W dniach 23-25 października 2019 r. w Krakowie odbyło się Małopolskie Forum Bibliotek, zorganizowane przez Bibliotekę Jagiellońską, Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie, Instytut Studiów Informacyjnych Uniwersytetu Jagiellońskiego, Instytut Nauk o Informacji Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - Zarząd Okręgu Małopolskiego.
Przewodniczącą komitetu organizacyjnego Forum była dr Żaneta Kubic, kierownik Oddziału Opracowania Zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej, przewodnicząca Zarządu Okręgu SBP w Krakowie i członek Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Portal sbp.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.
fot. JF/sbp.pl
Tytuł tegorocznego MFB: "Po drugiej stronie lustra: AI, UX i UI w bibliotekach" nawiązywał do znanej szerokiemu odbiorcy powieści Lewisa Carrolla z 1871 roku.
Bibliotekarze, tak jak główna bohaterka książki - Alicja, coraz częściej czują się bezradni i zagubieni w obliczu reguł rządzących współczesnym światem, dyktowanym przez algorytmy i toczącą się walką botów. Powinni zatem poznać reguły funkcjonowania współczesnego świata i poznać skutki wpływu sztucznej inteligencji na ten świat.
W tym roku na celowniku Organizatorów znalazły się szeroko pojęte zagadnienia high tech a tematyka Forum oscylowała wokół trzech głównych zagadnień:
Stanowisko rejestracji uczestników MFB 2019, fot. JF/sbp.pl
W ciągu trzech dni trwania Forum wspólnie zastanawiano się nad:
Tegoroczne MFB rozpoczęła prekonferencja Sponsora Generalnego - firmy Aleph Polska, która odbyła się w Bibliotece Jagiellońskiej. Następnie uczestnicy udali się do Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego gdzie wysłuchali wystąpień zaproszonych prelegentów.
O narzędziach budowy ogólnopolskiej sieci bibliotecznej opowiedział dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej.
Wystąpienie dr Tomasza Makowskiego, dyrektora BN, fot. JF/sbp.pl
Prezentację o bibliotecznym web designie, trendach, ograniczeniach i inspiracjach przy projektowaniu nowoczesnych stronn www dla bibliotek przedstawiła dr Bożena Jaskowska, dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Rzeszowskiego.
Prezentacja dr Bożeny Jaskowskiej, dyrektor BG Uniwerystetu Rzeszowskiego, fot. JF/sbp.pl
O zmianach w łódzkich bibliotekach i kreowaniu atrakcyjnej oferty biblioteki publicznej opowiedział Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi. Sesję I dopełniły dwa wystąpienia sponsorskie. Swoją ofertę dla bibliotekarzy przedstawiły firmy BonaSoft i Ebsco.
Po przerwie obiadowej rozpoczęła się sesja II, w której Marek Deja, dr Paloma Korycińska i dr Aneta Januszko-Szakiel z Instytutu Studiów Informacyjnych UJ przedstawili badania pilotażowe UX w Bibliotece Jagiellońskiej. Następnie Łukasz Kozak wystąpił z referatem "Czy sztuczna inteligencja lubi brzydkie słowa?"
Łukasz Kozak "Czy sztuczna inteligencja lubi brzydkie słowa, foto: MFB
O nieufności wobec algorytmów opowiedział dr hab. Jan Kreft, prof. UJ
dr hab. Jan Kreft, prof. UJ, "We władzy algorytmów – po drugiej stronie lustra", foto: MFB
W sesji II wystąpili także sponsorzy: przedstawiciele firm ProQuest i Sage.
Wieczorem w Klubie Drukarnia odbyła się debata z udziałem Samorządu Studenckiego Uniwersytetu Jagiellońskiego pt. "Miałem sen o bibliotece…"
Drugiego dnia uczestnicy MFB wzięli udział w prelekcjach zorganizowanych w salach konferencyjnych Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie.
Obecną kondycję i przyszłość bibliotek publicznych w Niemczech omówił dr Thomas Becker. Wykład pt. "Rola bibliotek w czasach cyfryzacji, mediów społecznościowych i społeczeństwa informacyjnego" był tłumaczony na język polski.
dr Thomas Becker, "Die (Öffentliche) Bibliotheken von morgen", foto: JF/sbp.pl
Ogromnym zainteresowaniem cieszyło się spotkanie "Sztuczna inteligencja w świecie książki" - edycja specjalna Future Talks, prowadzone przez Łukasza Wilczyńskiego (Planet Partners) z udziałem: dr inż. Jarosława Bułki (Pełnomocnik Prezydenta Miasta Krakowa ds. Transformacji Cyfrowej), prof. Piotra Mareckiego (Uniwersytet Jagielloński) i Łukasza Kozaka (Biblioteka Narodowa)
Edycja specjalna Future Talks, foto: JF/sbp.pl
Na zakończenie z prezentacją "OMNIS, co dalej?" wystąpili: Dominik Cieszkowski i Kacper Trzaska z Biblioteki Narodowej
Dominik Cieszkowski, Kacper Trzaska "OMNIS, co dalej?", foto: JF/sbp.pl
Ostatniego dnia tegorocznego MFB miał miejsce "Rajski Hyde Park" w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie. Równolegle w dwóch salach odbyły się wystąpienia i warsztaty zgłoszone przez Uczestników:
"W czym robot może zastąpić bibliotekarza? "- prelekcja Krzysztofa Sopyły, foto: MFB
Z abstraktami wykładów tegorocznego MFB można zapoznać się na stronie >> MFB
JF/sbp.pl