Polecamy

Rumunia Gościem Honorowym 10. Warszawskich Targów Książki

Data dodania: 25.04.2019

Rumunia Gościem Honorowym 10. Warszawskich Targów Książki
W stulecie nawiązania rumuńsko-polskich relacji dyplomatycznych (1919-2019) i w czasie swojej prezydencji w Radzie Europejskiej, Rumunia zaprezentuje siłę i różnorodność literatury oraz bogactwo kultury swojego kraju na Warszawskich Targach Książki.
 
W czasie Targów z polskimi czytelnikami spotkają się rumuńscy pisarze, m. in. Varujan Vosganian, laureat nagrody „Angelus” 2016 za Księgę szeptów oraz Adrian Cioroianu, autor Pięknej opowieści o historii Rumunów. Odbędą się także liczne debaty m.in. poświęcone postaci Eugène Ionesco, czy przekładom z literatury rumuńskiej. Nie zabraknie premier książek, projekcji filmów dokumentalnych i fabularnych, warsztatów artystycznych i pokazów filmów animowanych dla najmłodszych oraz wystaw.

W ostatnich latach ukazało się wiele tłumaczeń literatury rumuńskiej na język polski oraz poświęconych Rumunii esejów, reportaży i tekstów historycznych autorów polskich. Powstały serie wydawnicze dedykowane rumuńskim pisarzom, a niezwykle aktywna, choć nieliczna grupa doborowych tłumaczy dwoi się i troi przygotowując dla czytelników tę prawdziwą literacką ucztę. Rumuńscy pisarze, nominowani i laureaci prestiżowych nagród, między innymi Literackiej Nagrody Europy Środkowej „Angelus” i Nagrody Europejski Poeta Wolności, spotkają się w czasie targów z polskimi czytelnikami.

Zapraszamy na specjalny program przygotowany z okazji targów. Znalazły się w nim:  

  • spotkania z pisarzami, m. in. z Varujanem Vosganianem, laureatem nagrody „Angelus” 2016 za Księgę szeptów, z Adrianem Cioroianu, autorem Pięknej opowieści o historii Rumunów,
  • debata poświęcona przekładom z literatury rumuńskiej, w której wezmą udział najbardziej aktywni i cenieni tłumacze,
  • premiery książek,
  • debata poświęcona postaci Eugène Ionesco i pierwszej części jego Dziennika opublikowanej po polsku,
  • projekcje filmów dokumentalnych i fabularnych,
  • warsztaty artystyczne i pokazy filmów animowanych dla najmłodszych,
  • trzy wystawy: Komiksy z Rumunii, Transylwania oczami polskich fotografów, wystawa ilustracji do książek dla dzieci przygotowana przy wsparciu Klubu Ilustratorów w Bukareszcie,
  • na zakończenie targów, recital muzyki klasycznej w Pałacu na Wyspie w Łazienkach Królewskich.

Tradycyjna rumuńska gościnność także znajdzie swój wyraz – odwiedzający rumuńskie stoisko w czasie targów będą mogli zabrać ze sobą do domu kawałek Rumunii. Czekamy na wszystkich z materiałami promocyjnymi i informacyjnymi dotyczącymi przekładów literatury rumuńskiej na język polski, rumuńskiej kultury, kinematografii, gastronomii, a na dzieci – z puzzlami, słodyczami i wieloma tradycyjnymi drobiazgami.

Stoisko Rumunii i wydarzenia towarzyszące przygotowane zostały przez Rumuński Instytut Kultury w Warszawie, Ambasadę Rumunii w Warszawie i rumuńskie Ministerstwo Kultury i Tożsamości Narodowej. 

>> czytaj więcej


Źródło: informacja prasowa


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP