Data dodania: 05.04.2020
Zainicjowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich akcja mająca na celu m.in. promowanie dostępu do kultury, nauki i informacji w czasie pandemii zatacza coraz szersze kręgi. Każdy dzień przynosi garść nowych informacji o działaniach polskich bibliotek w Internecie w ramach akcji SBP "NieZostawiamCzytelnika".
Bogatą ofertę aktywności online, skierowaną do czytelników, przygotowały m.in. biblioteki warszawskie, o czym informuje serwis internetowy miasta stołecznego Warszawy. O wydarzeniach realizowanych zdalnie przez stołeczne książnice w ramach akcji #NieZostawiamCzytelnika przeczytamy np. na portalu Biblioteki Warszawy.
Wybrana oferta warszawskich bibliotek:
Biblioteka na Koszykowej
Biblioteka Publiczna na Białołęce
- pozostaje w stałym kontaktcie z Czytelnikami dzięki wiadomościom mailowym oraz na Facebooku, gdzie proponuje wspólne zabawy i aktywności online
- oferuje dostęp do platformy ebooków Legimi (kody wydaje Czytelnikom mailowo)
- Czytelnia Naukowa Nr XX wprowadziła dodatkową usługę online – skanowanie książek na życzenie Czytelnika
- zaprasza na blog swojej Zielonej Biblioteki
Biblioteka Publiczna na Bemowie
- Rozpoczęła proces konwersji (części zbiorów) audiobooków z płyt CD do formatu Mp3. Umożliwi to, podobnie jak w przypadku e-booków, zdalne udostępnianie.
- Na bieżąco powiększa ofertę audiobooków, dostępnych w e-usłudze do pobrania w formacie mp3.
- Na swoim Facebooku zamieszcza wiele praktycznych, ilustrowanych zdjęciami porad i ciekawych filmików instruktażowych od bibliotekarzy
- W ramach zajęć jogi prezentuje specjalny zestaw ćwiczeń adresowanych do seniorów.
- Przygotowała ofertę zajęć i aktywności on-line – dostępnych na stronie internetowej oraz profilu na Facebooku
Biblioteka Publiczna na Bielanach
- w ramach programu Biblioteka Bielany Online przygotowała szereg audycji. Od poniedziałku do piątku pojawiać się będą nowe filmy na FB oraz na kanale Youtube i stronie Biblioteki.
Biblioteka Publiczna na Mokotowie
Biblioteka Publiczna na Ochocie
- zachęca do odwiedzenia swoich fanpage’y na portalu Facebook, na których prezentuje codzienną dawkę informacji jak można spędzić wolny czas, a także poleca wirtualne muzea, biblioteki cyfrowe, spotkania on-line i wiele innych. Na Czytelników czekać będą zagadki językowe oraz ze świata literatury, a także o ochockich Bibliotekach. Prezentuje filmy instruktażowe gier planszowych, poleca książki i filmy, przygotowuje zabawy takie jak puzzle on-line, warsztaty plastyczne z instrukcjami krok po kroku. Przenosi do przestrzeni wirtualnej swoje zajęcia językowe i dla seniorów.
- https://www.facebook.com/bpochota/
- https://www.instagram.com/bibliotekaochota/
Biblioteka Publiczna na Pradze Południe
- pozostaje z czytelnikami w kontakcie mailowym.
- działa w mediach społecznościowych, gdzie na bieżąco informuje o ciekawych akcjach książkowych, zainicjowanych przez bibliotekarzy czy internetowych wydarzeniach literackich. Poleca również źródła, z których można pobrać darmowe ebooki.
- oferuje darmowe kody do platform Legimi oraz IBUK Libra.
- zachęcamy najmłodszych do założenia Dziennika Czytelnika, zeszytu, w którym można zapisywać tytuły przeczytanych książek, cytaty, przemyślenia na temat ich treści, można również rysować bohaterów – zamieszczać wszystko, co tylko Małym Czytelnikom przyjdzie do głowy.
Biblioteka Publiczna na Pradze Północ
- proponuje bezpłatny dostęp do 60 000 tytułów e-booków, dostępnych na platformie Legimi oraz do 1700 e-booków na platformie Libra.ibuk.pl.
Biblioteka Publiczna w Rembertowie
- pozostaje w stałym kontakcie z Czytelnikami dzięki wiadomościom mailowym oraz na Facebooku, gdzie udziela informacji, doradza, poleca książki, udostępnia ciekawe zabawy, rebusy, umieszcza filmy skierowane do dzieci, na których Bibliotekarze czytają ciekawe i wartościowe teksty literackie.
- umożliwia bezpłatne wypożyczenie ebooków w serwisie Legimi
Biblioteka Publiczna w Śródmieściu
- udostępnia dostęp do bazy książek on-line Legimi.
- pozostaje w kontakcie ze swoimi czytelnikami m.in na Facebooku
Biblioteka Publiczna na Targówku
- umożliwia bezpłatne wypożyczenie ebooków w serwisie Legimi
- umożliwia uzyskanie zdalnej porady w ramach działalności Punktów Cyfrowego Wsparcia Seniora.
- na Facebooku, od poniedziałku do piątku o godzinie 10.00, publikuje filmiki, na których biblioteczna pacynka leniwiec Lu – który bardzo lubi czytać dzieciom – prezentuje wiersze Jana Brzechwy, Juliana Tuwima i innych autorów ponadczasowych utworów.
Biblioteka Publiczna w Wawrze
- udostępnia dostęp do bazy książek on-line Legimi.
- zapraszam na swoją stronę na Facebooku
- w ramach wydarzenia CzytajMy, zachęcamy rodziców do czytania i publikowania filmów z hasztagiem #czytajmy.
Biblioteka Publiczna w Wilanowie
- oferuje bezpłatny dostęp do platformy ebooków Legimi (kody wydajemy Czytelnikom za pośrednictwem maila),
- informuje o miejscach w Internecie, gdzie można legalnie pobrać ebooki, wysłuchać słuchowisk, obejrzeć filmiki,
- przybliża literaturę poprzez posty z ciekawostkami, linkami do wywiadów,
- informuje o internetowych spotkaniach z twórcami literatury,
- tworzy wpisy o książkach, do których warto sięgnąć,
- nasza koleżanka zachęca dzieci do wysłuchania fragmentów czytanych przez nią książek,
- wszystkie artystyczne dusze zapraszamy na spotkania, podczas których pokazujemy jak z dostępnych w domu materiałów wyczarować dzieła sztuki,
- dostarcza również inspiracji do zabawy z najmłodszymi,
- zachęca dzieci z rodzicami do wspólnego gotowania,
- publikuje na stronie Internetowej recenzje i artykuły o tematyce literackiej oraz kulturowej,
- w piątki zachęca uczniów do zapoznania się z adaptacjami lektur szkolnych oraz sprawdzania wiedzy w literackich quizach,
- zamieszcza filmy na kanale Biblioteki na platformie YT,
- służy informacjami za pośrednictwem maila i wiadomości na fb.
Biblioteka Publiczna na Woli
- działania Biblioteki na Woli opatrzone są hasztagiem #zostańwdomuzliteraturą. Bibliotekarze stworzyli na bieżąco aktualizowaną bazę okołoliterackich materiałów, stron, blogów i miejsc w sieci, z których można korzystać za darmo.
- na swoich kanałach w mediach społecznościowych organizuje różne akcje i zabawy dla Czytelników. W albumie “Co czytają bibliotekarze”, podgląda swoich pracowników podczas lektury, na profilach filii odbywają się konkursy i quizy czytelnicze. Informuje także na bieżąco o wydarzeniach ze świata literatury.
- oferuje bezpłatny dostęp do serwisów Legimi i Ibuk Libra.
- przeniosła część swoich działań i spotkań do Internetu. Poliglotka zaprasza do skorzystania z możliwości poszerzania kompetencji językowych podczas konwersacji po niemiecku za pośrednictwem komunikatora internetowego. Seniorzy, z kolei, mogą korzystać z Punktu Cyfrowego Wsparcia Seniora drogą telefoniczną lub on-line
- Jedna z filii – Biblioteka na Redutowej stworzyła specjalny kanał na YouTube z filmami, na których Bibliotekarze czytają dzieciom bajki i wiersze
- informuje na bieżąco o akcjach wsparcia organizowanych przez Dzielnicę Wola. Zachęca do wzajemnej pomocy i wrażliwości na potrzeby osób szczególnie zagrożonych w obecnej sytuacji epidemii.
Biblioteka Publiczna w Ursusie
przeniosła wszystkie swoje działania na swoją stronę www oraz na FB, gdzie uruchomiła cykl wydarzeń na każdy dzień tygodnia:
- Poniedziałki: Warto przeczytać, warto obejrzeć… - co się czyta i co się ogląda w Ursusie. Biblioteka zaprasza wszystkich Czytelników oraz zaprzyjaźnionych mieszkańców do przesyłania ulubionych tytułów filmów i książek, które naprawdę warto polecić innym! Jak tylko skończy się “narodowa kwarantanna” biblioteka opublikuje listę TOP 10 rekomendowanych dzieł literatury i sztuki filmowej.
- Wtorki: Poczytajmy razem - Biblioteka zaprasza na wspólne czytanie na portalu Facebook w każdy wtorek o godzinie 11:00. Ponadto zachęca, aby aktywnie przyłączać się do wspólnej zabawy i nadsyłać nagrania, te na których sami czytamy lub te znalezione w sieci, pod adres: promocja@bpursus.waw.pl lub w komunikatorze Facebook.
- Wesoła środa - Biblioteka zaprasza na wspólne środy z grami i zabawami dla dzieci. Co tydzień będzie można znaleźć tu inspirujące pomysły naszych bibliotekarzy na rozmaite formy spędzenia wolnego czasu z dziećmi w różnym wieku. Ponadto zachęca, aby aktywnie przyłączać się do wspólnej zabawy i w komentarzach dzielić się pomysłami i formami na wspólne spędzanie czasu ze swoimi pociechami.
- Czwartek z bajką - Biblioteka zaprasza młodszych czytelników na wspólne oglądanie bajki na portalu Facebook w każdy czwartek o godzinie 15:00.
- Piątki: Konkurs na weekend!
Biblioteka Publiczna w Żoliborzu
oferuje:
- Telefoniczny dyżur bibliotekarza – od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00-14:00 pełni dyżur telefoniczny pod numerem 22-833-21-83.
- Zamów skan książki naukowej do domu! - wykonuje skany stron (rozszerzenie jpg, format A4) z literatury naukowej (do 20 stron) ze zbiorów Czytelni Naukowej nr XVI,
- Dostęp do platformy Legimi
- Punkt Cyfrowego Wsparcia Seniora przez telefon
- Nagrania wideo z czytającymi bibliotekarzami – na youtubowym kanale Biblioteki żoliborscy bibliotekarze czytają fragmenty popularnych książek.
- W mediach społecznościowych – na Facebooku i instagramie żoliborskiej biblioteki czytelnicy znajdą bazę linków do miejsc w sieci, w których można za darmo obejrzeć spektakl teatralny, przeczytać książkę, posłuchać muzyki, wybrać się w wirtualną podróż czy na wirtualne spotkanie autorskie.
Redakcja
Źródło: serwis Biblioteki Warszawy