Polecamy

10 rocznica śmierci Barbary Białkowskiej

Data dodania: 19.03.2020

10 rocznica śmierci Barbary Białkowskiej

19 marca 2020 r. minęła 10. rocznica dr Barbary Białkowskiej (1932-2010), kontynuatorki najlepszych tradycji bibliotekarstwa dziecięcego, popularyzatorki literatury i kultury czytelniczej dzieci i młodzieży, pracowniczki Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Urodziła się 11 czerwca 1932 r. w Siedlcach, w rodzinie inteligenckiej Mieczysława i Heleny Palusińskich. W Warszawie ukończyła szkołę ogólnokształcącą st. licealnego i zdała maturę w 1950 r. Studia polonistyczne rozpoczęła na UMCS w Lublinie. Kontynuowała je na Uniwersytecie Warszawskim, gdzie uzyskała dyplom studiów zawodowych I stopnia (1953). W tym samym roku wyszła za mąż za Grzegorza Białkowskiego (późniejszego rektora UW). Zaoczne studia magisterskie na filologii polskiej UW ukończyła w 1966 r.

Od 1956 rozpoczęła pracę w Bibliotece m.st. Warszawy w Dziale Bibliotek Dziecięcych. Po uzyskaniu kwalifikacji bibliotekarskich powierzono jej prowadzenie nowo otwartej biblioteki wzorcowej na Mokotowie. Kierowała nią przez 5 lat, następnie podjęła pracę w Instytucie Książki i Czytelnictwa BN, gdzie przepracowała 23 lata (do 1992 r.). Zmianę specjalizacji zawodowej uzasadniała potrzebą sprawdzenia się w pracy naukowej w dziedzinie upowszechniania czytelnictwa dziecięcego. W 1978 r. uzyskała stopień doktora nauk humanistycznych. Pasją jej było kształcenie i doskonalenie bibliotekarzy dziecięcych oraz instruktorów czytelnictwa dziecięcego. Prowadziła zajęcia dydaktyczne z literatury dziecięcej w policealnym studium dla bibliotekarzy w CUKB i Wyższej Szkole Pedagogicznej ZNP. Jest autorką ponad 70 publikacji. Przygotowała m.in. Wykaz działów katalogu rzeczowego w bibliotekach publicznych dla dzieci wraz ze wskazówkami metodycznymi, Wskazówki w sprawie organizacji czytelnictwa dzieci, katalog wzorcowy Książki dla bibliotek Literatura dla dzieci i młodzieży 1945-1970. Była współorganizatorką i wykładowczynią na kursach dla bibliotekarzy i pracowników zagranicznych ośrodków slawistycznych, realizowanych przez BN z Towarzystwem Łączności z Polonią Zagraniczną oraz dużych wystaw ilustrujących rozwój piśmiennictwa dla dzieci i młodzieży.

Należała do założycieli Polskiej Sekcji IBBY. Uczestniczyła w pracach Międzynarodowego Zespołu Naukowo-Badawczego ds. Literatury Dziecięcej przy UW. Zaangażowała się także w prowadzenie biblioteki tyflologicznej Zakładu dla Niewidomych w Laskach.

Była idealną matką, samodzielnie wychowywała córkę i dwóch synów. Znaliśmy ją i podziwialiśmy jako tytana pracy, osobę niezwykle życzliwą, pogodną, mimo przeciwności, które towarzyszyły jej życiu.

Zmarła 19 marca 2010 r. w Warszawie, pochowana na Cmentarzu Komunalnym (d. wojskowym) na Powązkach.

K.K.

Zob. też:
Lewandowicz-Nosal Grażyna: Barbara Białkowska (1932-2010). W: Teoretycy i praktycy polskiego bibliotekarstwa. Warszawa : SBP, 1912, s. 25-31 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 12)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP