Polecamy

20 rocznica śmierci Jerzego Zatheya

Data dodania: 27.04.2019

20 rocznica śmierci Jerzego Zatheya

27 kwietnia 2019 r. minęła 20 rocznica śmierci Jerzego Zatheya (1911-1999), historyka, bibliotekarza, wybitnego rękopiśmiennika, badacza kultury średniowiecznej i renesansowej, edytora źródeł do historii Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) i historii nauki w Polsce, a także autora katalogów rękopisów opracowywanych pionierską metodą kodykologiczną. W latach 1938-1944 pracował w Bibliotece Narodowej (BN), w latach 1945-1981 w Bibliotece Jagiellońskiej (BJ).

Po studiach historycznych na UJ odbył krótką praktykę w BN. W 1937 r. otrzymał stypendium Polskiej Akademii Umiejętności i Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego na badania naukowe w bibliotekach i archiwach Austrii, Francji, Niemiec, Szwajcarii i Włoch. Dzięki nim uzyskał rozległą wiedzę o zasobach rękopiśmiennych najpoważniejszych ośrodków naukowych Europy.

Od września 1938 r. pracował w BN w dziale rękopisów starszych. W latach okupacji niemieckiej opiekował się w gmachu Biblioteki Ordynacji Krasińskich (BOK) zgromadzonymi tam przez Niemców zbiorami specjalnymi BN i BOK. Po wybuchu Powstania Warszawskiego zabezpieczał najcenniejsze zbiory, w tym rewindykaty z ZSRR. Gromadził też prasę powstańczą. 6 września 1944 r. opuścił zbombardowany, płonący gmach. Przepadł w nim także cały jego dorobek naukowy z lat okupacji: gotowe do druku rozprawy, katalog rękopisów średniowiecznych BN, głównie z biblioteki Załuskich, a także opracowane przez niego cenne dokumenty.

W lutym 1945 r. rozpoczął pracę w Dziale Rękopisów BJ, w 1957 r. został kierownikiem Oddziału Rękopisów. Głównym jego celem były badania i prace katalogowo-inwentaryzacyjne dotyczące źródeł rękopiśmiennych w polskich bibliotekach. Przełomem w tym zakresie był opracowany przez niego i wydany w 1963 r. Katalog rękopisów średniowiecznych Biblioteki Kórnickiej. Zastosował w nim, po raz pierwszy w Polsce, nowoczesną metodę kodykologiczną. Polega ona na szczegółowym opisywaniu rękopisów: materiału, formy i treści, by wydobyć z nich wszelkie informacje. Próba stworzenia przez   Zatheya w Polsce „szkoły” kodykologii, niestety, w dłuższej perspektywie  nie powiodła się.

 Międzynarodową renomę przyniosło mu monumentalne opracowanie i wydanie autografu De revolutionibus Mikołaja Kopernika, które poprzedził Analizą i historią rękopisu.   Do I tomu Historii Biblioteki Jagiellońskiej (Kraków 1966) przygotował tekst Biblioteka Jagiellońska w latach 1364-1492. Ważne prace poświęcił Gallowi Anonimowi i  Kallimachowi, ustalił właściwe datacje wielu kodeksów średniowiecznych ze zbiorów BJ. W 1980 r. został członkiem The Medieval Academy of America w Cambridge, Mass. W dorobku naukowym i edytorskim pozostawił ponad 100 pozycji. Odznaczony był Medalem Kopernikowskim, Medalem Komisji Edukacji Narodowej i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

H.Ł.    

Zob. też:
Zwiercan Marian: Kodykolog i rękopiśmiennik, historyk kultury średniowiecza i renesansu – Jerzy Zathey. W: Znawcy rękopisów. Warszawa : Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, 2002, s. 94-108 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 7)
Zwiercan Marian: Jerzy Zathey (1911-1999), „Biuletyn Biblioteki Jagiellońskiej” 1999, nr 1-2, s. 298-304 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP