Polecamy

30 rocznica śmierci Mariana Ludwika Górkiewicza

Data dodania: 31.07.2019

30 rocznica śmierci Mariana Ludwika Górkiewicza

31 lipca minęła 30 rocznica śmierci Mariana Ludwika Górkiewicza (1910-1989), wybitnego organizatora bibliotekarstwa, zasłużonego w ratowaniu i zabezpieczaniu zbiorów Biblioteki Zakładu Narodowego im. Ossolińskich oraz zbiorów po aresztowanych i deportowanych profesorach polskich we Lwowie, wieloletniego wicedyrektora i dyrektora Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, bibliografa i dydaktyka.

Po ukończeniu studiów na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie w 1935 r. Marian Górkiewicz został asystentem w Zakładzie Historii Społecznej i Gospodarczej. W latach 1942-1944 brał udział w tajnym nauczaniu w szkołach średnich Lwowa. Jednocześnie przygotowywał pracę doktorską  pt. Ceny w Krakowie w latach 1796 –1914, którą obronił w 1946 r. na Uniwersytecie Jagiellońskim.  W 1942 r. został zatrudniony w Bibliotece Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Lwowie, początkowo w Oddziale Opracowania, a następnie Koncentracji. Od września 1945 do czerwca 1946 r. kierował przenoszeniem zbiorów Ossolineum ze Lwowa do Wrocławia. W latach 1946-1951 organizował we Wrocławiu oddziały: Gromadzenia Zbiorów, Czasopism, Rękopisów, Magazynów, Konserwacji i Introligatorni. W 1952 r. przeniósł się do Krakowa, gdzie został zatrudniony  na stanowisku kierownika Oddziału Gromadzenia, Uzupełniania i Opracowania Zbiorów Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej. Od sierpnia 1957 r. objął stanowisko wicedyrektora, następnie od 1972 do 1980 r. dyrektora. Dzięki jego staraniom Biblioteka Główna stała się międzywydziałowym zakładem naukowym, wyróżniającym się w kraju pionierskimi pracami w zakresie automatyzacji zbiorów bibliotecznych.

Marian Górkiewicz był autorem lub współautorem wielu wydawnictw bibliograficznych, obejmujących zbiory Zakładu Narodowego im. Ossolińskich, a następnie dotyczących publikacji pracowników AGH. Dał się poznać jako ceniony dydaktyk, pracując w latach 1948-1950 w Zakładzie Historii Śląska i Słowiańszczyzny Zachodniej Uniwersytetu Wrocławskiego, wykładowca w Liceum Bibliotekarskim i Technikum Księgarskim we Wrocławiu, następnie na licznych kursach i praktykach dla bibliotekarzy różnych grup zawodowych. Przez cztery kadencje był członkiem Komisji Egzaminacyjnej dla Bibliotekarzy Dyplomowanych przy Ministrze Szkolnictwa Wyższego. Aktywnie działał w Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, będąc przez dwie kadencje wiceprzewodniczącym Zarządu Oddziału Krakowskiego, a w latach 1967-1970 przewodniczącym Zarządu Okręgu SBP Kraków-Miasto.

E.D.

Zob. też:

Krawczyk Jerzy: Marian Ludwik Górkiewicz (1910-1980). Dyrektor Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej. W: Bibliotekarze bibliotek specjalnych. Warszawa : SBP, 2007, s.27-31 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 10).
Krawczyk Jerzy: Górkiewicz Marian. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa 2010, SBP, s. 95-96.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP