II MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA „SENIORZY W NOWOCZESNYM SPOŁECZEŃSTWIE”
czwartek, 28 kwietnia 2011, 09:30
II Międzynarodowa Konferencja „Seniorzy w Nowoczesnym Społeczeństwie Europejskim: nowe technologie - moda czy konieczność?” odbędzie się 28 kwietnia 2011 roku w Krakowie (Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, ul. Rajska 1, sala 315).
Konferencja organizowana jest przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie i Towarzystwo Polsko-Niemieckie w Krakowie w ramach wspólnie prowadzonego programu „Szkoła @ktywnego Seniora” i stanowi podsumowanie realizowanych projektów „TeachNET” i „Heurit(AGE)” finansowanych przez Komisję Europejską (Program Grundtvig, www.grundtvig.org.pl). Ideą przewodnią Konferencji jest przekazanie informacji na temat wykorzystania nowych technologii i działań obywatelskich w kształceniu seniorów. Wydarzenie to ma służyć efektywnej wymianie doświadczeń, zaprezentowaniu własnych osiągnięć i rezultatów w kontekście demograficznych i społecznych zmian zachodzących w Polsce i krajach partnerskich oraz promocji wielostronnych działań edukacyjnych skierowanych do różnych grup wiekowych, ze szczególnym uwzględnieniem osób starszych. Program „Szkoła @aktywnego Seniora” (www.sas.tpnk.org.pl) jest realizowany od 2007 roku, cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością w środowisku seniorów. Stał się „dobrą praktyką”, z której doświadczeń czerpią inne instytucje i organizacje działające na tym polu.
Program konferencji w załączniku.
WIECZÓR POEZJI KAROLA WOJTYŁY
28 kwietnia, godz. 18.00 w WBP w Krakowie (sala 247) odbędzie się "Wieczór poezji Karola Wojtyły".
Wydarzenia związane z beatyfikacją Jana Pawła II przygotowywane są przez WBP w Krakowie przy współpracy z Fundacją "Dzieło Nowego Tysiąclecia".
MAŁOPOLSKIE DNI KSIĄŻKI
28-29 kwietnia 2011
Ideą nadrzędną Małopolskich Dni Książki jest rozwój czytelnictwa w regionie oraz zachęcenie mieszkańców do odwiedzania księgarń.
Projekt przypomina również, że książka może być pięknym podarunkiem. W trakcie ich trwania księgarnie obniżają ceny książek o 10%, a do każdej zakupionej książki dołączają różę. Co roku w Małopolskich Dniach Książki bierze udział kilkadziesiąt księgarni z całego regionu. Organizowane są także imprezy towarzyszące związane z promocją czytelnictwa i nowości wydawniczych oraz m.in. wystawy.
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie zaczyna obchody Małopolskich Dni Książki już od początku kwietnia plebiscytami czytelniczymi: „Książka moim przyjacielem” (Oddział dla dzieci) oraz dla dorosłych - „Przeczytałem, polecam” (Wypożyczalnia Główna). Zakończą się one 28 kwietnia ogłoszeniem wyników na naszej stronie internetowej. Ponadto dla wszystkich czytelników zaplanowano wiele dodatkowych atrakcji.
Happening „KSIĄŻKA MOIM PRZYJACIELEM” inspirowany jest historią Małego Księcia i jego róży z książki Antoine de Saint-Exupery’ego. Czytelnicy i wszyscy odwiedzający (zarówno dzieci, jak i dorośli) Oddział dla Dzieci WBP w Krakowie poproszeni zostaną o wpisanie tytułu książki uznanej za „przyjaciela z dzieciństwa” na karteczkach dołączanych do bibułkowych róż zrobionych przez uczestników Szkoły @ktywnego Seniora. Następnie róże te „posadzone” zostaną w Oddziale dla Dzieci.
W plebiscycie „PRZECZYTAŁEM, POLECAM” dorośli czytelnicy wskażą swoje ulubione książki w 5. kategoriach: Literatura faktu: reportaż, podróże; Literatura faktu: biografie; Literatura popularna: kryminał, sensacja; Literatura popularna: fantastyka, horror; Literatura popularna: powieść obyczajowa. Propozycje te będą stanowić rekomendacje dla innych czytelników.
29 kwietnia (sala 315, III piętro):
Dodatkowo 28 i 29 kwietnia od godz.12.00 do 19.00 czynne będą w hallu głównym stoiska wydawców, a także w kilku miejscach w bibliotece stać będą „Ławki do czytania” –strefy wolnej wymiany książek, miejsca, gdzie można poczytać, przekazać innym przeczytane książki, wymienić się książkami.
WYSTAWA „MRR... CZYLI MAPY RĘCZNIE RYSOWANE”
Na I piętrze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie od 4 do 31 maja br. oglądać będzie można ekspozycję różnorodnych map.
Wśród eksponatów są pełne ekspresji mapy rysowane przez dziecko, ale także zadziwiające w swych detalach graniówki, czyli mapy szkoleniowe przewodników; jest mapa nieba, ale także obraz ze współczesnego odbiornika GPS. Każda z map jest piękna na swój sposób, każda opowiada ciekawą historię. Dla kartograficznych ortodoksów wystawa jest obrazoburcza. Dla kartograficznych maniaków jest po prostu przyjemnością.
Wystawa powstała na 55-lecie Studenckiego Koła Przewodników Górskich. Wizytówką SKPG jest także promocja i rozwój turystyki górskiej. Takie imprezy jak „Weekend w górach”, „Góry po robocie”, slajdowiska, obozy wakacyjne są organizowane przez lub przy sporym udziale przewodników SKPG. Dodatkowo pod opieką Koła są bazy namiotowe na Gorcu, na Lubaniu, w Radocynie, a także Gocha, czyli Gorczańska Chata.
WYSTAWA MOZAIKI
Od 6 maja do 22 lipca br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie będzie można podziwiać mozaiki stworzone przez artystów ze Stowarzyszenia Polskich Artystów Mozaiki.
Swoje prace prezentować będą: Ewa Saczka (Kraków), Liza Zienkiewicz (Łódź), Lubosz Karwat (Tuchów), Małgorzata Tylec (Kraków), Wanda Rodowicz (Warszawa), Wiesław Ratajczak (Toruń), Katarzyna Giemza - Borzemska (Bielsko-Biała), Dorota Grześkiewicz (Łomianki).
W OGRODZIE ŚWIATA
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie ogłasza wojewódzki konkurs poezji inspirowany twórczością Czesława Miłosza "W OGRODZIE ŚWIATA".
Konkurs adresowany jest do wszystkich twórców, którzy urodzili się w latach 1986-1996, mieszkają, uczą się lub studiują w Województwie Małopolskim. Do konkursu można zgłaszać prace inspirowane, powstałe pod wpływem lektury, nawiązujące formalnie do twórczości Czesława Miłosza. Warunkiem uczestnictwa jest nadesłanie pięciu utworów poetyckich, które nie były dotychczas publikowane w wydawnictwach zwartych ani nie zostały nagrodzone w innych konkursach. Ich objętość nie powinna przekraczać pięciu stron maszynopisu lub wydruku.
Termin nadsyłania prac upływa 28 kwietnia 2011 roku. Prace oceni jury powołane przez Organizatora, a zwycięzcom zostaną przyznane nagrody pieniężne. Planuje się także publikację nagrodzonych oraz wyróżnionych prac w audiobuku wydanym przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.
Konkurs odbywa się pod patronatem Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa Bogusława Kośmidera.
Szczegóły dot. organizacji konkursu zawarte zostały w Regulaminie zamieszczonym w serwisie internetowym Biblioteki: www.rajska.info .
KONKURS „I W MOIM KOCIE JEST DEWEY”
Konkurs „I w moim kocie jest Dewey” organizowany jest przez Wydawnictwo Znak a wspierany również przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną w Krakowie.
Nagrodą Główną jest nagranie wybranego opowiadania przez znanego aktora i jego emisja w stacji radiowej. Warunkiem wzięcia udziału w konkursie jest napisanie krótkiego opowiadania (maksymalnie 1 strona A4) zatytułowanego „I w moim kocie jest Dewey” i dostarczenie go do Informatorium Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, bądź innej biblioteki biorącej udział w konkursie, w terminie od 7 kwietnia do 8 maja br. oraz wypełnienie formularza zgłoszeniowego.
Regulamin konkursu dostępny jest w serwisie Biblioteki: www.rajska.info
GMINA ZIELONKI
Ekspozycja ukazuje szerokie spektrum działalności lokalnej społeczności Gminy Zielonki. Od unikatowych zwyczajów, po stroje, zabytki i osiągnięcia. Podczas trwania wystawy oglądać można krakowskie stroje ludowe, typowe dla tych okolic: kaftany, gorsety, zapaski i jedwabne chusty, stroje „Pucheroków“ i „Herodów“, sławiących wizytówkę Gminy, stare szaty i naczynia liturgiczne, a dzięki uprzejmości mieszkańców gminy, którzy użyczyli swoich zbiorów na potrzeby wystawy, zobaczyć można niespotykane już w dzisiejszych czasach naczynia i przyrządy gospodarstwa domowego.
Wystawa eksponowana będzie na I piętrze WBP w Krakowie do 1 czerwca 2011.
DNI PAPIESKIE
Od 14 kwietnia do 30 maja br. w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Krakowie na II piętrze prezentowana jest zbiorowa wystawa fotograficzna "Dni papieskie".
Otwarciu ekspozycji towarzyszyło spotkanie pt.: "Miejsca w Krakowie związane z osobą Jana Pawła II" (slajdy i gawęda).
KORONA ZIEMI
Na eksponowanej do końca maja w „Galerii na Poddaszu” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie wystawie zdjęć Mariana Hudka „W drodze ku Koronie Ziemi” oglądać można zdjęcia alpinisty dokumentujące jego kolejne wyprawy.
AUSTRALIA - ZDJĘCIA PIOTR WITOSŁAWSKI
Wystawa jest plonem wyjazdu w 2003 roku. Wszystkie zdjęcia zrobione są na klasycznych materiałach (filmy czarno-białe, ręcznie wywoływane i ręcznie robione odbitki autorskie). Zdjęcia pochodzą z rejonów: Sydney, Canberra, Alice Springs, Uluru- czyli wschodnie wybrzeże i środek kontynentu (Alice Springs).
Wystawa eksponowana będzie na parterze Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie do 4 maja br.
POCZĄTKI PAŃSTWA POLSKIEGO
Wystawa prezentuje materialne ślady życia mieszkańców zachodniej Małopolski we wczesnym średniowieczu (IX-XIII w.). Obejmuje następujące działy: osadnictwo, budownictwo drewniane i architekturę romańską, gospodarkę i handel, ubiory wraz z ozdobami, uzbrojenie (elementy rzędu końskiego, odzieży ochronnej, rodzaje broni) oraz kulturę łacińską. Na poszczególnych planszach tematycznych znajdują się kolorowe ilustracje, zdjęcia zabytków, mapy uzupełniane krótkimi informacjami, odnoszącymi się do przedstawionej problematyki.
Ekspozycja oglądać można w Oddziale dla Dzieci Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie (parter, pok. 48) do 31 sierpnia 2011 r.