Polecamy

80 rocznica śmierci Konstantego Krzeczkowskiego

Data dodania: 09.12.2019

80 rocznica śmierci Konstantego Krzeczkowskiego

9 grudnia 2019 r. minęła 80 rocznica śmierci Konstantego Krzeczkowskiego (1879-1939), organizatora i pierwszego dyrektora Biblioteki Szkoły Głównej Handlowej (SGH) w Warszawie, wykładowcy i profesora SGH.

Drogę do bibliotekarstwa rozpoczął od działalności oświatowej w środowiskach robotniczych (gdzie współpracował z Heleną Radlińską) i w czytelniach bezpłatnych Warszawskiego Towarzystwa Dobroczynności. Był także redaktorem Poradnika dla Samouków. W tym czasie przeprowadził i opracował pierwsze w Polsce badania czytelnictwa, wydając Czytelnictwo wśród studentów Uniwersytetu Warszawskiego (1904).

Po 1905 r. związał się z Uniwersytetem Ludowym w Krakowie i opracował katalog dzieł naukowych jego biblioteki, uwzględniając cenny zbiór dokumentów życia społecznego. W latach 1900-1906 był dwukrotnie aresztowany za nielegalną działalność oświatową.

W 1917 r., za namową kierownika ówczesnej Wyższej Szkoły Handlowej (od 1933 SGH) Bolesława Miklaszewskiego, przeniósł się do Warszawy i rozpoczął pracę w uczelni, faktycznie kierując jej działalnością naukową. Prowadził wykłady z zakresu polityki społecznej, a w 1918 r. objął także kierownictwo uczelnianej Biblioteki, którą prowadził przez 11 lat. Ukształtował ją od podstaw: dbał o planowe powiększanie księgozbioru (z 12 tys. do 150 tys. wol. w 1939 r.), skompletował profesjonalny zespół pracowników, wprowadził szkolenia dla studentów.

Nawiązał liczne kontakty z uczelniami zagranicznymi w Europie i w Stanach Zjednoczonych o podobnym zakresie i profilu nauczania, z którymi wymieniano publikacje. Wszechstronne i racjonalne gromadzenie zbiorów szybko uplasowało Bibliotekę i jej zasoby na czołowym miejscu zarówno wśród polskich, jak i europejskich bibliotek o profilu ekonomicznym. Wzbogacił zbiory o cenne polonika. W latach trzydziestych zainicjował opracowanie i wydanie drukiem katalogu Biblioteki, powierzając to zadanie swojemu współpracownikowi Andrzejowi Grodkowi, w którym widział swego przyszłego następcę. Grodek zakończył pracę nad katalogiem już po wybuchu II wojny światowej, a wydano go drukiem w 1945 r.

W listopadzie 1939 r. profesor Krzeczkowski został aresztowany przez gestapo. Pretekstem była jego rola w przejmowaniu zbiorów Muzeum Społecznego przez Instytut Gospodarstwa Społecznego (kierowanego przez Ludwika Krzywickiego), którego był członkiem. Chorego i wycieńczonego zwolniono go 9 grudnia 1939 r., zmarł tego samego dnia. Zgodnie z jego wolą, kierownictwo Biblioteki po nim przejął Andrzej Grodek.

H.Ł.

Zob. też:
Pietruszka Jolanta: Konstanty Krzeczkowski (1879-1939), polityk społeczny, nauczyciel, publicysta i bibliotekarz. „Biuletyn Informacyjny Biblioteki Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie” 2010, nr 1, s. 5-8
Uniejewska Hanna: Twórca głównej biblioteki ekonomicznej w kraju – Konstanty Krzeczkowski. W: Portrety bibliotekarzy polskich. Wrocław: Ossolineum, 1980, s. 178-187 (Książki o Książce)
Szubert Wacław: Wspomnienia pośmiertne: Konstanty Krzeczkowski (1879-1939). „Rocznik Towarzystwa Naukowego Warszawskiego” 1938-1945, t. 31-38, s. 208-210


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP