Do Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku napływają relacje z działań przeprowadzonych w ramach trzeciej edycji ogólnopolskiej akcji Kwietniowi Antypiraci, którą Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich objęło patronatem medialnym.
W tym roku finał Antypiratów przypadł w niesprzyjającym dla nas terminie (23-26 kwietnia był strajk w szkołach). W związku z tym antypirackie działania rozciągnęły się w czasie. Część szkół realizowała działania w Tygodniu Bibliotek (8-15 maja).
Nauczyciele i uczniowie wykazali się po raz trzeci kreatywnością w przygotowaniu działań. W tym roku ich efektem było opracowanie Kodeksu Antypirata, który dba o wizerunek. Każdy kodeks wykonany jest inną techniką i uwzględnia wiele aspektów odpowiedzialnego korzystania z informacji i budowania swojego medialnego wizerunku.
Uczestnicy akcji zadbali też o medialną promocję swoich działań. Informacje o przeprowadzonej akcji ukazały się na stronach internetowych szkół oraz w lokalnych mediach w różnych miejscach całej Polsce.
Uczestnictwo w akcji jest innowacyjną formą rozwijania wymienionej przez Radę Europy jako pierwsza z kluczowych kompetencji - rozumienie i tworzenie informacji.
Antypiraci z Gdyni unikają pozostawiania cyfrowych śladów
Antypiratki z Żukowa
Deklaracje Antypiratów z Żyrzyna
Kodeks Antypiratów z Kopanicy
AP/ Biblioteka Pedagogiczna Kujawsko Pomorskiego Centrum Nauczycieli we Włocławku