Polecamy

65 rocznica śmierci Heleny Radlińskiej 

Data dodania: 10.10.2019

65 rocznica śmierci Heleny Radlińskiej 

10 października 2019 r. minęła 65 rocznica śmierci Heleny Radlińskiej (pseudonim H. Orsza, 1879-1954), twórczyni pedagogiki społecznej, organizatorki kształcenia bibliotekarzy i pracowników oświatowych.

Urodziła się w Warszawie. Pochodziła z rodziny artystycznej Rajchmanów. Ojciec był inicjatorem budowy i dyrektorem Filharmonii w Warszawie, matka uprawiała  publicystykę i pisarstwo. Helena wzrastała  wśród ludzi światłych, patriotów W domu rodzinnym przebywali: H. Sienkiewicz, M. Konopnicka, E. Orzeszkowa, S. Żeromski, którzy kształtowali umysł i ideały Heleny. Po ukończeniu szkoły średniej, studiowała na tajnych kursach pedagogicznych. W 1897 r. rozpoczęła praktykę w Bibliotece Ordynacji Zamojskiej. Praca była jej uniwersytetem, rozbudziła zainteresowania działalnością społeczno-oświatową.

 

Helena Radlińska (trzecia od lewej wśród słuchaczy Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie (15.02.1930 r.), źródło: POLONA.pl

W 1905 r. towarzyszyła mężowi zesłanemu na Syberię za udział w rewolucji 1905 r. Po ucieczce  z zesłania  osiedlili się w Krakowie. Radlińska podjęła studia na Uniwersytecie Jagiellońskim (1907-1911). Studiowała równocześnie  historię, literaturę, pedagogikę, filozofię i prawo. Prowadziła działalność oświatową i popularyzatorską oraz bibliotekę w Uniwersytecie Ludowym im. A. Mickiewicza w Krakowie. W okresie I wojny światowej uczestniczyła wspólnie z mężem lekarzem w wojsku, gdzie organizowała  zespoły  czytelnictwa, a w latach 1920-1921 odbyła ochotniczą służbę w wojsku jako oficer  oświatowy. W następnym roku rozpoczęła działalność dydaktyczną i naukową w Wolnej Wszechnicy Polskiej (1922-1939), była współzałożycielką Studium Pracy Społeczno-Oświatowej Sekcji Bibliotekarskiej. Habilitowała się w 1926 r. Zapoczątkowała wykłady i ćwiczenia  z zakresu czytelnictwa, wypracowała własne metody badań i stworzyła ośrodek, zwany później „szkołą warszawską”. Interesowała się społeczną funkcją książki. Od założenia Związku Bibliotekarzy Polskich (1917) była jego aktywnym członkiem, reprezentowała Związek na  zjazdach i kongresach międzynarodowych.

 

Helena Radlińska (trzecia od prawej) wśród słuchaczy Wolnej Wszechnicy Polskiej w Warszawie (12.06.1931 r.), źródło: POLONA.pl

W pierwszym roku okupacji została ranna, schronienie uzyskała  w zakonie  sióstr urszulanek, gdzie kontynuowała  tajne nauczanie. Po zakończeniu II wojny światowej była profesorem Uniwersytetu  Łódzkiego, kierowała Zakładem Pedagogiki Społecznej. Działała w Sekcji Czytelnictwa  Międzynarodowego Instytutu Bibliograficznego, była członkiem wielu towarzystw naukowych.

Piśmiennictwo Heleny Radlińskiej  (wg Z. Hryniewicz) liczy 361 pozycji, w tym 55 prac  dotyczących książki, bibliotek i czytelnictwa. Jej najbardziej znaną publikacją jest Książka wśród ludzi (I wyd. 1929).

Absolwenci studiów kierowanych przez Helenę Radlińską należeli do elity bibliotekarskiej, piastowali wysokie stanowiska w instytucjach państwowych, w bibliotekach wyższych uczelni i bibliotekach publicznych. Decyzją Prezydium Rządu została ustanowiona nagroda im. Heleny Radlińskiej  (1975). Nagrodę przyznawał Minister Kultury i Sztuki.

 

Helena Radlińska, ok. 1950 r., źródło: radlinska.pl

K.K.

Zob. też:
Hryniewicz Zofia: Helena Radlińska z książką wśród ludzi. W: Twórcy nowoczesnego bibliotekarstwa polskiego. Wrocław : Ossolineum, 1974, s. 294-309 (Książki o Książce)
Lepalczyk Irena:  Zamiast wstępu. W: Helena Radlińska Książka wśród ludzi. Warszawa : Wydaw. SBP, 2003, s. 9-22


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP