Polecamy

35 rocznica śmierci Michała Ambrosa

Data dodania: 04.07.2019

35 rocznica śmierci Michała Ambrosa

2 lipca 2019 r. minęła 35 rocznica śmierci Michała Ambrosa (1891-1984), pedagoga, bibliotekarza, bibliografa, wykładowcy w Katedrze Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego.

W 1917 r. ukończył Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Lwowskiego z dyplomem nauczyciela szkół średnich i rozpoczął pracę w gimnazjach i seminariach nauczycielskich lwowskiego okręgu szkolnego, nauczając łaciny, greki, propedeutyki filozofii i historii. Jednocześnie pracował w bibliotece byłego Archiwum Wojskowego, w bibliotekach szkolnych i pedagogicznych. W 1928 r. przeniósł się do Wilna, gdzie rozpoczął pracę w Bibliotece Uniwersyteckiej, początkowo jako kierownik Działu Książek, a następnie Działu Udostępniania (wypożyczalnia i czytelnia). W 1933 r. uzyskał stopień doktora na Uniwersytecie Stefana Batorego. W 1934 r. zorganizował pierwszy w bibliotekach uniwersyteckich w Polsce samodzielny oddział informacji. W polu jego zainteresowań znalazła się bibliografia i historia szkolnictwa na Wileńszczyźnie. Publikował w „Ateneum Wileńskim” bieżącą bibliografię regionalną dotyczącą województwa wileńskiego, białostockiego, poleskiego i nowogródzkiego. Opracował Bibliografię Uniwersytetu Wileńskiego, która ukazywała się w „Ateneum Wileńskim” w latach 1930-1939. Rozpoczął gromadzenie materiałów do retrospektywnej bibliografii filologii klasycznej, z czego część została opublikowana. Z tego okresu zachowały się tylko materiały opublikowane, wszystkie prace dokumentacyjne zgromadzone w kartotekach i przygotowane do druku uległy zniszczeniu w czasie wojny.

Wybuch wojny zastał M. Ambrosa w Wilnie. Początkowo pracował w Bibliotece Uniwersyteckiej, po przejęciu jej przez władze litewskie utrzymywał się, ucząc w prywatnym gimnazjum i udzielając lekcji niemieckiego. W 1943 r. pół roku był więziony przez Gestapo. Po zdobyciu Wilna przez wojska radzieckie przez kilka miesięcy pracował w Państwowym Archiwum w Wilnie. 

W 1945 r. przyjechał do Białegostoku, gdzie organizował Miejską Bibliotekę Publiczną. W tym samym roku przeniósł się do Katowic do Instytutu Śląskiego, gdzie podjął przygotowania do wydawania Bibliografii Śląska. Ostatecznie w końcu 1945 r. rozpoczął pracę w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie, uczestnicząc w rewindykacji zbiorów (25 000 wol.) wywiezionych do Jeleniej Góry. 

Od końca 1946 r. aż do przejścia na emeryturę w 1968 r. pracował w Bibliotece Narodowej. Tu podjął pracę nad stworzeniem bibliografii zawartości czasopism. Pod jego redakcją i kierownictwem ukazało się w latach 1947-1948 drukiem 6 zeszytów „Bibliografii Zawartości Czasopism”. W 1951 r. przeszedł w BN do prac ściśle bibliotekarskich, jednocześnie wykładał bibliografię w Katedrze Bibliotekoznawstwa UW. W latach 1952-1961 wypromował 38 magistrów.

Jest autorem wielu haseł do Polskiego słownika biograficznego, Słownika pracowników książki polskiej, Encyklopedii wiedzy o książce. Publikował artykuły dotyczące problemów kształcenia bibliotekarzy, stanu bibliografii polskiej. Opracowywał również programy kształcenia bibliotekarzy oraz organizował i prowadził liczne kursy bibliotekarskie.

Był aktywnym członkiem Związku Bibliotekarzy Polskich, Związku Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

E.B. 

Zob. też: 

Jankowerny Wojciech, Jasińska Maria: Bibliotekarz, bibliograf, pedagog – Michał Ambros. W: Z warsztatu bibliografa. Warszawa 1991, s. 9-16 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 1)   

Pawlikowska Ewa: Ambros Michał. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement II. Warszawa 2000, s. 9-11


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP