7 czerwca br., Muzeum POLIN rusza z IV już odsłoną letniego projektu kulturalnego „Łąka Leśmiana”. W tym roku przygotowano równie atrakcyjny program, jak w poprzednich latach. Organizatorzy proponują m.in. relaks z literaturą, poezją w wirtualnym wydaniu:
Łąka Leśmiana – spotkajmy się wirtualnie
Na czwartą już edycję "Łąki Leśmiana" przygotowaliśmy równie atrakcyjny program, jak w poprzednich latach. W czasie pandemii, kiedy tak bardzo potrzebujemy spotkań z drugim człowiekiem i kontaktu z przyrodą, proponujemy Wam relaks z literaturą, poezją oraz spotkanie z ogrodnictwem i ekologią w wirtualnym wydaniu.
7 czerwca - 31 sierpnia 2020
"Ani zmora z jeziora, ani sen skrzydlaty,
Lecz Łąka nawiedziła wnętrze mojej chaty!*"
Dzięki przeniesieniu naszych spotkań do sieci, po raz pierwszy będą mogli do nas dołączyć uczestnicy spoza Warszawy. Niech więc muranowska Łąka zawita do Waszych domów.
Rozsiądźcie się wygodnie na waszych kwietnych balkonach, na leżakach w przydomowych ogródkach i spotkajmy się razem wirtualnie. Zatroszczcie się tylko o dostęp do Internetu, a o program zatroszczymy się my!
"Toć wejdziemy w świat – próżnią, aby wyjść – ogrodem!"
Dla miłośników ogrodnictwa oraz osób, które chcą zacząć swoją przygodę z roślinami, przygotowaliśmy spotkanie "Balkon Leśmiana – miejskie ogrodnictwo w czasie pandemii".
Miejski ogrodnik, Łukasz Skop pokaże, jak wyczarować skrawek zieleni na swoim balkonie oraz podpowie, jak o niego dbać. Do sadzenia użyje m.in. zestawu nasion, które będą dołączone do specjalnego czerwcowego, łąkowego dodatku "Tygodnika Powszechnego".
Jeśli wolicie bardziej dziką przyrodę, to dołączcie do Stanisława Łubieńskiego, przyrodnika, autora książki "Dwanaście srok za ogon", który zabierze Was na spacer po Ogrodzie Krasińskich na Muranowie, tropem mieszkających tam ptaków.
"Przyszła sama Nieskończoność,
By popatrzeć w mą zieloność"
Nie zapominamy o miłośnikach poezji i literatury. Karolina Sulej i Sylwia Chutnik – autorki kultowego programu "Barłóg Literacki" ugoszczą Was na zielonym tarasie wśród książek.
Gotowi na dawkę dobrej literatury i humoru? Sprawdźcie, jakie są ich książkowe propozycje na lato, dotyczące kultury żydowskiej.
Z kolei Jacek Dehnel, w ramach "Niedzielnych popołudni z poezją współczesną" przeczyta swoje utwory oraz wiersze żydowskiego poety Chaima Nachmana Bialika, specjalnie wybrane na tę okazję.
Wielbicieli poezji Bolesława Leśmiana zapraszamy na spektakl muzyczno-poetycki "Sen" autorstwa Beaty Jewiarz. Zmysłowe wiersze poety w autorskim wyborze twórczyni spektaklu w połączeniu z wykorzystaniem technologii multimedialnych, nabierają nowych, nieodkrytych dotąd znaczeń.
Chcemy oddać głos również Wam! Zachęcamy poetów-amatorów z Muranowa, Warszawy i całej Polski do podzielenia się swoją twórczością w ramach projektu "Warszawa mówi! – poeci na start". Nagrania, na których odczytujecie swoje wiersze, mniej lub bardziej inspirowane tematami: kultura żydowska, Warszawa, Muranów czy… pandemia, opublikujemy na naszym Facebooku.
Zapraszamy na wirtualną łąkę wszystkich, stęsknionych wypoczynku i spotkań na łonie natury z dobrym programem kulturalnym. "Łąka Leśmiana" czeka na Was przez całe lato. W czerwcu spotykamy się w internecie, ale może już w lipcu i sierpniu zobaczymy się na prawdziwej trawie, przy Muzeum POLIN. Program wydarzeń na kolejne miesiące ogłosimy w drugiej połowie czerwca.
"Nie nacicha ta miłość, co nie zna rozłąki!
Usta moje i piersi spragnione są Łąki!"
* Cytowane fragmenty pochodzą z wiersza Bolesława Leśmiana pt. "Łąka".
Łąka Leśmiana
W 2017 roku, w okrągłą rocznicę urodzin i śmierci Bolesława Leśmiana (1877-1937) rozpoczęliśmy projekt, inspirowany jego twórczością, pod nazwą "Łąka Leśmiana". To plenerowa instalacja na zielonym skwerze przed Muzeum POLIN na Muranowie, która jest miejscem spotkań, wydarzeń kulturalnych i rekreacyjnych.
Szczegółowe informacje i opisy poszczególnych wydarzeń: https://www.polin.pl/pl/laka-lesmiana-2020
Zachęcamy do dołączenia do wydarzenia „Barłóg Literacki” na Facebooku: https://www.facebook.com/events/626804301240834/
Informacja prasowa Muzeum POLIN, fot. M.Jaźwiecki