Polecamy

40 rocznica śmierci Antoniego Żabko-Potopowicza

Data dodania: 26.04.2020

40 rocznica śmierci Antoniego Żabko-Potopowicza

26 kwietnia minęła 40. rocznica śmierci Antoniego Żabko-Potopowicza (1895-1980) – profesora Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, dyrektora Biblioteki Głównej tej uczelni, ekonomisty, specjalisty w dziedzinie rolnictwa i leśnictwa.

Urodzony w majątku Oczesa-Rudnia nad Dnieprem, gimnazjum ukończył w Moskwie, studia rozpoczął w Instytucie Rolniczym w Lipsku. Edukację przerwał wybuch I wojny światowej. Po jej zakończeniu rozpoczął studia w Warszawie na SGGW, dyplom uzyskał w 1925 r., doktorat w 1928, habilitację w 1932. Był zatrudniony jako asystent z Zakładzie Polityki Agrarnej SGGW. Współpracował też z Instytutem Socjologii Wsi. W okresie przedwojennym wielokrotnie wyjeżdżał za granicę w celach badawczych (Szwecja, Dania, Francja, Szwajcaria, Austria, Niemcy, Włochy, Węgry, Czechosłowacja, Jugosławia, Bułgaria), ogłaszał artykuły w czasopismach specjalistycznych, publikował większe opracowania. W czasie II wojny światowej przebywał w Warszawie, brał udział w tajnym nauczaniu i działalności konspiracyjnej.

Już w 1945 r. włączył się do prac mających na celu przywrócenie działalności SGGW. W 1949 r. decyzją władz politycznych został zwolniony z uczelni i przez kilka lat pracował w Instytucie Ekonomiki Rolnej w Puławach. Po powrocie do SGGW pracował w Katedrze Rolnictwa, następnie Zakładzie Historii Leśnictwa, równocześnie od 1958 do 1965 r. kierował  Biblioteką Główną SGGW. Przewodniczył Senackiej Komisji Bibliotecznej, nawet po przejściu na emeryturę. Zainicjował, wspólnie z dyrektorem Biblioteki Akademii Rolniczej we Wrocławiu, współpracę naukowych bibliotek rolniczych w Polsce, które stworzyły sieć na czele z Centralną Biblioteką Rolniczą. W organizację CBR był czynnie zaangażowany, chociażby przez stałe członkostwo w Radzie Naukowej. Uczestniczył w pracach nad terminologią rolniczą do Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej.

Był członkiem kilku stowarzyszeń i towarzystw, m.in.: Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego, Polskiego Towarzystwa Leśnego, Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Uhonorowany został wieloma odznaczeniami, m.in.: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Komandorskim, Oficerskim i Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Honorową Odznaką Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich (1976), Odznaką Honorową Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

D.J.

Zob. też:
Piotrowska Zofia: Ekonomista i historyk rolnictwa, bibliotekarz – Antoni Żabko-Potopowicz. W: W kręgu nauki i bibliotek. Warszawa: Wydawnictwo SBP, 1992, s. 73-82. (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; 3)
Piotrowska Zofia, Stępniewska Danuta: Żabko-Potopowicz Antoni. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II. Warszawa: Wydawnictwo SBP, 2000, s. 189. (Nauka –Dydaktyka - Praktyka ; 39)
Piotrowska Zofia: Antoni Żabko-Potopowicz (1895-1980). „Przegląd Biblioteczny” 1981, z. 2, s. 280-283.
Antoni Żabko-Potopowicz  https://pl.wikipedia.org/wiki/Antoni_%C5%BBabko-Potopowicz

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP