Polecamy

"Po drugiej stronie lustra: AI, UX i UI w bibliotekach" - relacja z MFB 2019

Data dodania: 30.10.2019

W dniach 23-25 października 2019 r. w Krakowie odbyło się Małopolskie Forum Bibliotek, zorganizowane przez Bibliotekę Jagiellońską, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, Instytut Studiów Informacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Zarząd Okręgu Małopolskiego.

Przewodniczącą komitetu organizacyjnego Forum była dr Żaneta Kubic, kierownik Oddziału Opracowania Zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Krakowie i członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Portal sbp.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

 

fot. JF/sbp.pl

Tytuł tegorocznego MFB: "Po drugiej stronie lustra: AI, UX i UI w bibliotekach" nawiązywał do znanej szerokiemu odbiorcy powieści Lewisa Carrolla z 1871 roku.

Bibliotekarze, tak jak główna bohaterka książki - Alicja, coraz częściej czują się bezradni i zagubieni w obliczu reguł rządzących współczesnym światem, dyktowanym przez algorytmy i toczącą się walką botów. Powinni zatem poznać reguły funkcjonowania współczesnego świata i poznać skutki wpływu sztucznej inteligencji na ten świat.

W tym roku na celowniku Organizatorów znalazły się szeroko pojęte zagadnienia high tech a tematyka Forum oscylowała wokół trzech głównych zagadnień:

  • sztucznej inteligencji (AI - ang. artificial intelligence),
  • doświadczenia użytkownika (UX - ang. user experience),
  • interfejsu użytkownika (UI - ang. user interface)

 

Stanowisko rejestracji uczestników MFB 2019, fot. JF/sbp.pl

W ciągu trzech dni trwania Forum wspólnie zastanawiano się nad:

  • Formami nowoczesnych usług informacyjnych opartych na wykorzystaniu sztucznej inteligencji (artificial intelligence) i rzeczywistości rozszerzonej (augmented reality),
  • Badaniem potrzeb i zachowań użytkowników za pomocą metod i technik user experience i user interface,
  • Sposobami interpretacji i zastosowania wyników tych badań w doskonaleniu oferty bibliotecznej,
  • Wpływem nowych technologii na tworzony przez użytkowników obraz świata i obraz bibliotek.

Tegoroczne MFB rozpoczęła prekonferencja Sponsora Generalnego - firmy Aleph Polska, która odbyła się w Bibliotece Jagiellońskiej. Następnie uczestnicy udali się do Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie wysłuchali wystąpień zaproszonych prelegentów.

O narzędziach budowy ogólnopolskiej sieci bibliotecznej opowiedział dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.

 

Wystąpienie dr Tomasza Makowskiego, dyrektora BN, fot. JF/sbp.pl

Prezentację o bibliotecznym web designie, trendach, ograniczeniach i inspiracjach przy projektowaniu nowoczesnych stronn www dla bibliotek przedstawiła dr Bożena Jaskowska, dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego.

 

Prezentacja dr Bożeny Jaskowskiej, dyrektor BG Uniwerystetu Rzeszowskiego, fot. JF/sbp.pl

O zmianach w łódzkich bibliotekach i kreowaniu atrakcyjnej oferty biblioteki publicznej opowiedział Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Sesję I dopełniły dwa wystąpienia sponsorskie. Swoją ofertę dla bibliotekarzy przedstawiły firmy BonaSoft i Ebsco.

Po przerwie obiadowej rozpoczęła się sesja II, w której Marek Deja, dr Paloma Korycińska i dr Aneta Januszko-Szakiel z Instytutu Studiów Informacyjnych UJ przedstawili badania pilotażowe UX w Bibliotece Jagiellońskiej. Następnie Łukasz Kozak wystąpił z referatem "Czy sztuczna inteligencja lubi brzydkie słowa?"

 

Łukasz Kozak "Czy sztuczna inteligencja lubi brzydkie słowa, foto: MFB

 O nieufności wobec algorytmów opowiedział dr hab. Jan Kreft, prof. UJ

 

dr hab. Jan Kreft, prof. UJ, "We władzy algorytmów – po drugiej stronie lustra", foto: MFB

W sesji II wystąpili także sponsorzy: przedstawiciele firm ProQuest i Sage.

Wieczorem w Klubie Drukarnia odbyła się debata z udziałem Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. "Miałem sen o bibliotece…"

Drugiego dnia uczestnicy MFB wzięli udział w prelekcjach zorganizowanych w salach konferencyjnych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.

Obecną kondycję i przyszłość bibliotek publicznych w Niemczech omówił dr Thomas Becker. Wykład pt. "Rola bibliotek w czasach cyfryzacji, mediów społecznościowych i społeczeństwa informacyjnego" był tłumaczony na język polski.

 

dr Thomas Becker, "Die (Öffentliche) Bibliotheken von morgen", foto: JF/sbp.pl

Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie "Sztuczna inteligencja w świecie książki" - edycja specjalna Future Talks, prowadzone przez Łukasza Wilczyńskiego (Planet Partners) z udziałem: dr inż. Jarosława Bułki (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Transformacji Cyfrowej), prof. Piotra Mareckiego (Uniwersytet Jagielloński) i Łukasza Kozaka (Biblioteka Narodowa)

 

Edycja specjalna Future Talks, foto: JF/sbp.pl

Na zakończenie z prezentacją "OMNIS, co dalej?" wystąpili: Dominik Cieszkowski i Kacper Trzaska z Biblioteki Narodowej

 

Dominik Cieszkowski, Kacper Trzaska "OMNIS, co dalej?", foto: JF/sbp.pl

Ostatniego dnia tegorocznego MFB miał miejsce "Rajski Hyde Park" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Równolegle w dwóch salach odbyły się wystąpienia i warsztaty zgłoszone przez Uczestników:

  • Projektowanie i ocena systemów nawigacji w oparciu o metodę Navigation stress test – warsztat (Stanisław Skórka, Biblioteka Główna Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie)
  • Badanie potrzeb i kreowanie doświadczeń, czyli z doliny krzemowej do biblioteki – warsztat (Agnieszka Karp-Szymańska, Prezes zarządu Grupy CzasDzieci.pl)
  • W czym robot może zastąpić bibliotekarza? - prelekcja (Krzysztof Sopyła, Literacka Sp. z o. o.)
  • „Nie taki projekt straszny” – doświadczenia z realizacji projektu Europejskie Dziedzictwo Techniczne (EDT) - upowszechnianie historycznych i współczesnych publikacji z zakresu nauk technicznych w innowacyjnym środowisku informatycznym – prelekcja (Dorota Buzdygan, Dorota Lipińska, Maria Pietrukowicz, Biblioteka Politechniki Krakowskiej)
  • Wykorzystanie internetowych źródeł informacyjnych do opracowania Deskryptorów BN dla literatury pięknej - warsztat dla katalogujących amatorów i nie tylko (Wojciech Kowalewski, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie / Instytut Studiów Informacyjnych UJ)
  • Dlaczego warto zainteresować się małymi wydawnictwami – prelekcja (Krzysztof Biliński, Wydawnictwo IX), sala 247

 

"W czym robot może zastąpić bibliotekarza? "- prelekcja Krzysztofa Sopyły, foto: MFB


Z abstraktami wykładów tegorocznego MFB można zapoznać się na stronie >> MFB


JF/sbp.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP