Polecamy

30. rocznica śmierci Józefa Podgórecznego

Data dodania: 23.07.2020

30. rocznica śmierci Józefa Podgórecznego

23 lipca 2020 r. minęła 30. rocznica śmierci Józefa Podgórecznego (1900-1990) - bibliotekarza, nauczyciela, publicysty, wydawcy, żołnierza zawodowego.

Urodził się 28 października 1900 r. we wsi Kociubińczyki (woj. tarnopolskie) w rodzinie  chłopskiej. W podjęciu nauki w szkole w Trembowli otrzymał   pomoc Towarzystwa Szkoły Ludowej. Jako 14-letni chłopiec musiał podjąć pracę w kuźni dworskiej, aby utrzymać rodzinę, po zmobilizowaniu ojca do wojska. Jednocześnie kontynuował naukę  i ukończył zaocznie kursy nauczycielskie. Był samoukiem. Jako ochotnik brał udział  w wojnie z bolszewikami (1919-1920). Ukończył Szkołę Podchorążych Piechoty i uzyskał stopień podporucznika rezerwy. Do 1939 r. był nauczycielem szkoły wiejskiej na Kresach. Pracę traktował jako posłannictwo w likwidacji analfabetyzmu i rozwoju oświaty na Kresach Wschodnich. Zorganizował pierwszą na terenie powiatu nieświeskiego gminną bibliotekę z punktami bibliotecznymi i wymiennym księgozbiorem. Jednocześnie studiował zaocznie historię  i geografię na Wyższym Kursie Nauczycielskim w Wilnie.
Po wybuchu wojny był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 r., walczył w armii gen. Kleeberga. Dostał się do niewoli niemieckiej i przebywał w obozie jenieckim w Woldenbergu. Obecność  pedagogów, artystów, pisarzy w obozie umożliwiła zorganizowanie kształcenia jeńców, a Józefowi Podgórecznemu dalszą naukę oraz ukończenie Nauczycielskiego Instytutu Pedagogicznego i Kursu Administracji Komunalnej.
Po wojnie był współorganizatorem Spółdzielni Wydawniczej „Czytelnik” w Lublinie. Po przeniesieniu z rodziną do Bydgoszczy został przedstawicielem delegatury „Czytelnika”, pełniąc funkcje kulturalne  i oświatowe, m.in. zakładając biblioteki wiejskie. Stały, trwający 18 lat związek J. Podgórecznego  z bibliotekarstwem rozpoczął się od objęcia funkcji dyrektora Miejskiej Biblioteki w Bydgoszczy w 1952 r. Jako dyrektor rozbudował sieć bibliotek,  utworzył filie i pawilony biblioteczne w nowych dzielnicach miasta. Utworzył też Izbę Pamięci Adama Grzymały Siedleckiego, dramaturga i teatrologa. Był autorem ponad 4oo artykułów. Opracował księgę pamiątkową w 60. rocznicę powstania Biblioteki, w której upamiętnił sylwetki bydgoskich bibliotekarzy. Kilka publikacji poświęcił zabytkowym zbiorom Biblioteki. W cennej publikacji W służbie książki i prasy polskiej przedstawił życiorysy księgarzy, drukarzy, grafików, dziennikarzy i bibliotekarzy bydgoskich. Był inicjatorem wielu  inicjatyw wydawniczych, np. „Kalendarza Bydgoskiego”, rocznika kulturalnego ukazującego się do dziś.
Wykazywał się ogromną aktywnością społeczną, wyrazem której było zorganizowanie  i kontynuowanie działalności Okręgu SBP w Bydgoszczy, pełnienie ważnych  funkcji  w ZG SBP, reprezentowania SBP w Radzie Kultury i Sztuki Ministerstwa Kultury i  Sztuki. Otrzymał godność honorowego członka SBP. Był aktywnym działaczem wielu bydgoskich towarzystw  kulturalnych. Zmarł w wieku 90 lat, 23 lipca 1990 r.

K.K.

Zob. też:
Dubowik Henryk: Nestor bydgoskich bibliotekarzy – Józef Podgóreczny, w: Organizatorzy i inspiratorzy. Warszawa : SBP, 1997, s. 112-117 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; nr 5)
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP