Mamy konferencję na przyrody łonie, aby porozmawiać znów o Edisonie – tak zaczyna się Ballada, autorstwa jednej z uczestniczek, odśpiewana a cappella na melodię znanej piosenki, podczas uroczystej kolacji. To element VIII Konferencji Fonotek Fonografia polska od Niepodległej do dziś, która odbyła się w dniach 13-14 maja br. w Gołuchowie k. Kalisza, w ramach XVI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek.
Merytoryczny program Konferencji obejmował następujące referaty:
W konferencji uczestniczyli przedstawiciele bibliotek, archiwów, ośrodków uniwersyteckich z różnych stron Polski. Wypowiedzi – niektóre wręcz sensacyjne – wniosły bogactwo faktów, odkryć i myśli związanych z historią polskiej fonografii, a także informacje o aktualnych formach katalogowania, zabezpieczania dokumentacji i perspektywach dotyczących tych zagadnień. Podczas spotkania promowana były także najnowsze dwa projekty dot. zasobów fonograficznych, realizowane przez SBP: publikacja „Archiwa dźwiękowe w Polsce – kolekcje, popularyzacja, rekonstrukcja”, pod red. Małgorzaty Kozłowskiej (dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury), a także projekt „Źródła do badań fonografii polskiej od 1878 r. do czasów współczesnych – kontynuacja projektu i zwiększenie zasięgu upowszechniania informacji o polskiej fonografii” (dofinansowany ze środków Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, w ramach Działalności Upowszechniającej Naukę).
Na ręce przewodniczącej Sekcji Fonotek SBP pisma skierowane do organizatorów i wszystkich uczestników Konferencji nadesłali: przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska oraz prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, prof. dr hab. Ryszard Cieśla.
Konferencja odbywała się w Ośrodku Kultury Leśnej, położonym na rozległym terenie – jak sama nazwa wskazuje - leśnym. Merytorycznej części konferencji towarzyszyło zwiedzanie zamku, koncert kameralny (sponsorowany przez STOART), odwiedziny w zagrodzie żubrów oraz uroczysta kolacja, a także miła i serdeczna atmosfera.
Zapowiedź Konferencji została nagrana w formie telefonicznego wywiadu przez kaliskie Radio „Centrum” , a następnie rozgłośnia wyemitowała audycję dotyczącą naszego przedsięwzięcia. Patronem medialnym Konferencji był też tygodnik Ziemia Kaliska.
Przy organizacji Konferencji swój nieoceniony wkład wnieśli: Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu, Fundacja Rodziny Wiłkomirskich – również w Kaliszu oraz Pan mgr. inż. Lech Piszczorowicz. Wszystkim składam serdeczne podziękowania
Autorzy zdjęć: Liliana i Maciej Bether
Tekst: Katarzyna Janczewska-Sołomko
Przewodnicząca Sekcji Fonotek ZG SBP