Polecamy

Katarzyna Kobylarczyk laureatką 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Data dodania: 28.05.2020

Katarzyna Kobylarczyk laureatką 11. edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego

Laureatką 11 edycji Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego  za Reportaż Literacki została Katarzyna Kobylarczyk, autorka książki "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany" (wyd. Czarne).

Jury nagrodziło pisarkę za "uniwersalną opowieść o determinacji w poszukiwaniu prawdy i leczeniu zbiorowej pamięci"

W laudacji przewodniczącego jury Piotra Mitznera dla Katarzyny Kobylarczyk czytamy m.in.:

Reportaż Katarzyny Kobylarczyk „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany” to książka o pamięci i o grobach, ale nie o śmierci (...) To nie jest książka o wojnie domowej w Hiszpanii, nie zmusza nas do wyborów ideologicznych. „Strup” to reportaż o szukaniu prawdy, która nie jest dana raz na zawsze (...) Książka Katarzyny Kobylarczyk jest dla nas, ale nie o nas. Analogie do polskich rozliczeń z historią i polskich ekshumacji nie są najważniejsze. Więcej możemy z niej skorzystać, jeśli przyjmiemy, że mówi nam o Innych (...).

Katarzyna Kobylarczyk - reporterka, autorka książek „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”, „Pył z landrynek. Hiszpańskie fiesty” i „Baśnie z bloku cudów. Reportaże nowohuckie”. Dla Małopolskiego Instytutu Kultury napisała pięć zbiorów reportaży historycznych. Publikowała w m.in. „Dzienniku Polskim”, „Gazecie Wyborczej” i „Tygodniku Powszechnym”. Z urodzenia i zamiłowania nowohucianka.

fot. Katarzyna Dróżdż/Pracownia KADR


Katarzyna Kobylarczyk "Strup. Hiszpania rozdrapuje rany"

Osiemdziesiąt lat po zakończeniu wojny domowej Hiszpania wciąż nie wie, co zrobić z ciałami ofiar. Musiało minąć ćwierć wieku od śmierci generała Francisco Franco, by rodziny odważyły się szukać swoich zamordowanych bliskich. Szukają ich nadal: w przydrożnych rowach, zasypanych studniach, na polach, w płytkich zbiorowych grobach. W ciągu ostatnich kilkunastu lat hiszpańskie organizacje pozarządowe otwarły siedemset czterdzieści anonimowych mogił. Ekshumowały ponad dziewięć tysięcy ciał cywilów zamordowanych przez nacjonalistów. Nikt tak naprawdę nie wie, ile jeszcze jest takich grobów. Są we wszystkich regionach kraju, kości leżą w nich do dziś.
Strup to opowieść o kraju, który w imię przyszłości miał zapomnieć o swoich upiorach, ale mu się to nie udało. O Fausto, który nie godzi się na to, by jego ojciec spoczywał obok swojego mordercy, o Emilio, który chciał tylko odnaleźć dziadka, a przypadkiem wywołał lawinę, i o Josetxo, bratanku Pierwszego, Który Oddał Życie.
Katarzyna Kobylarczyk przemierza Hiszpanię szlakiem umarłych, zamordowanych, zaginionych. Męczenników i bohaterów. Ofiar i zbrodniarzy. Rodzin, które chcą szukać, i tych, które nie chcą rozdrapywać starych ran.

(Źródło opisu i okładki: Wydawnictwo Czarne)

 


Katarzyna Kobylarczyk była gościem Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich i wzięła udział w spotkaniu online w ramach cyklu Autor wieczorową porą.

Spotkanie odbyło się 11 maja 2020 r. na platformie ClickMeeting SBP i prawie w całości poświęcone było książce „Strup. Hiszpania rozdrapuje rany".

Nagranie dostępne jest na kanale You Tube SBP

 

Czytaj także:

>> Autor wieczorową porą - relacja ze spotkania z Katarzyną Kobylarczyk (sbp.pl)

>> Prawda nieprzedawniona. Laudacja przewodniczącego jury Piotra Mitznera dla Katarzyny Kobylarczyk (kulturalna.warszawa.pl/kapuscinski)


Redakcja


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP