Wydawnictwo Naukowe i Edukacyjne Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich inicjuje wydawanie nowej serii wydawniczej - Serii Historycznej. Będą w niej publikowane prace z zakresu bibliologii, księgoznawstwa, bibliotekoznawstwa, komunikacji społecznej i mediów oraz dziedzin pokrewnych, prezentujące zagadnienia w perspektywie historycznej.
Seria Historyczna obejmie zarówno prace naukowe jak i popularno-naukowe, będące dorobkiem badaczy z ośrodków akademickich, pracowników bibliotek, a także reprezentantów innych środowisk.
Badania historyczne nabierają szczególnego znaczenia w epoce szybkich zmian sposobów oraz narzędzi komunikacji społecznej i naukowej, ograniczających dotychczasową rolę książki jako wytworu kultury i narzędzia rozwoju cywilizacji. W Serii Historycznej chcemy przybliżyć i spopularyzować historię kultury, nauki, cywilizacji, rozwoju idei i świadomości społecznej ukazaną w perspektywie bibliologicznej czy księgoznawczej, w której książka stanowi centralny punkt odniesienia.
Ważną częścią prac publikowanych w Serii będą monografie i eseje biograficzne, prezentujące wybitne postaci, które miały wpływ na rozwój polskiej bibliologii i bibliotekoznawstwa.
Pierwszą publikacją wydaną w Serii Historycznej będzie książka Hanny Łaskarzewskiej Wielcy nieobecni. Pierwsze generacje liderów Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich*
Celem publikacji jest przedstawienie czołowych postaci, które tworzyły organizację bibliotekarską u progu niepodległości Polski i kierowały nią przez ponad pięćdziesiąt lat w okresie międzywojennym oraz po zakończeniu II wojny światowej, aż do końca lat 60. XX w. Edycja składa się z dwunastu szkiców – portretów osób, które zapisały się w historii Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, a także ich osiągnięciami w różnych dziedzinach nauki
*Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury
JF/sbp.pl