Polecamy

Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2019

Data dodania: 05.04.2020

 Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2019

Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP ma przyjemność poinformować, że Kapituła XI. edycji Konkursu Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego o Nagrodę im. Stanisława Badonia na Bibliotekarza Roku 2019 dokonała wyboru laureatów - nagroda główna i cztery wyróżnienia - spośród dziesięciu nadesłanych wniosków. Nominowani to reprezentanci bibliotek publicznych, w tym siedem osób przynależy do SBP. Fundatorem nagrody jest Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego.
W myśl założeń Konkursu, który ma służyć prezentacji dokonań tych pracowników bibliotek, którzy w całym roku 2019 wyróżnili się ponadstandardowymi osiągnięciami zasługując na wysoką ocenę przedstawiamy zarówno laureatów, jak i osoby nominowane z woj. zachodniopomorskiego.

Zachodniopomorski Bibliotekarz Roku 2019 - Aldona Piaskowska dyrektor  Gminnej Biblioteki Publicznej w Karsiborze; wniosek: wójt Gminy Wałcz – Jan Matuszewski.

Dzięki Pani Aldonie Biblioteka w Karsiborze to miejsce, które nie tylko wspomaga rozwój intelektualny lokalnej społeczności, ale jest przyjazne i pomocne mieszkańcom - stanowi centrum życia kulturalnego gminy Wałcz. Osiągnięcia 2019 r. to: efektywna promocja biblioteki w mediach oraz współpraca z władzami samorządowymi i środowiskami lokalnymi; skuteczne pozyskiwanie środków finansowych na działalność wydawniczą dotyczącą ziemi wałeckiej. Była również pomysłodawczynią i współrealizatorką wielu wydarzeń m. in.: V Wieczornicy Patriotycznej w skansenie w Zdbicach, w 74 rocznicę  zakończenia II wojny światowej (współpraca z Garnizonem Wałcz , Czaplineckim Ośrodkiem Kultury i grupą rekonstrukcyjną z Muzeum Wału Pomorskiego), VII Ogólnopolskiego Pleneru Artystycznego w Iłowcu. Szerszy opis osiągnięć na portalu SBP.pl

Wyróżnieni:
 
Justyna Zofia Grzegorczyk - kustosz, kierownik Filii 12 (osiedle Morskie) Koszalińskiej Biblioteki Publicznej; wniosek: Koło 1 Koszalin OZ SBP –przewodnicząca Anna Wieczorek.

"Oczkiem w głowie” Pani Justyny jest popularyzująca czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W 2019 r. była inicjatorką i realizatorką różnych wydarzeń m.in.: "Miejskiego Święta Czytelnika Dziecięcego" (program i realizacja; wśród atrakcji były występy artystyczne dzieci oraz prezentacja humorystycznych filmików z bibliotekarkami filii Koszalińskiej Biblioteki); projektu „Roboteka” - cotygodniowych spotkań dla dzieci opartych na autorskim scenariuszu związanym z kodowaniem i programowaniem robotów Photon (nauka pracy w grupie, rozwijanie logicznego myślenia); cyklicznych spotkań w trakcie ferii i  wakacji (codzienne czterogodzinne zajęcia w oparciu o literaturę dziecięcą i młodzieżową); w Tygodniu Bibliotek - "Kosmicznej Nocy w Bibliotece" (autorka scenariusza całonocnego wydarzenia w Koszalińskiej Biblioteki, współautorka i realizatorka scenariuszy poszczególnych zabaw i atrakcji; autorka scenografii wydarzenia). Z pasją prowadzi Młodzieżowe Dyskusyjne Kluby Książki.

Krystyna Obara - kierownik Biblioteki Publicznej w Mirosławcu; wniosek: Burmistrz Mirosławca - Piotr Pawlik.

Pani Krystyna jest mocno angażowana w działalność na rzecz popularyzacji lokalnej historii. Wspomaga inicjatywy wydawnicze i popularyzuje publikacje dotyczące gminy Mirosławiec.  W 2019 r. była inicjatorką i organizatorką różnych wydarzeń m. in.: uroczystych obchodów 70-lecia Biblioteki w Mirosławcu podczas XXXI Henrykowskiego Spotkania Kulturalnego w Siemczynie, które było przyczynkiem prezentacji historii i dorobku artystycznego mieszkańców Mirosławca; spotkania motywacyjnego dla rodziców dzieci niepełnosprawnych z autorką książki "Tak Cię kocham" Aleksandrą Utracką-Skoczeń, które zaplanowane dla środowiska lokalnego przyciągnęło zainteresowanych z województw sąsiadujących; tematycznej wycieczki dla dzieci – użytkowników biblioteki - do Pałacu w Siemczynie  (życie w czasach baroku); spotkania z lokalną historią  dla społeczności wsi Łowicz.

Marcin Pierzchliński - bibliotekarz Białogardzkiej Biblioteki Publicznej; wniosek: zgłoszenie: Białogardzka Biblioteka Publiczna – dyrektor Anna Nowak.

Współpracując z lokalnymi mediami popularyzuje działalność Białogardzkiej Biblioteki: w Białogardzkiej Telewizji Kablowej realizuje program poświęcony bibliotecznym nowościom książkowym, w Radio Koszalin - zapowiada i relacjonuje spotkania Klubu Dyskusyjnego i wernisaży Izby Tradycji Regionalnej BBP. Prowadzi lekcje biblioteczne dla białogardzkich licealistów - przykładowe tematy: „Twórczość Olgi Tokarczuk”, „Książka w sztukach wizualnych”, „Architektura współczesnych bibliotek”. Moderator Dyskusyjnego Klubu Książki promującego ambitną literaturę oraz twórczość i działalność lokalnych twórców i animatorów kultury. Doświadczenia z prowadzenia Klubu prezentował w ramach Koszalińskiej Nocy Szkoleń. Ambasador projektu pod patronatem Biura Literackiego “Biblioteki z poezją” – utworzenia sieci bibliotek zainteresowanych promowaniem ambitnej literatury. 

Aldona Pietkiewicz – kierownik Filii 4 (osiedle Niebuszewo-Bolinko) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie; wniosek: Koło 3 Szczecin OZ SBP - Zarząd.

Misją Pani Aldony jest upowszechnianie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W 2019 r. zrealizowała 76 wydarzeń, spotkań autorskich, szkoleń komputerowych i akcji czytelniczych, w których uczestniczyło 892 czytelników. Wśród nich były m.in.:  cykle warsztatów czytelniczych - "Tajemnice słowiańskich bogów", "Łapy, pióra i rymów cała fura", "Wiem, jak korzystać z Internetu!", czy "Mój przyjaciel Kemushi" - spotkania skierowane do dzieci z niepełnosprawnościami, które stały się podstawą starań o tytułu "Biblioteka przyjazna dla osób z autyzmem".  Autorka referatu "Jak rozmawiać z dzieckiem o przemocy? Propozycje przydatnych książek" w ramach wydarzeń projektu Koła 3 Szczecin OZ SBP "Z książką przeciwko przemocy" (dzieliła się doświadczeniem pracy z tekstem literackim w konkretnych sytuacjach problemowych). Moderatorka Dyskusyjnego Klubu Książki.

Osoby Nominowane  - bez nagród, ale wartymi uwagi  osiągnięciami w 2019 r.:

Teresa Ludwikowska – kierownik Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdwinie; wniosek: Towarzystwo Miłośników Wilna i Byłych Kresów Wschodnich – prezes Anna Teresieńska.

Pani Teresa aktywnie działa na rzecz mieszkańców miasta i powiatu świdwińskiego inicjując i realizując liczne spotkania tematyczne. W 2019 r. była współorganizatorem m.in. Kaziuków Wileńskich i Zjazdów Kazimierzy, Konkursu Poezji i Piosenki Lwowskiej, Konkursu Tradycji Wileńskich, Dnia Kultury Kresowej, Wieczoru pieśni legionowych i partyzanckich, Konkursu recytatorskiego “O złoty Szczebel Baszty”. Prowadzi kroniki działalności Biblioteki i Towarzystwa Miłośników Wilna i Byłych Kresów Wschodnich.
 
Barbara Markowska - starszy bibliotekarz, Filia 42 (osiedle Śródmieście) Miejskiej Biblioteki Publicznej w Szczecinie; wniosek: Zarząd Okręgu Zachodniopomorskiego SBP - przewodnicząca Małgorzata Bartosik.

Pani Barbara w 2019 r. pozyskała dotacje z środków przeznaczonych dla NGO i zrealizowała następujące projekty edukacyjne: “Z książką przeciw przemocy”  -  spotkanie dla dorosłych „Jak rozmawiać z dzieckiem o przemocy? Propozycje przydatnych książek” i  dzieci z Małgorzatą Strękowska-Zaremba autorką książki „Dom nie z tej ziemi” (dotacja dla Koła 3 OZ SBP, program MikroDOTACJE UM Szczecin/Sektor 3); “Kryminalny Szczecin” - tematyczne spacery po Szczecinie śladami bohaterów powieści kryminalnych i legend miejskich z przewodnikiem i udziałem gości specjalnych - projekt zdobył I miejsce w konkursie Pozarządowy Szczecin organizowanym przez Urząd Miasta Szczecin/Sektor 3 i był prezentowany jako przykład dobrej praktyki w trakcie „BiblioLabu – spotkania bibliotekarzy woj. zachodniopomorskiego” (dotacja dla Koła 3 OZ SBP, program Społecznik Urzędu Marszałkowskiego WZ);   warsztatów dla bibliotekarzy "Bibliotekarz liderem lokalnej społeczności" (dotacja  dla Koła 3 OZ SBP, program Sektora 3 Szczecinie). Była członkinią zespołów organizacyjnych wydarzeń realizowanych przez Okręg Zachodniopomorski SBP: stoiska OZ SBP podczas XVIII Szczecińskiego Spotkania Organizacji Pozarządowych „Pod Platanami” (prezentacja szczecińskich bibliotek i bibliotekarzy), IV Forum Bibliotekarzy Pomorza Zach. (odpowiedzialna za współpracę z Ośrodkiem Wsparcia Ekonomii Społecznej Szczecin, autorka referatu i współautorka tekstu do materiałów po sympozjum). 

Izabela Strzelecka – kustosz, Dział Pomorzoznawczy Książnicy Pomorskiej w Szczecinie; wniosek:  Koło 1 Szczecin OZ SBP– przewodnicząca Sylwia Matejek.

W 2019 r. Pani Iza aktywnie współpracowała z Fundacją „Ścieżkami Pomorza”, Kołem Repatriantów przy Zachodniopomorskim Oddziale Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” i Biurem Dokumentacji Zabytków organizując spotkania, prelekcje, wycieczki.  Jest członkiem zespołu redakcyjnego Encyklopedii Pomorza Zachodniego pomeranica.pl (w 2019 r. redakcja ponad 60 haseł). Wystąpiła na Sympozjum „Ludzie książki Pomorza Zachodniego” z referatem: „Karl Kunze – szczeciński bibliotekarz miejski oraz dyrektor Królewskiej i Prowincjonalnej Biblioteki w Hanowerze”. 

Agnieszka Styczewska - kierownik Filii 14 (osiedle Podjuchy) Miejskiej Biblioteki Publicznej  w Szczecinie; wniosek: Koło 3 Szczecin OZ SBP - Zarząd.

Pani Agnieszka ściśle współpracuje z lokalnymi instytucjami i organizacjami - placówkami oświatowymi, Radą Osiedla  Podjuchy,  Stowarzyszeniem  "Prawy  Brzeg Kultury", Grupą Plastyczna "Indygo". Wynikiem tego są liczne spotkania, wystawy, akcje popularyzujące czytelnictwo i warsztaty tematyczne. W ramach programu "Wspierania Rodziny" realizuje comiesięczne wystawy książek z zakresu socjologii, pedagogiki,  medycyny,  psychologii, ekonomii. Aktywnie włączyła się w działania na rzecz zachowania historii osiedla.  W 2019 r. zorganizowała  spacer z przewodnikiem (opowieść o miejscach i ludziach) i współtworzy bibliografię dotyczącą Podjuch.

Izebela Szczyż - starszy bibliotekarz, filia Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie; wniosek: Koło 17 Choszczno OZ SBP – przewodnicząca Wioletta Witkowska & Miejska Biblioteka Publiczna w Choszcznie – dyrektor Anna Lewicka.

W 2019 r. aktywnie współpracowała z przedszkolami, szkołami oraz placówkami kulturalno-oświatowymi Choszczna, jak i całej gminy. Mimo, że prowadzi jednoosobową filię to była inicjatorką 28 wydarzeń edukacyjno-kulturalnych popularyzujących nie tylko czytelnictwo wśród młodzieży, ale także przedstawiających istotne problemy społeczne. Były to przedsięwzięcia o zasięgu międzynarodowym: „Maraton Pisania Listów” Amnesty International w obronie praw człowieka, czy "Dzień z Internetem" i "Tydzień z Internetem" (Get Online Week). Ponadto wpierając działalność Fundacji SYNAPSIS i Fundacji Orange poprowadziła akcję „Poznaj Marię –dziewczynkę, która lubi mieć plan”, mającą na celu budowanie świadomości młodzieży na temat autyzmu. Angażowała społeczności szkolne do udziału w ogólnopolskich wydarzeniach tj.: „Tydzień Bibliotek”, „Noc Bibliotek”, czy „Narodowe Czytanie”. Była również organizatorką akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim, a dzięki podjęciu współpracy z Fundacją Humanity in Action Polska, Filia Publiczna pozyskała książki w ramach przedsięwzięcia „O osobach z niepełnosprawnościami”. Realizuje ogólnopolski program "Uczymy dzieci programować”, gdzie łączy zadania projektowe z głośnym czytaniem tematycznie dobranej literatury oraz z wiedzą regionalną. Regularnie prowadziła także zajęcia propagujące poprawną polszczyznę i dbałość o kulturę słowa („Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego”) oraz warsztaty motywacyjne w ramach „Międzynarodowego Dnia Kropki”. Dzięki współpracy z bibliotekami: Szkoły Podstawowej Nr 1 w Choszcznie i 12 Brygady Zmechanizowanej współorganizowała „Szkolny konkurs recytatorski”.


Oprac.: MaraKu
 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP