Polecamy

25. rocznica śmierci Wandy Stachiewicz

Data dodania: 08.07.2020

25. rocznica śmierci Wandy Stachiewicz

8 lipca 2020 r. minęła 25. rocznica śmierci Wandy z Abrahamów Stachiewicz (1895-1995), inicjatorki i od 1943 r. organizatorki polskiego bibliotekarstwa w Kanadzie. Była córką prof. Władysława Abrahama, rektora Uniwersytetu Lwowskiego. Na uczelni tej od 1918 r. była studentką na wydziale historycznym.

Studia z zakresu historii i muzykologii kontynuowała w latach 1921-1923 na Sorbonie. Od 1923 r. była żoną Wacława Stachiewicza, od 1935 r. generała i szefa Sztabu Głównego Wojska Polskiego. We wrześniu 1939 r. opuściła Polskę i w 1940 r. dotarła do Kanady. 

Zamieszkała w Montrealu, gdzie już w 1940 r. włączyła się w organizację Stowarzyszenia Uchodźców Polskich w Kanadzie, rozpoczęła również działalność w Oddziale Montrealskim Polskiego Instytutu Naukowego (PIN, z główną siedzibą w Nowym Jorku). Od podstaw zaczęła tworzyć zaplecze dokumentacyjne Oddziału i od 1943 r. bibliotekę. Nowa placówka, pn. Biblioteka Polska, działała na zasadach wolontariatu. Księgozbiór kompletowano dzięki darom naukowych bibliotek kanadyjskich i amerykańskich, w tym Biblioteki Kongresu w Waszyngtonie, z którą Stachiewicz nawiązała osobiste kontakty. Trzonem rozwijającego się księgozbioru była literatura dotycząca polskiej historii i kultury. Bibliotekę wspomagały finansowo polskie organizacje w USA i w Kanadzie. Zbiory powiększały się także dzięki darom bibliotek oraz organizacji polonijnych w Europie. Nawiązano także kontakty z bibliotekami naukowymi w Polsce, m.in. z Biblioteką Narodową, które przekazywały swoje dublety.

Po zakończeniu wojny Wanda Stachiewicz pracowała przez jakiś czas w Bibliotece Municypalnej w Montrealu, zdobywając doświadczenie zawodowe. W latach 1959-1960 odbyła studia bibliotekarskie na Uniwersytecie McGilla. W latach 50. XX w. Biblioteka Polska stała się ogólnie dostępną biblioteką publiczną. Organizowano w niej wystawy, konkursy, prelekcje o Polsce, dzięki którym zdobywano nowych czytelników oraz darczyńców, również wśród Kanadyjczyków. Biblioteka stałą się jedną z głównych bibliotek emigracyjnych, obok Bibliotek Polskich w Paryżu,  Londynie i Muzeum Polskiego w Ameryce z siedzibą w Chicago.

Po przejściu na emeryturę Wanda Stachiewicz pozostała w Bibliotece jako jej kustosz. W 1984 r. książnicy nadano jej imię. Publikowała artykuły w miejscowej prasie, szkice dotyczące dziejów Polski oraz wspomnienia. W 1978 r. wydała rys historyczny o montrealskim Oddziale PIN oraz Bibliotece Polskiej. Władze emigracyjne doceniły jej dokonania, odznaczając ją m.in. Komandorskim i Kawalerskim Orderem Polonia Restituta, w 1993 r. prezydent Lech Wałęsa odznaczył ją Orderem Zasługi Rzeczpospolitej Polskiej.

H. Ł.

Zob. też:
Barteczko Ewa: Wanda Stachiewicz (1895-1995) – działaczka organizacji polonijnych, twórczyni i kustosz Biblioteki Polskiej w Kanadzie. W: Kustosze księgozbiorów polskich za granicą. Warszawa: SBP 2013, s. 189-198. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; 13)
Ś.P. Wanda Stachiewicz (1895-1995), „Biuletyn. Polski Instytut Naukowy w Kanadzie i Biblioteka im. Wandy Stachiewicz” [Montreal] 1996, vol. 13, s. 24-28
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP