Biblioteka Gdańska jest filią Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Powstała w ramach projektu Rewitalizacji Obszarowej Centrum Łodzi i zajmuje lokal w odnowionej kamienicy przy ul. Gdańskiej 8 – tuż przy najpopularniejszym w Łodzi Centrum Handlowym – Manufakturze.
Biblioteka zajmuje dwie kondygnacje frontowej części kamienicy – parter i piętro, a jej metraż wynosi 560m2. Przestrzeń dla dzieci oraz część dla dorosłych są od siebie oddzielone i posiadają odrębne wejścia frontowe. Lokal biblioteki jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.
W części dla dzieci znajduje się strefa malucha zaopatrzona w bezpieczny kojec, basen z kulkami i miękkie pufy. Nie zapomnieliśmy także o strefie dla rodzica, który może napić się kawy, przejrzeć prasę lub wymienić doświadczeniami z innymi rodzicami, w czasie trwania organizowanych w bibliotece warsztatów dla najmłodszych. W części dla dzieci znajdziemy również kilkadziesiąt popularnych gier planszowych oraz salę z czterema stanowiskami komputerowymi z internetem.
Część dla dorosłych również została podzielona na wiele stref. Parter obejmuje wypożyczalnię oraz salę dedykowaną młodzieży. Fajrant – to specjalna przestrzeń dla młodzieży, której przeznaczeniem, jak wskazuje nazwa, jest zapewnienie młodym ludziom atrakcyjnego miejsca do spędzania wspólnie wolnego czasu. Poza księgozbiorem dedykowanym młodzieży i młodym dorosłym w Fajrancie znajduje się konsola PS4 z szeregiem popularnych gier do wyboru, piłkarzyki, wygodna sofa i pufy oraz instrumenty perkusyjne – cajony i djemby.
Na piętrze biblioteki znajduje się SALA SPOTKAŃ, w której na co dzień możemy poczuć się jak w kawiarni, spotkać ze znajomymi, popracować, poczytać, zaznać relaksu. Sala spotkań jest również przestrzenią, w której będą się odbywały spotkania autorskie, różnotematyczne prelekcje, zajęcia teatralne, koncerty.
Realizacja tych działań umożliwia pokaźny metraż sali (124 m2), mieszczący się w niej podest sceniczny, profesjonalne nagłośnienie i urządzenia do projekcji multimedialnych. Na piętrze biblioteki odnajdziemy również PRACOWNIĘ, czyli salę komputerowo-warsztatową. Znajduje się w niej pięć stanowisk komputerowych z internetem (w tym stanowisko dla osób niedowidzących i niedosłyszących), księgozbiór popularnonaukowy oraz stoły warsztatowe do wykorzystania dla użytkowników oraz do organizowanych przez bibliotekę twórczych zajęć (m.in. z zakresu malarstwa, rzeźby, decoupage’u, upcyklingu).
Biblioteka Gdańska powstała po to, aby nieodpłatnie oferować mieszkańcom Łodzi (i nie tylko) kulturę i edukację w wielu wymiarach. Poza spotkaniami autorskimi, różnotematycznymi prelekcjami w stałej ofercie biblioteki będą m.in. warsztaty dla dzieci, młodzieży i dorosłych z zakresu ekologii, ekonomii, filozofii, programowania, warsztaty artystyczne (malarstwo, grafika, rzeźba, zajęcia muzyczne, filmowe i teatralne) oraz indywidualne korepetycje dla małych mieszkańców okolicy.
Tekst i foto: Biblioteka Gdańska, Filia Biblioteki Miejskiej w Łodzi
Więcej zdjęć na blogu >> Świat Bibliotek