Polecamy

Globalne Czytanie o Globalnych Wyzwaniach - biblioteczna odsłona projektu w Warszawie

Data dodania: 18.03.2019

Globalne Czytanie o Globalnych Wyzwaniach - biblioteczna odsłona projektu w Warszawie

15 marca 2019 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. KEN w Warszawie odbyła się biblioteczna odsłona międzynarodowego projektu "Globalne Czytanie o Globalnych Wyzwaniach", zorganizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich, fundację The Bridge oraz gospodarza spotkania Pedagogiczną Bibliotekę Wojewódzką.

Globalne Czytanie o Globalnych Wyzwaniach to międzynarodowy projekt, mający na celu propagowanie ochrony środowiska i wszelkich działań, wpływających na poprawę bezpieczeństwa i jakości życia na świecie. Oparty jest na 17 Celach Zrównoważonego Rozwoju, określonych w Agendzie 2030 ONZ i odnoszących się do najważniejszych sfer życia i funkcjonowania człowieka oraz środowiska naturalnego.

Pomysłodawcami projektu "Globalne Czytanie o Globalnych Wyzwaniach" są Margo i Adam Koniuszewscy z fundacji The Bridge z Genewy a w przedsięwzięciu bierze udział młodzież z gimnazjów, liceów i wyższych uczelni z Kanady, Szwajcarii i Polski. Idea projektu polega na zaszczepieniu młodym ludziom ekologicznej postawy wobec świata poprzez przybliżenie Globalnych Wyzwań i Celów Zrównoważonego Rozwoju przy wykorzystaniu formy literackiej i elementów baśniowych. Światowa premiera projektu miała miejsce 5 listopada 2019 r. na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. 

Punktem wyjścia projektu jest książka, która powstała w ramach programu "Zmiana Percepcji" autorstwa Michaela Møllera, Dyrektora Generalnego ONZ w Genewie. Książka pt. "Fairy Tales for a Fairer World"  to opowieść z elementami tradycyjnych bajek, ale ukazana z nowej współczesnej perspektywy. Historie bohaterów odnoszą się tu do poszczególnych Celów Zrównoważonego Rozwoju co daje doskonałe pole do refleksji i dyskusji. Książka została przetłumaczona na język polski przez młodzież z XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie i otrzymała polski tytuł: "Baśnie i dziwy, by świat był sprawiedliwy".  Książka jest dostępna w wersji elektronicznej obok innych wersji językowych na stronie: https://sdgstorybook.com/


W spotkaniu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Warszawie uczestniczyli bibliotekarze zainteresowani włączeniem bibliotek i jej użytkowników do popularyzacji Celów Zrównoważonego Rozwoju zawartych w Agendzie 2030 ONZ, a także do upowszechnienia coraz bardziej popularnej idei gospodarki o obiegu zamkniętym czyli planem działań na rzecz pogodzenia aspiracji rozwojowych ludzi z ochroną środowiska i wdrażaniem nowych zasad polityki ekologicznej i surowcowej.

Konferencję otworzyły Beata Zych, dyrektor PBW w Warszawie oraz Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP.

Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca SBP

Następnie głos zabrali Margo i Adami Koniuszewscy, założyciele fundacji The Bridge, którzy przybliżyli bibliotekarzom założenia Projektu oraz przeczytali fragment z ksiażki "Baśnie i dziwy, by świat był sprawiedliwy"

Adam Koniuszewski z fundacji The Bridge przedstawia Cele Zrównoważonego Rozwoju

Margo Koniuszewski z fundacji The Bridge przedstawia liderów opinii zaproszonych do Projektu

Od lewej: Margo Koniuszewski, Adam Koniuszewski, Radosław Łyko czytają fragment książki Baśnie i dziwy, by świat był sprawiedliwy"

Antarktykę i ważne w kontekście jej ochrony Cele Zrównoważonego Rozwoju przybliżyła Ewa Palikot, uczestniczka 42. wyprawy antarktycznej na polską Stację Antarktyczną im. H. Arctowskiego

O sukcesie projektu Globalne Czytanie o Globalnych Wyzwania w Lublinie opowiedziała Joanna Chapska z Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Lublinie i Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Z prezentacją "Globalne Czytanie – zaangażowanie studentów 38 uczelni w Polsce" wystąpił Radosław Łyko, przewodniczący Erasmus Student Network Poland.

Konferencję podsumowała Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska a na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy stanęli do pamiątkowego zdjęcia. 


Tekst i foto: JF/sbp.pl


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP