Polecamy

15 rocznica śmierci Jolanty Goc

Data dodania: 06.02.2019

15 rocznica śmierci Jolanty Goc

6 lutego 2019 r .minęła 15 rocznica śmierci Jolanty Goc (1954-2004), kustosza dyplomowanego, wieloletniej dyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego,  zaangażowanej w modernizację bibliotek środowiska szczecińskiego. 

Jolanta Goc, z wykształcenia mgr ekonomii, uzupełniła wykształcenie bibliotekarskie studiując  w latach 1982/1983 na Podyplomowym Studium Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 1981 r. rozpoczęła pracę w Bibliotece Głównej Politechniki Szczecińskiej. Od 1984 r. kierowała Ośrodkiem Informacji Naukowej w Bibliotece Ekonomicznej Politechniki, następnie od 1985 r. Ośrodkiem Informacji Naukowej  w Bibliotece Ekonomicznej Uniwersytetu Szczecińskiego (po włączeniu do Uniwersytetu Wydziału Inżynieryjno-Ekonomicznego Politechniki).

W 1991 r. rektor  Uniwersytetu Szczecińskiego powierzył Jolancie Goc stanowisko dyrektora Biblioteki Głównej. W czasie jej kadencji odnotowano dynamiczny rozwój Biblioteki, czemu sprzyjały ówczesne zmiany społeczno-polityczne. Mając na celu podniesienie poziomu usług dyrektor Jolanta Goc  dokładała starań, aby zapewnić dostęp do wydawnictw zagranicznych i światowych baz danych, wprowadzała nowoczesne narzędzia pracy, dostosowywała strukturę i wyposażenie Biblioteki do zmieniających się potrzeb użytkowników i pracowników (np. jako pierwsza w Szczecinie wprowadziła w 1992 r. pocztę elektroniczną). Pilotowała budowę Miejskiej Sieci Komputerowej dla szczecińskiego środowiska naukowego. W celu zapewnienia środków finansowych na zakup sprzętu komputerowego włączyła się do przygotowywania wraz z innymi bibliotekami akademickimi  projektu Tempus JEP.

Wspólnie z dyrektorami bibliotek uczelni szczecińskich powołała Szczeciński Zespół Biblioteczny, którego celem był przede wszystkim zakup wspólnego oprogramowania, umożliwiającego integrację baz katalogowych bibliotek i udostępnianie ich w sieci.

Dzięki niej wykonana została adaptacja i remont budynku, w którym zostały umieszczone wszystkie agendy Biblioteki Głównej służące użytkownikom. W części pomieszczeń zorganizowała Salę Strumiańską, w której umieściła otrzymane w darze od Joanny i Jana Kulmów (ze Strumian) książki, dokumenty archiwalne, meble. W Sali tej, mimo ciężkiej choroby, do ostatnich chwil życia organizowała spotkania ludzi nauki i kultury.

Była również autorką lub współautorką licznych referatów oraz publikacji poświęconych przede wszystkim informacji naukowej i nowoczesnym formom obsługi użytkowników, jak również bibliografii publikacji pracowników uczelni.   

E.D.

Zob. też:
Różycka Mirosława: Jolanta Goc (1954-2004).W: Teoretycy i praktycy polskiego bibliotekarstwa. Warszawa 2012, s.75-81 (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t.12)
Różycka Mirosława: Jolanta Goc. W: Słownik pracowników książki polskiej. Suplement III. Warszawa 2010, s. 85-86 


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP