Polecamy

30 rocznica śmierci Alodii Kaweckiej-Gryczowej

Data dodania: 16.06.2020

30 rocznica śmierci Alodii Kaweckiej-Gryczowej

16 czerwca 2020 r. minęła 30. rocznica śmierci prof. Alodii Kaweckiej-Gryczowej (1903-1990), historyka kultury, bibliologa, bibliografa, bibliotekarki,  wieloletniej kierowniczki Pracowni Bibliografii Staropolskiej Instytutu Badań Literackich PAN i Zakładu Starych Druków Biblioteki Narodowej.

Studia polonistyczne ukończyła na Uniwersytecie Jagiellońskim w 1928 r. Po kilkumiesięcznej praktyce w Bibliotece Jagiellońskiej przez dwa lata pracowała w  Bibliotece Kórnickiej. W 1930 r. rozpoczęła pracę w Dziale Starych Druków BN. W 1932 r. na UJ uzyskała tytuł doktora w zakresie filozofii. W czasie wojny pracowała w BN jako wolontariuszka. W czasie powstania warszawskiego uczestniczyła w ochranianiu zbiorów starych druków w ówczesnej siedzibie BN na ul. Rakowieckiej 6, a następnie w tzw. akcji pruszkowskiej ratowania najcenniejszych zbiorów bibliotecznych, muzealnych i archiwalnych w zburzonej Warszawie.

W maju 1945 rozpoczęła pracę w Ministerstwie Oświaty i wraz z mężem Józefem Gryczem,  przystąpiła do organizowania Oddziału Dawnej Książki, który jako Ośrodek Opieki nad Dawną Książką został włączony w 1950 r. do BN. Jednocześnie do BN powróciła Gryczowa, której powierzono kierownictwo Ośrodka i Działu Starych Druków. W 1954 r. została mianowana profesorem nadzwyczajnym. Pod jej kierownictwem podjęte zostały prace nad odtworzeniem centralnego katalogu inkunabułów w Polsce oraz utworzeniem centralnego katalogu starych druków. Ważnym elementem jej działalności w BN były wystawy poświęcone historii drukarstwa polskiego, których była autorką, komisarzem lub konsultantem naukowym.

Jest autorką wielu publikacji i opracowań, dotyczących historii książki polskiej, problematyki księgoznawczej związanej z odrodzeniem i reformacją oraz drukarstwa staropolskiego, m.in. książek Z dziejów polskiej książki w okresie Renesansu, Zarys dziejów piśmiennictwa polskiego w Prusach Wschodnich, Biblioteka ostatniego Jagiellona : pomnik kultury renesansowej czy Ariańskie oficyny wydawnicze Rodeckiego i Sternackiego : dzieje i bibliografia.  Była redaktorem naukowym lub sama opracowywała poszczególne tomy takich ważnych wydawnictw jak Polonia typographica saeculi sedecimi : zbiór podobizn zasobów drukarskich tłoczni polskich XVI stulecia, fundamentalnego katalogu inkunabułów w Polsce Incunabula quae in bibliothecis Poloniae asservantur, a współpracując z Pracownią Bibliografii Staropolskiej IBL, wydawnictwa encyklopedycznego Drukarze dawnej Polski od XV do XVIII wieku.

Wchodziła w skład rad naukowych Biblioteki Kórnickiej, Biblioteki Narodowej, IBL PAN. Brała udział w pracach Towarzystwa Przyjaciół Książki w Warszawie, Towarzystwa do Badania Dziejów Reformacji w Polsce, Komisji ds. Badania Renesansu i Reformacji, Towarzystwa Naukowego Warszawskiego.

Została uhonorowana licznymi odznaczeniami, m.in. Krzyżami Kawalerskim i Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 1990 r. otrzymała tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego.

E.B.

Zob. też:

Alodia Kawecka-Gryczowa. https://pl.wikipedia.org/wiki/Alodia_Kawecka-Gryczowa
Buchwald-Pelcowa Paulina: Bibliotekarka i uczona – Alodia Kawecka-Gryczowa. W: W kręgu nauki i bibliotek. Warszawa: SBP, 1993, s. 28-41 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 3)
Bułhak Henryk: Alodia Kawecka-Gryczowa (1903-1990). „Przegląd Biblioteczny” 1991, z. 1, s. 101-106
Kawecka-Gryczowa Alodia: Ochrona zbiorów Biblioteki Narodowej. W: Walka o dobra kultury. Warszawa 1939-1945. T. 1. Warszawa: PIW, 1970, s. 179-242
Tadeusiewicz Hanna: Kawecka-Gryczowa Alodia. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II. Warszawa: SBP, 2000, s. 76-77
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP