Polecamy

#NieZostawiamBibliotekarza - DIM WBP w Lublinie

Data dodania: 07.04.2020

#NieZostawiamBibliotekarza - DIM WBP w Lublinie

W latach 60. XX wieku Marshall McLuhan wprowadził termin „globalna wioska”, w rozumieniu którego media elektroniczne obalają bariery czasowe i przestrzenne, umożliwiając ludziom komunikację na masową skalę. Obecnie na globalną wioskę można byłoby popatrzeć nie tylko przez pryzmat mediów, ale i gigantycznego, globalnego obiegu wirusa. Szybko rozprzestrzeniający się wirus nie zna granic i totalnie sparaliżował pracę. Ale radzić sobie z tą sytuacją każdy musi lokalnie. Zwłaszcza na poziomie instytucji. Wiele z nich - w tym biblioteki, jest nieczynnych do odwołania. Od połowy marca masowo przeszliśmy na pracę zdalną, chociaż trudno to nazwać pracą zdalną, ponieważ bez przygotowania, z dnia na dzień, przenieśliśmy się z naszą pracą do domu. Jak sobie radzimy? W różny sposób, w zależności od działu, zakresu czynności, możliwości sprzętowych, kreatywności. Dział Instrukcyjno-Metodyczny Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie wykorzystuje ten czas bardzo intensywnie, podjęliśmy decyzję, że pracujemy tu i teraz nie czekamy. Wzięliśmy inicjatywę pracy w domu we własne ręce. Od pierwszego dnia została założona na Facebooku grupa działowa, abyśmy byli ze sobą w stałym kontakcie. Codziennie prowadzimy konsultacje online i video w sprawie bieżącej i planowanej pracy. Oprócz tej formy porozumiewania się, zaczęliśmy testować możliwości różnych komunikatorów internetowych i platform, jak: Facebook, MS Team, Hangouts, Webex, Zoom. Okazało się, że każdy z nich ma swoje zalety i wady, w zależności jak chcemy je wykorzystywać i do kontaktu z jaką grupą uczestników.

Jako że każdy z nas ma konto na Facebooku to pierwszym sposobem jaki wykorzystaliśmy to było videospotkanie osób z grupy FB. Jedna osoba wywołuje wideopołączenie i automatycznie łączy wszystkich uczestników grupy. Bardzo szybki i fajny sposób komunikacji, ale nie pozwala on udostępniać sobie ekranów i nagrywać rozmów.
Założyliśmy też grupę na MS Team. Idealne narzędzie do dłuższej pracy i komunikacji. Pozwala na dzielenie wątków komunikacyjnych oraz wideo rozmowy i wgrywanie plików nad którymi pracujemy. Testowaliśmy też podobną platformę ale angielskojęzyczną - Slack, z której korzysta WBP w Krakowie.

Do rozmów z bibliotekami powiatowymi próbowaliśmy platformę Hangouts. Niestety ma jedną podstawowa wadę - maksymalna liczba osób na jednym spotkaniu to 10. Dlatego do spotkań z bibliotekarzami sprawdzaliśmy dwie platformy rekomendowane przez środowiska edukacyjne: Zoom i Webex. Platforma Zoom jest najczęściej używanym narzędziem. Bardzo prosta i intuicyjna w obsłudze, ale w wersji darmowej można rozmawiać tylko 40 min. Wybraliśmy platformę Webex, która jest darmowa i pozwala na spotkanie wielu osób bez ograniczeń czasowych. Pierwsze spotkania potwierdziły, że to był dobry wybór.

Z naszymi videospotkaniami online poszliśmy krok dalej i zorganizowaliśmy kilka spotkań z instruktorami i dyrektorami bibliotek powiatowych naszego województwa, omawiając z nimi bieżące działania, problemy, plany, a przy okazji sprawdzając ich możliwości sprzętowe, techniczne, możliwość korzystania z platform w przyszłości. Reakcja uczestników na takie formy komunikacji była bardzo pozytywna i każdy stara się dopasować, żeby móc uczestniczyć w takich spotkaniach.

Zorganizowaliśmy także spotkania z kolegami z DIMów z bibliotek wojewódzkich biorących udział w programie zainicjowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Nie siedź - sieciuj!”. Jest to program pilotażowy, w którym bierze udział 5 WBP – Kielce, Lublin, Olsztyn, Toruń, Wrocław. Dzięki temu możemy się konsultować w sprawie programu, pomysłów na realizację, dzielimy się naszymi problemami, pomysłami, szkoleniami online.

W ramach projektu „Nie siedź - sieciuj!” WBP im. H. Łopacińskiego w Lublinie chce zaproponować instruktorom powiatowym cykl szkoleń z psychologiem pracy – dr Agnieszką Kozak, aby wzmocnić bibliotekarzy w czasie pracy zdalnej i usystematyzować pracę instruktorów i własną. Aby nauczyć się wspólnie funkcjonować zawodowo w zaistniałej sytuacji.

Nasz czas poświęcamy także na szkolenia, korzystamy z webinariów jakie oferują: Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego, Sektor 3.0, Kadra Kultury, Narodowe Centrum Kultury, Labib, Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, platforma home.pl S.A, SentiOne Team, iComms. Codziennie słuchamy streamów literackich, m. in.: Unia Literacka, Wirus czytania, Nogaś na żywo, Agencja Opowieści i informujemy o nich w mediach społecznościowych.

Czekając na spokojniejsze jutro i znormalizowanie funkcjonowania, pracujemy tu i teraz, szkolimy się, aby w przyszłości móc wykorzystywać różne platformy i działania, zdobytą wiedzę do pracy z instruktorami powiatowymi, z bibliotekarzami województwa lubelskiego.

Joanna Chapska
Dział Instrukcyjno-Metodyczny
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie

 

Fot. Paweł Znamierowski


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP