Polecamy

30 rocznica śmierci Jana Baumgarta

Data dodania: 17.08.2019

30 rocznica śmierci Jana Baumgarta
17 sierpnia 2019 r. minęła 30 rocznica śmierci profesora Jana Baumgarta (1904-1989) - historyka, bibliotekoznawcy, dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej, dydaktyka, Przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
 
Urodził się 3 marca 1904 r. w Wudzynku na Pomorzu (w Bydgoskiem). Kształcił się na Uniwersytecie Poznańskim, studia ukończył w 1928 r., uzyskując dyplom magistra filozofii w zakresie historii i języka niemieckiego. Bezpośrednio po studiach pracował w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy. Od 1931 r. związał się z bibliotekarstwem, rozpoczynając od funkcji asystenta  bibliotecznego w Bibliotece Uniwersytetu w Poznaniu.
 
W czasie okupacji niemieckiej nie podpisał volkslisty i został wysiedlony do Generalnej Guberni. Zamieszkał w Krakowie i podjął pracę w Bibliotece Państwowej. W ramach działalności konspiracyjnej udostępniał kadrze inżynieryjnej literaturę z zakresu górnictwa i geologii.  Został aresztowany i osadzony w obozie jenieckim w Pleszewie. Po wojnie powrócił do pracy na Uniwersytecie w Poznaniu, gdzie uzyskał stopień doktora z zakresu historii i bibliologii. Na życzenie prof. Aleksandra Birkenmajera powrócił do Krakowa i w 1948 r. objął stanowisko zastępcy dyrektora Biblioteki Jagiellońskiej, a w 1955 r. stanowisko  dyrektora. Funkcję tę sprawował przez 19 lat. Miał wpływ na rozwój BJ, zabiegał o kształcenie kadry bibliotekarskiej. Przyczynił się do utworzenia Międzywydziałowych Studiów Bibliotekoznawstwa. Przygotował także plan stacjonarnych i zaocznych studiów w Zakładzie  Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej w Instytucie Filologii Polskiej UJ. Był wybitnym dydaktykiem, wykładał bibliotekarstwo, bibliografię, naukę o książce. W 1957 r. otrzymał tytuł docenta, a w 1972 r. został mianowany profesorem nadzwyczajnym nauk humanistycznych.
 
Był ekspertem Komisji Egzaminacyjnej dla Bibliotekarzy Dyplomowanych, uczestniczył w Radzie Kultury i Sztuki w Sekcji Bibliotek i Czytelnictwa oraz w Radzie Naukowej Biblioteki Narodowej.
 
Przedmiotem jego zainteresowań była historia. Podjął się opracowania Bibliografii historii polskiej za lata 1944 -1967. Brał udział w pracach Międzynarodowej Komisji Historycznej w Paryżu. Poświęcał się także biografistyce. Opracował sylwetki naukowe Karola Estreichera, Edwarda Kuntzego, Aleksandra Birkenmajera i Bogdana Horodyskiego.
 
Od 1966 do 1969 r. piastował stanowisko Przewodniczącego Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Stowarzyszeniu poświęcił kilka opracowań, zamieszczonych w publikacji Bibliotekarstwo, biblioteki, bibliotekarze (1973). Piśmiennictwo naukowe Jana Baumgarta liczy 233 pozycje.
 
Zmarł w Krakowie 17 sierpnia 1989 r., spoczywa na Cmentarzu Rakowickim.

K.K.
Zob. też:
Sordylowa Barbara: Człowiek dobrej roboty. „Przegląd Biblioteczny” 1990, z. 1-2, s. 126- 128
Zwiercan Marian: Wzór „dobrej roboty” bibliotecznej - Jan Baumgart. W: W kręgu nauki i bibliotek, Warszawa : SBP, 1993, s. 9-19 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach  Współczesnych ; t. 3)
 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP