Biblioteki, szczególnie publiczne, należą w opinii użytkowników do cenionych, godnych zaufania instytucji publicznych, głównie w obszarze kultury. Władze, na wszystkich szczeblach podkreślają pozytywny wkład bibliotek w rozwój społeczny, choć coraz częściej wymagają konkretnych dowodów tego oddziaływania. Biblioteki publiczne – finansowane ze środków publicznych, z podatków obywateli – są zobowiązane do przedstawiania nie tylko swoich wyników, ale również korzyści jakie odnoszą użytkownicy ich usług.
W serwisie AFB (Analiza Funkcjonowania Bibliotek) zostało opublikowane opracowanie "Badanie społecznego i ekonomicznego wpływu bibliotek publicznych. Przegląd metod i praktyk stosowanych w świecie", które zawiera opis kilkudziesięciu istotnych badań, projektów i inicjatyw dotyczących oceny wpływu bibliotek publicznych na świecie.
Opracowanie powstało w 2016 r. w ramach projektu Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich „Obserwatorium bibliotek 2: analiza funkcjonowania bibliotek, badanie zmian i wpływu na rozwój społeczny i ekonomiczny” i zostało uzupełnione oraz aktualizowane w listopadzie 2018 r. Jego celem jest analiza metod i praktyk stosowanych w świecie w zakresie badania społecznego wpływu i ekonomicznej wartości bibliotek publicznych, na podstawie przeglądu wybranych projektów.