Harmonogram obchodów Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaworznie:
W związku z rozpoczynającym się 8 maja VI Ogólnopolskim Tygodniem Bibliotek, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaworznie przygotowała dla czytelników szereg atrakcji m.in. spotkania autorskie, promocje książek, warsztaty komputerowe, pokazy filmów, lekcje biblioteczne, akcje czytania bajek oraz konkursy.
9 maja 2011 r., o godz. 18.00 z Czytelnikami spotka się prof. dr hab. Andrzej Zoll, polski prawnik, były sędzia i prezes Trybunału Konstytucyjnego, Rzecznik Praw Obywatelskich oraz wykładowca na Uniwersytecie Jagiellońskim. Spotkanie autorskie i promocja książki „Zollowie. Opowieść rodzinna” będzie okazją do poznania barwnej historii rodziny Zollów, którzy przybyli do Polski z początkiem XIX w. z Wirtembergii i szybko spolonizowali się. W bogato ilustrowanej książce, znajdziemy opis burzliwych dziejów rodu, zacnych urzędów, jakie pełnili przedstawiciele kolejnych pokoleń i nieocenionego ich wkładu w rozwój polskiego prawa. Dużo miejsca w publikacji wydanej przez Wydawnictwo Literackie z Krakowa zajmują rodzinne anegdoty i barwne portrety członków rodziny Profesora. Dowiemy się m.in. dlaczego Andrzej Zoll ma słabość do dobrego wina, jak Lenin pomógł wykupić jego ojca z rąk UB, dlaczego jego pradziadek nosił na szyi długi język.
10 maja, o godz. 12.00 dzieci z Jaworzna będą mogli posłuchać bajek w interpretacji Jacka Wójcickiego, który wcieli się w Pana Tenorka, bohatera programu TVP- „Budzik”.
Dzieci będą miały okazję posłuchać bajek A. Fredry, E. Szelburg-Zarębiny oraz ulubionych piosenek Pana Tenorka.
Jacek Wójcicki jest krakowskim artystą- śpiewakiem i aktorem. Ukończył Wydział Aktorski w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Przez lata związany był z kabaretem Olgi Lipińskiej, śpiewał także w Piwnicy pod Baranami. Z recitalem pieśni Jana Kiepury objechał prawie cały świat. Piotr Skrzynecki legendarny twórca „Piwnicy pod Baranami” mówił o nim: „Na pozór nieśmiały i niemal dziecinny, na scenie staje się fascynującym demonem wesołej i smutnej piosenki. Idźcie popatrzeć jak występuje, podziwiajcie, zaproście do domu.”
11 maja, o godz. 12.00 zapraszamy na spotkanie ze Zbigniewem Masternakiem, prozaikiem, scenarzystą filmowym, autorem powieści: „Chmurołap”, „ Scyzoryk”, „ Niech żyje wolność”, które wchodzą w skład cyklu powieściowego pt. ”Księstwo”, pomyślanego jako współczesna polska epopeja, opowiadań: „Wigilia pana Wiktora” , „Mój syn będzie piłkarzem”, dramatu: „Jezus na prezydenta”. W maju br. będzie można zobaczyć też film, jaki obecnie kręci uznany reżyser - Andrzej Barański na podstawie cyklu powieści pt. “Księstwo” – Zbigniewa Masternaka. W trakcie spotkania pisarz przedstawi swój dorobek literacki, będzie też możliwość rozmowy z Twórcą, zaprezentujemy także film na podstawie opowiadania “Stacja Mirsk”.
12 maja, o godz. 10.00 zapraszamy na spotkanie z cyku Całe Jaworzno czyta dzieciom. Gościem Biblioteki będzie Pan Tadeusz Kaczmarek. Zastępca Prezydenta Miasta Jaworzna przeczyta dzieciom ulubione utwory literackie, jakie czytał swoim córkom w okresie ich dzieciństwa.
12 maja o godz. 17.00 zapraszamy na pełne emocji spotkanie „Wspomnienia z Afganistanu – pokaz slajdów”. Piotr Fijoł, jaworznianin, pasjonat górskich wspinaczek oraz ratownik medyczny opowie o swojej służbie ratownika medycznego w ramach misji wojskowej w Afganistanie.
13 maja, w godz. od 11.00 do 14.00, odbędzie się uroczysta konferencja bibliotekarzy z terenu miasta Jaworzna, z okazji Dnia Bibliotekarza i Bibliotek. Spotkanie będzie okazją przeglądu bibliotekarskich dokonań oraz oceny zawodowych osiągnięć bibliotekarzy z terenu Jaworzna. Program obejmuje: Wykład prof. Marcina Drzewieckiego pt. „Biblioteki Publiczne w edukacji społecznej” – Kierownika Instytutu Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Prezentacja multimedialna pt. „ Jaworznicka książnica na przestrzeni minionych dziesięcioleci, Koncert saksofonowy, fletowy i trąbkowy, w wykonaniu kameralnych zespołów instrumentalnych Państwowej Szkoły Muzycznej im. G. Bacewicz w Jaworznie. Wyróżnienia i przemówienia zaproszonych gości. Bibliotekę odwiedzi również prof. dr hab. Jan Malicki Dyrektor Biblioteki Śląskiej.
Wszystkich zapraszamy do udziału w organizowanych imprezach.
Nadesłała: Monika Rejdych