Polecamy

PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę "Nowe nabytki Zbiorów Specjalnych"

Data dodania: 23.01.2019

PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na wystawę

Pergaminowy dokument wystawiony w imieniu gdańskiego burmistrza Eduarda Friedricha von Conradi z 1781 roku, plan schronu przeciwlotniczego pod Placem Dominikańskim z 1941 r. czy pozłacany medal upamiętniający 100. rocznicę odzyskania niepodległości. To zaledwie przedsmak tego, co będzie można oglądać i podziwiać już wkrótce.

PAN Biblioteka Gdańska zaprasza na nową odsłonę cyklicznej wystawy najcenniejszych i najciekawszych nabytków, które trafiły w minionym roku do zbiorów specjalnych.

Wśród eksponatów tradycyjnie są: rękopisy, stare druki, mapy, grafiki, ekslibrisy i numizmaty, dokumenty życia społecznego, pocztówki i fotografie związane z Gdańskiem i Pomorzem. Zwiedzający zobaczą kilkanaście obiektów dotyczących życia codziennego od XIX wieku do lat osiemdziesiątych, w tym przedwojenne karty z gry towarzyskiej, świadectwa budowy Gdyni, opakowania na słodycze firmy Bałtyk, propagandowe etykiety zapałczane z lat 60-tych. Z pewnością uśmiech na twarzy wywoła list zakochanego Koli do zadłużonej Steluszki napisany na papierze firmowym gdańskiego hotelu Reichshof w październiku 1925 r.

Prawdziwym rarytasem jest list króla Stanisława Leszczyńskiego do Jerzego Marcina Ożarowskiego, oboźnego wielkiego koronnego z Królewca z 1735 r. List jest częścią zbioru dokumentów, których właścicielem był Jan Ursyn Niemcewicz. Uwagę zwraca także autograf wczesnych wierszy poety i krytyka literackiego Andrzeja Krzysztofa Waśkiewicza.

Ciekawe i cenne są ekslibrisy wykonane przez wybitnych polskich grafików, w większości przed 1945 r. Pokażemy tu prace m.in. Konstantego Brandela,  Bogusława Brandta i Tadeusza Gronowskiego. Na wystawie zobaczymy monetę srebrną 10 zł wybitą z okazji 200-lecia istnienia Zakładu Narodowego im. Ossolińskich i liczne medale, np. medal z 1912 r. z podobizną rektora Szkoły Głównej Warszawskiej Józefa Mianowskiego.

Wśród ciekawych nabytków mamy również miedzioryt wybitnego artysty Jeremiasa Falcka "Kazanie św. Jana Chrzciciela" z 1661 r. oraz litografię kolorowaną Ludwiga Eduarda Lütke "Widok na Kolbudy Górne i okolice" z r. 1826. Kompozycja ta wchodzi w skład albumu "Gdańsk i okolice".

Pokazywane na wystawie przedmioty pochodzą z darów lub z zakupów na aukcjach, w antykwariatach i od osób prywatnych. Część z nich stanowią "perełki" wyszukane na Jarmarku Dominikańskim.

Dworzec w Redzie, ok. 1905

Na otwarcie wystawy zapraszamy 28 stycznia (poniedziałek) o godz. 13.00.
Budynek historyczny Biblioteki przy ul. Wałowej 15.

Ekspozycja będzie czynna do 15 marca 2019 roku (pn., wt., czw. 9.00-19.00 oraz śr., pt. 9.00-15.00).

Kontakt do kuratora wystawy: Stefania Sychta s.sychta@bgpan.gda.pl

 

źródło:AP/PAN Biblioteka Gdańska


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP