Polecamy

80 rocznica śmierci Ludwika Bernackiego

Data dodania: 18.09.2019

80 rocznica śmierci Ludwika Bernackiego

18 września 2019 r. minęła 80 rocznica śmierci Ludwika Bernackiego (1882-1939), wybitnego uczonego, historyka literatury i teatru, bibliotekarza, bibliofila, znawcy starej książki, dyrektora Zakładu Narodowego im. Ossolińskich.

Urodził się w Jaworowie (lwowskie) w rodzinie urzędniczej. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie. Studia zakończył w 1905 r. doktoratem z zakresu filozofii.

Karierę zawodową rozpoczął w 1906 r. w Zakładzie Narodowym im. Ossolińskich, którego dyrektorem został w 1918 r. Oprócz pracy w Ossolineum, do którego należała Biblioteka i Wydawnictwo, poświęcał się pracy naukowej. Prowadził badania najwcześniejszych zabytków pisanych i drukowanych staropolszczyzny oraz badania dotyczące polskiego Oświecenia, zwłaszcza teatru tego okresu. Zajmował się pracami redakcyjnymi i edytorskimi czasopism, głównie „Pamiętnika Literackiego”, „Książki”, „Exlibrisu”, „Roczników Zakładu Narodowego im. Ossolińskich” oraz wydawnictwa Lwowskiego Koła Związku Bibliotekarzy Polskich. Z jego inicjatywy Wydawnictwo Ossolineum wydało Biblię Szarospatacką oraz Psałterz Floriański.

W czasie I wojny światowej przebywał w Wiedniu, gdzie kierował akcją gromadzenia dla Ossolineum prasy i druków okolicznościowych dokumentujących losy wojny.

W 1918 r. opracował i złożył władzom państwowym memoriał w sprawie utworzenia Biblioteki Narodowej w Warszawie. Uczestniczył w reorganizacji Biblioteki Kórnickiej i w akcjach rewindykacyjnych (po traktacie ryskim) zbiorów polskich na terenie ZSRR.

Działał w licznych organizacjach i stowarzyszeniach. Był członkiem Towarzystwa Naukowego Warszawskiego i Towarzystwa Naukowego Lwowskiego oraz członkiem rzeczywistym Polskiej Akademii Umiejętności. Organizował lwowski oddział Związku Bibliotekarzy Polskich, na którego czele stał w latach 1925-1929.

Był autorem wielu publikacji, w tym studium monograficznego Pierwsza książka polska. Studium bibliograficzne (Lwów, 1918), krytycznego wydania satyr i listów Ignacego Krasickiego (1908), zestawienia źródeł komedii Franciszka Zabłockiego, publikacji kluczowych materiałów do dziejów teatru polskiego Oświecenia Teatr, dramat i muzyka za Stanisława Augusta (1925).

M.S.-C.

Zob. też:
Kiernicki E.: Wspomnienia o Ludwiku Bernackim, ostatnim dyrektorze lwowskiego Ossolineum. W: Ossolineum. Księga pamiątkowa. Wrocław 1967, s. 31-37
Korzon Krystyna: 32 lata życia poświęcone Ossolineum – Ludwik Bernacki. W: Portrety bibliotekarzy polskich. Wrocław : Ossolineum, 1980, s. 12-24
Krzyżanowski Julian: Ludwik Bernacki. „Pamiętnik Literacki” 1962, z. 3, s. 95-97.
Łempicki Stanisław: Wspomnienia ossolińskie. Wrocław 1948, s. 74-79
Olszewicz Wacław: Ludwik Bernacki. „Roczniki Biblioteczne” 1963, z,1/2, s.177-189


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP