Data dodania: 25.07.2019
Czym mogą stać się biblioteki we współczesnym świecie, jak funkcjonują w nowej rzeczywistości czytelnicy i jakie są dobre wzorce promowania czytelnictwa?
Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziemy w najnowszym numerze "Przeglądu bibliotecznego".
W artykule prof. dr hab Grzegorza Niecia na temat historii ustawy o bibliotekach publicznych z 1918 roku w Czechach pada ciekawe pytanie. Czechy to kraj o ugruntowanym i wysokim poziomie czytelnictwa - czy wpływ na te imponujące wyniki miała właśnie sprawnie działająca sieć bibliotek?
Dr Magdalena Wójcik przedstawia tekst o problematyce wykorzystania gier w bibliotekach nie tylko w celach promocji i działań PR, ale też w innych obszarach działalności bibliotek oraz dla optymalizowania procesów wewnętrznych.
Weronika Kortas zwraca natomiast uwagę na ciekawą kwestię funkcjonowania polskich grup czytelniczych w serwisie Facebook w aspekcie zjawiska czytania społecznościowego, tzw. "social reading", gdy większe grupy czytelnicze są zaangażowanie w czytanie danego tekstu. Autorka zastanawia się, czy rzeczywiście aktywizuje to użytkowników mediów społecznościowych do dyskusji online na temat książek?
Warto również zwrócić uwagę na interesujące spojrzenie z zagranicy - Nikołaj Zubkow z Działu Naukowo-Badawczego Biblioteki Literatury Zagranicznej im. M.Rudomino w Moskwie podejmuje próbę rozgraniczenia pomiędzy biblioteką tradycyjną a wirtualną, wykazując zalety bibliotek tradycyjnych i ich szansy na stawanie się ośrodkami kultury książki.
W numerze znajdziemy również sprawozdania, m.in. z V Międzynarodowej Konferencji Kultura czytelnicza młodego pokolenia, która odbyła się w Łodzi w dniach 24-25 września 2018 r., recenzje i przeglądy piśmiennictwa, m.in. przegląd lektur zagranicznych z zakresu wiedzy o bibliotekarstwie, a także komunikaty i noty wspomnieniowe.
ZAPRASZAMY DO LEKTURY
Przegląd biblioteczny 2/2019 można zamówić
>>TU
SPIS TREŚCI
ARTYKUŁY
- Grzegorz Nieć: Książka – Naród – Państwo. Czechosłowacka ustawa o bibliotekach publicznych z 1919 roku
- Magdalena Wójcik: Obszary i warianty wykorzystania gier w działalności bibliotecznej
Z WARSZTATÓW BADAWCZYCH
- Natalia Białka: Obecność przedstawicieli polskiej informatologii i bibliologii w serwisach społecznościowych dla naukowców Academia.edu i Researchgate
- Weronika Kortas: Członkowie polskich grup w serwisie Facebook a zjawisko czytania społecznościowego
Z ZAGRANICY
- Nikołaj Zubkov: Specyfika biblioteki i jej możliwe zadania
SPRAWOZDANIA
- „Kultura czytelnicza młodego pokolenia”. V Międzynarodowa Konferencja (Łódź, 24-25 września 2018 r.) (Agata Walczak-Niewiadomska)
- „Badania publiczności w instytucjach kultury”. Ogólnopolska konferencja naukowa. (Kraków, 11-12 kwietnia 2019 r.) (Magdalena Paul)
RECENZJE I PRZEGLĄDY PIŚMIENNICTWA
- Przegląd piśmiennictwa krajowego (Barbara Koryś)
- Z lektur zagranicznych (Jacek Wojciechowski)
Z ŻYCIA SBP
KRONIKA ŻYCIA NAUKOWEGO 2018 (oprac. Dorota Grabowska)
KOMUNIKATY
- Nagroda Naukowa SBP im. Adama Łysakowskiego za rok 2018 (Jadwiga Sadowska)
- VI edycja Olimpiady Bibliologicznej i Informatologicznej 2018/2019 (Dorota Tarnowska)
WSPOMNIENIA
- Halina Molin (1947-2018) – dama polskiego i czeskiego bibliotekarstwa (Zdzisław Gębołyś)
WSKAZÓWKI DLA AUTORÓW
MNS/sbp.pl
Materiały: Przegląd biblioteczny, Wydawnictwo SBP