Polecamy

Rzecznicy dostępności w bibliotece - za nami I etap projektu SBP

Data dodania: 18.06.2020

Rzecznicy dostępności w bibliotece - za nami I etap projektu SBP

Nikogo nie trzeba przekonywać, że biblioteka to miejsce dla Wszystkich. Ale jak to zrobić, aby była ona dostępna dla osób z niepełnosprawnościami? Dodatkowo ogłoszone w ostatnim czasie akty prawne (ustawa o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych oraz ustawa o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami) nakładają na instytucje publiczne konkretne obowiązki.

Projekt „Rzecznicy dostępności w bibliotekach” prowadzony przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich oraz Fundację Kultury bez Barier, jest odpowiedzią na potrzebę usystematyzowania wiedzy w zakresie dostępności. Chcemy pokazać, że dostępność oprócz obowiązku jest wspaniałą okazją do tworzenia różnorodnej publiczności, a wprowadzone rozwiązania posłużą wszystkim czytelnikom, nie tylko osobom z niepełnosprawnościami.

Chęć wzięcia udziału w projekcie zadeklarowało 60 bibliotek, spośród których zostało wybranych 20 instytucji. Niezwykle cenny jest fakt, że są to bardzo zróżnicowane miejsca. Od bibliotek szkolnych, gminnych po biblioteki wojewódzkie. A także z bardzo różnymi doświadczeniami w pracy z osobami z niepełnosprawnościami. To, co łączy ich wszystkich to niezwykła otwartość i wrażliwość, a także chęć wprowadzenia zmiany oraz zwiększania dostępności swoich wydarzeń.

Właśnie został zakończony pierwszy etap projektu, podczas którego praktycy z Fundacji Kultury bez Barier dzielili się swoją wiedzą z zakresu implementacji rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością wzroku, słuchu i spektrum autyzmu. Były to intensywne cztery tygodnie (maj-czerwiec), wypełnione wspólnymi spotkaniami online. Podczas szkoleń nie zabrakło tematów z zakresu komunikacji  z osobami  niepełnosprawnymi, tworzenia dostępnych  multimediów oraz planowania wydarzeń i nawiązywania partnerstw. Cały ten ogrom wiedzy, już wkrótce zostanie sprawdzony w praktyce.

W kolejnym etapie projektu uczestnicy szkoleń, przeprowadzą dostępne wydarzenia w swoich bibliotekach, wykorzystując wiedzę nabytą w trakcie szkoleń oraz własne doświadczenia. O ich pomysłach na dostępność będzie można przeczytać już wkrótce na stronie projektu www.autyzm.sbp.pl

Projekt „Rzecznicy dostępność w bibliotece” realizowany jest w ramach programu MKIDN "Partnerstwo dla książki"

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.


Redakcja

Fot. Pixabay


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP