Polecamy

20 rocznica śmierci Leona Łosia

Data dodania: 03.06.2020

20 rocznica śmierci Leona Łosia

3 czerwca 2020 r. minęła 20. rocznica śmierci dr. Leona Łosia (1915-2000), prawnika, bibliotekarza, dyrektora Biblioteki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, aktywnego działacza Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Leon Łoś urodził się w Petersburgu. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości rodzina powróciła z Rosji do rodzinnego majątku Antonin na Polesiu. Studiował prawo na Uniwersytecie Stefana Batorego w Wilnie, po studiach pracował jako aplikant sądowy, następnie w Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. W czasie wojny był zastępcą szefa Biura Informacji i Propagandy w Sztabie Armii Krajowej Okręgu Białostockiego, stworzył i wydawał biuletyn BIP AK „Informacje”. W 1944 r. został aresztowany przez kontrwywiad radziecki i wywieziony w głąb ZSRR. Przebywał w różnych obozach, do Polski wrócił w ramach repatriacji dopiero w końcu 1956 r. W 1988 r. w drugim obiegu wydał trzytomowe wspomnienia z dwunastoletniego pobytu w obozach ZSRR Drugi brzeg Oki. Polacy w łagrach.

W 1957 r. podjął pracę w Ośrodku Rozpowszechniania Wydawnictw Naukowych PAN, od 1969 r. pracował w Biurze Wydawnictw i Bibliotek PAN. W tym czasie obronił doktorat na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Łódzkiego. W 1975 r. został dyrektorem Biblioteki PAN w Warszawie. Pod jego kierownictwem została zmieniona struktura organizacyjna oraz unowocześniono metody pracy i zarządzania Biblioteką.

Jest autorem publikacji poświęconych problemom informacji naukowej, bibliotekarstwa naukowego i edytorstwa. Opublikował m.in. Biblioteki naukowe, Biblioteki Polskiej Akademii Nauk. Zarys kształtowania sieci i stan aktualny, współredagował Materiały i dokumenty do dziejów nauki polskiej w czasie II wojny światowej (cz. 1-3). Był redaktorem naukowym Słownika polskich towarzystwa naukowych (t. 1, 3). Zajmował się również tłumaczeniami. Jako ekspert ds. bibliotekarstwa i informacji naukowej uczestniczył w pracach, m.in. Państwowej Rady Bibliotecznej, przez wiele lat współpracował z redakcją „Przeglądu Bibliotecznego”, był członkiem rad naukowych Biblioteki PAN w Warszawie, Ośrodka Informacji Naukowej PAN, Archiwum PAN. Brał czynny udział w pracach organizacji zawodowych, m.in. Stowarzyszenia Księgarzy Polskich, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (sekretarz generalny Zarządu Głównego SBP, członek Sekcji Wydawniczej ZG SBP), Stowarzyszenia Tłumaczy Polskich.

Został uhonorowany odznaczeniami cywilnymi i wojskowymi (krajowymi i Rządu Polskiego na uchodźstwie), m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem Wojska nadanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej Rządu Londyńskiego, Krzyżem Walecznych, Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari.

E.B.

Zob. też:
Jopkiewicz Andrzej: Leon Łoś (1915-2000). W: Zasłużeni dla Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Warszawa: SBP, 2005, s. 66-79  (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 9)
Jopkiewicz Andrzej: Łoś Leon. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa: SBP, 2010, s. 176-177
Steczowicz Romana: Bibliografia prac dra Leona Łosia. Życiorys dra Leona Łosia. „Przegląd Biblioteczny” 1995, z. 2, s. 141-145
Wywiad z drem Leonem Łosiem. Przepr. Barbara Sordylowa i Romana Steczowicz. „Przegląd Biblioteczny” 1995, z. 2, s. 122-141
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP