24 marca 2019 r. Biblioteka Narodowa opublikowała wstępne wyniki raportu "Stan czytelnictwa w Polsce w 2018 roku." Pomiar w ramach cyklicznego, prowadzonego od 1992 roku badania Biblioteki Narodowej przeprowadzono na przełomie listopada i grudnia 2018 roku.
Badanie zrealizowała w terenie firma Kantar Public na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 2076 respondentów w wieku co najmniej 15 lat metodą CAPI oraz na celowej próbie 1660 czytelników książek metodą CAWI. Szczegółowe wyniki wraz z komentarzem zaprezentowane zostaną po zakończeniu pogłębionych analiz w pełnym raporcie z badań udostępnionym w formie drukowanej oraz na stronie Biblioteki Narodwej.
Wstępne wyniki raportu pokazują, że główne wskaźniki czytelnictwa od kilku lat pozostają bez zmian. W 2018 roku średnio 63% Polaków w wieku co najmniej 15 lat nie przeczytało żadnej książki. Różnica 1 punktu procentowego w porównaniu z rokiem 2017 (wówczas 62%) mieści się w marginesie błędu pomiaru.
Wśród badanych osób, w 2018 roku:
Czytane książki najczęściej kupujemy, rzadziej pożyczamy.
Wśród źródeł czytanych książek, wymieniano m.in.:
W 2018 roku, w porównaniu z rokiem 2017 wzrosło znaczenie zakupów książkowych. Udział książek wypożyczonych z biblioteki publicznej lub ofiarowanych w prezencie utrzymał się na poziomie z 2017 r. Wzrósł nieco udział książek wypożyczonych z bibliotek szkolnych.
Posiadanie książek w domach nie jest powszechne, a duże księgozbiory domowe posiada bardzo wąska grupa ludzi
Wstępne wyniki badań pokazują, że Polacy mają w swoich domach stosunkowo niewiele książek.
Żadnej książki w 2018 roku, nie przeczytało:
Najwięcej czytelników książek, do tego czytających z większą intensywnością - jest wśród młodszych osób. W 2018 roku - przynajmniej jedną książkę przeczytało 55% respondentów w wieku 15-24 lata.
Przypominamy, że młodym dorosłym (czytelnikom w wieku 13-23 lata) i ich wyborom czytelniczym będzie poświęcona czerwcowa konferencja SBP.
http://www.sbp.pl/konferencje/konferencja/informacje_ogolne…
Ta grupa odbiorców wymaga szczególnej uwagi ze strony bibliotekarzy, wydawców, pisarzy, ponieważ właśnie w tym wieku ukształtowane wcześniej postawy czytelnicze ulegają przewartościowaniu... a jak pokazują wstępne wyniki raportu BN, młodzi dorośli czytają i to z większą intensywnością niż czytelnicy starsi.
Oprac. JF/sbp.pl
Źródło: Biblioteka Narodowa [dostęp 24.03.2019 r.]