Polecamy

15 rocznica śmierci Witolda Adamca

Data dodania: 22.10.2019

15 rocznica śmierci Witolda Adamca

22 października 2019 r. minęła 15 rocznica śmierci dr. Witolda Adamca (1945-2004), polonisty, badacza czytelnictwa, ruchu wydawniczego i rynku książki, wieloletniego pracownika naukowego w Instytucie Książki i Czytelnictwa Biblioteki Narodowej.

Urodził się 8 sierpnia 1945 r. we wsi Policzna, gdzie rodzice mieli niewielkie gospodarstwo. Naukę w Liceum Ogólnokształcącym im. T. Chałubińskiego w Radomiu był zmuszony przerwać z powodu trudnej sytuacji finansowej, powrócił do rodzinnej wsi i podjął pracę zarobkową w biurze Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej. Naukę kontynuował w Korespondencyjnym Liceum Ogólnokształcącym w Radomiu, gdzie w 1965 r. zdał egzamin maturalny.

Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, uzyskując w 1970 r. dyplom magistra. W tym samym roku rozpoczął pracę w Bibliotece Narodowej w Instytucie Książki i Czytelnictwa na stanowisku asystenta. Prowadził badania poświęcone problemom uzupełniania i wykorzystania księgozbiorów publicznych, m.in. w bibliotekach związkowych, zakładowych i publicznych. W 1973 r. został kierownikiem Sekcji Księgozbiorów IKiCz. Prowadził wykłady w Państwowym Ośrodku Kształcenia Bibliotekarzy w Jarocinie, wygłaszał odczyty w bibliotekach publicznych, współpracował ze Stowarzyszeniem Księgarzy Polskich i różnymi wydawnictwami, uczestniczył w wielu konferencjach naukowych. Badał czytelnictwo, ruch wydawniczy i księgarski. Wraz z zespołem pracowników IKiCz opracował Spis książek, które powinny być stale i w odpowiedniej postaci dostępne w księgarniach i bibliotekach, katalog wzorcowy adresowany do bibliotekarzy, wydawców i księgarzy.

W 1986 r. w drugim obiegu ukazało się tłumaczenie książki rosyjskiego działacza Aleksandra Zinowiewa Apologia praktycznego nierozumu, jako tłumacz figurował Jan Wit, był to pseudonim zbiorowy dwóch pracowników IKiCz Witolda Adamca i Janusza Ankudowicza.

W 1990 r. na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie W. Adamiec obronił pracę doktorską. Rozprawa Główne problemy uzupełniania księgozbiorów publicznych w latach siedemdziesiątych została wysoko oceniona przez recenzentów, drukiem ukazała się w 1989 r.

Był autorem wielu opracowań i analiz, poświęconych problemom obiegu i upowszechniania książki, ruchowi wydawniczemu, które były publikowane w wydawnictwach zbiorowych, czasopismach naukowych i fachowych. Dla Polskiej Izby Książki wykonał ekspertyzę Rynek książki w Polsce. Współpracował z czasopismem „Notes Wydawniczy”, w którym systematycznie publikował recenzje i artykuły. Zmagając się z ciężką chorobą, uczestniczył jako współpracownik i konsultant w przygotowaniu monografii rodzinnej wsi. Książka Policzna – by czas nie zaćmił i niepamięć ukazała się drukiem w 2004 r. jeszcze przed jego śmiercią.

E.B.

 

Zob. też
Czarnik Oskar: Adamiec Witold. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa 2010, s. 7-8
Czarnik Oskar: Witold Adamiec (1945-2004). W: Bibliotekarze warszawscy zmarli w latach 1997-2007. Warszawa 2010, s. 7-18 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 11)


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP