Polecamy

30. rocznica śmierci ks. Donalda Bilińskiego

Data dodania: 10.06.2019

30. rocznica śmierci ks. Donalda Bilińskiego

10 czerwca 2019 r. minęła 30 rocznica śmierci ks. Donalda Stanleya Bilińskiego (1916-1989), urodzonego w USA, członka Zgromadzenia Św. Franciszka. Po święceniach kapłańskich w 1942 r. studiował bibliotekarstwo na Uniwersytecie w Chicago, następnie w Waszyngtonie. W 1948 r. ukończył także studia z zakresu archiwistyki. Doskonalił się w obu dziedzinach na Uniwersytecie Harvarda. 

Po 1942 r. powołany został na administratora bibliotek franciszkańskich w USA. Wprowadził w nich m.in. jednolity system katalogowy. Został też konsultantem innych bibliotek zakonnych w Chicago i Burlinton oraz sprawował obowiązki bibliotekarza Seminarium Franciszkańskiego w Lake Geneva. Był autorem wielu opracowań dotyczących bibliotek zakonnych w USA, wydał też pracę o Catholic Library Association w Ameryce.

Od 1970 r. przez 12 lat był kustoszem Muzeum Polskiego w Ameryce (MPA), które od kilku lat nie miało stałego pracownika. W skład MPA wchodziły: archiwum, biblioteka i zbiory muzealne. Biliński opracował plan reorganizacji instytucji, szczególne miejsce poświęcając bibliotece. Rozpoczął od przeprowadzenia inwentaryzacji zasobów bibliotecznych, wydzielił z nich dublety, skatalogował zalegające w magazynach zbiory według obowiązujących w USA zasad i klasyfikacji Deweya oraz ujednolicił hasła rzeczowe, również na podstawie amerykańskich standardów.

Biblioteka i archiwum zawdzięczały mu także wyposażenie w nowoczesny sprzęt. Jako pierwszy zwrócił uwagę na problem kwaśnego papieru, potrzebę monitorowania wilgotności powietrza w magazynach oraz brak odpowiedniego zabezpieczenia zbiorów. Opracował i rozpoczął realizację programu konserwatorskiego. Organizował stałe wyprzedaże książek na kiermaszach dla miejscowej Polonii. Zainicjował we współpracy z Uniwersytetem Chicagowskim i Joseph Regenstein Library akcję mikrofilmowania najważniejszych gazet polskich wydawanych w USA, m.in. „Dziennika Chicagowskiego” i „Narodu Polskiego”.

W latach 70. rozpoczął gromadzenie kolekcji heraldycznej i genealogicznej, które odpowiadały na olbrzymie zainteresowanie Polonii poszukiwaniem swoich przodków.

Biliński był członkiem American Library Association i Catholic Library Association oraz innych organizacji skupiających archiwistów i muzealników.

W 1975 r. wydał, przydatne do dnia dzisiejszego w Bibliotece MPA, Polonica subject headings, a w 1982 r. dwutomowy katalog periodyków MPA, który jest głównym źródłem wiedzy o dawnym zasobie czasopism organizacji. Był także autorem kilku katalogów bibliotek franciszkańskich i księży Marianów działających w Ameryce.

H. Ł.

Zob. też
Kot Małgorzata: Ksiądz Donald Biliński (1916-1989) – reformator Biblioteki i Muzeum Polskiego w Ameryce. W: Kustosze księgozbiorów polskich za granicą. Warszawa : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2013, s. 29-36 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 13). 

 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP