się najnowsza, szósta publikacja Wydawnictwa Naukowego i Edukacyjnego SBP w Serii Historycznej. "Józef Grycz (1890-1954) organizator polskiego bibliotekarstwa" Andrzeja Mężyńskiego to obszerna monografia biograficzna Józefa Grycza - bibliotekarza, którego działalność w dużej mierze zaważyła na kształcie nowoczesnego polskiego bibliotekarstwa.
W opracowaniu zastosowano tradycyjną metodę badawczą. Narracja biegnie chronologicznie, a poszczególne rozdziały opisują kolejne etapy życia Józefa Grycza.
Grycz był bibliotekarzem integralnym: katalogował i udostępniał zbiory, kierował bibliotekami, działał w Związku Bibliotekarzy Polskich, decydował o prawach generalnych bibliotek, pracując przed wojną w Ministerstwie Wyzwań Religijnych i Oświecenia Publicznego, a po wojnie w Ministerstwie Oświaty jako dyrektor Naczelnej Dyrekcji Bibliotek. Inicjował i realizował prace normalizacyjne, będąc autorem przepisów katalogowania alfabetycznego obowiązujących do lat 80. XX w.
Jego zasadniczym celem jako bibliotekarza było umożliwienie i ułatwienie czytelnikom dostępu do zbiorów bibliotek.
W swoich licznych publikacjach podejmował zagadnienia podstaw metodologicznych bibliotekarstwa, a także organizacji bibliotek. Krótko po II wojnie światowej wydał pięć książek, stanowiących pionierski, encyklopedyczny zarys księgoznawstwa.
Pamięć o nim, jako o jednym z najwybitniejszych bibliotekarzy swojego pokolenia pozostaje wciąż żywa, a monografia ten obraz porzesza i utrwala.
Polecamy!
Seria: Seria Historyczna
ISBN: 978-83-65741-55-4
Format: B5
Liczba stron: 476
Spis treści
Wstęp
Wykaz skrótów
CZĘŚĆ PIERWSZA. Nauka i początki aktywności zawodowej
CZĘŚĆ DRUGA. Józef Grycz w Warszawie w latach 1930–1939
CZĘŚĆ TRZECIA. Pod okupacją niemiecką w latach 1939–1945
CZĘŚĆ CZWARTA. W Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej w latach 1945–1954
Kalendarium
Bibliografia drukowanych prac, artykułów i notatek Józefa Grycza (w oprac. Emilii Kurdybachy)
Bibliografia
Spis ilustracji
Indeks
Publikacja dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.