Polecamy

Akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w 700 bibliotekach

Data dodania: 21.01.2019

Akcja „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” w 700 bibliotekach

Akcja Lustra Biblioteki „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” dotarła do 700 bibliotek różnego typu, a udział w warsztatach międzypokoleniowych wzięło tysiące osób z całej Polski. Mirabelka stała się inspiracją dla małoletnich i stuletnich, pokazała, że młode i starsze pokolenia mogą znaleźć wspólny język.

 

fot. J.Dyrała

Najlepsze biblioteki w Polsce

W konkursie na najlepszą relację z warsztatów konkurencja była duża, a poziom nadesłanych prac bardzo wysoki. Pierwsze miejsce zajęła Biblioteka Zespołu Szkół Specjalnych w Brzezinach, która zachęciła dzieci i młodzież do przedstawienia scenek z książki, stworzenia kapsuły przyszłości z przesłaniem dla przyszłych pokoleń, objerzenia prezentacji „Odkrywanie śladów przeszłości”, sadzenia mirabelek noszących imiona „Wiara”, „Nadzieja” i „Miłość”. Zwieńczeniem całości był wyjazd do Warszawy i odnalezienie muralu upamiętniającego Mirabelkę.

Było mnóstwo pytań i zaciekawienia ze strony dzieci i młodzieży uczestniczących w akcji, co jest największą radością dla nauczyciela każdej szkoły, a zwłaszcza specjalnej. Mimo wielu znaków zapytania stawianych wcześniej dziś mogę powiedzieć: udało się! Piękna historia, piękna idea, piękna nauka dla młodego pokolenia! Bardzo dziękuję za „Mirabelkę” i za pomysł mirabelkowej akcji dla bibliotek! – mówi Agnieszka Zielińska, bibliotekarka.

Na drugim miejscu uplasowała się Biblioteka Publiczna im. Stefana Rowińskiego w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie splotły się historie drzew mirabelkowych.

– Dzieci były zafascynowane możliwością działań plastyczno-teatralnych w niecodziennym wnętrzu starej kamienicy – „mieszkania dla książek” jak to określiły oraz swobodą poruszania się między regałami. Goście czytający książkę byli przejęci historią ostrowskich i warszawskich mirabelek oraz zmartwieni losem starych drzew w miastach i roślinności w ogóle w dobie betonowania wszystkiego. Bibliotekarki cieszyły się z nowych twarzy, które pojawiły się w ich filii oraz z faktu, że rodzice zapisali się wraz z dziećmi do korzystania z księgozbioru. Wszyscy byli bardzo zadowoleni z realizacji projektu! – podsumowuje Regina Walotka, kierownik filii nr 2.

W gronie laureatów znalazła się również Miejska Biblioteka Publiczna im. Marii Dąbrowskiej w Ostrowi Mazowieckiej. Odbiorcami warsztatów byli studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

– Wspaniała podróż w czasie, przepiękna książka dla dzieci i dorosłych i dla wszystkich pokoleń. Pracowaliśmy wspólnie, zrobiliśmy coś konkretnego dla uczczenia 100-lecia, poczuliśmy się jak w czasach przedwojennej Warszawy – tak oceniają warsztaty sami uczestnicy.

Relacje z warsztatów można zobaczyć na stronie internetowej Lustra Biblioteki http://lustrobiblioteki.pl/2019/01/najlepsze-biblioteki-w-kraju-w-ramach-akcji-mirabelka/

W 100licy

Biblioteki publiczne dzielnic m.st. Warszawy rywalizowały w osobnej kategorii. Jury wybrało jednogłośnie na zwycięzcę Bibliotekę dla Dzieci i Młodzieży nr XXXIII działającą
w strukturach Biblioteki Publicznej im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów. Bibliotekarze przygotowali spacerownik śladami Mirabelki, mapę wspomnień, warsztaty dla uczniów oraz konkurs na wywiad ze świadkiem historii.

– Zależało nam, żeby zaangażowani byli wszyscy bywalcy biblioteki: dzieci, młodzież i dorośli. Chcieliśmy zachęcić do międzypokoleniowej współpracy, wspólnego tworzenia i wspominania. Zebranie osobistych historii, związanych z życiem codziennym, nie bitwami upamiętnionymi na pomnikach, skupienie właśnie na indywidualnych wspomnieniach było najważniejszym celem akcji – wspominają organizatorzy warsztatów.

Kolejne miejsce otrzymała Wypożyczalnia nr 124 ZIELONA Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Białołęka za organizację warsztatów „Drzewko tolerancji Mirabelka – podróż przez zawiłą historię XX wieku” o charakterze literackim, przyrodniczym i terapeutycznym. Na podium znalazła się również Biblioteka „Przy Baleya”, placówka Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy. W ramach warsztatów „A niech się ciekawią” uczniowie szkoły podstawowej omawiali aspekt pamięci poruszony w książce Cezarego Harasimowicza.

– Skupiłem się na aspekcie „pamięci” związanej z przesłaniem książki. Przekazanie jak Warszawa wyglądała dawniej, co się wydarzyło i jak odmieniło się to miasto. Mirabelka w zamyśle stała się łącznikiem starego z nowym. „Osobą” będącą częścią zarówno przedwojennej, jak i powojennej Warszawy – mówi Sebastian Gago, bibliotekarz.

Relacje z warsztatów można zobaczyć na stronie internetowej Lustra Biblioteki http://lustrobiblioteki.pl/2018/12/mirabelka-najlepsze-warsztaty-w-bibliotekach-publicznych-m-st-warszawy/

O akcji

„Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” to akcja organizowana przez Lustro Biblioteki.
Polegała na organizacji warsztatów międzypokoleniowych w bibliotekach w całym kraju. Kanwą do tych działań był scenariusz oparty na książce „Mirabelka” Cezarego Harasimowicza oraz materiałów informacyjno-promocyjnych. Akcja została zrealizowana w ramach oficjalnych obchodów stulecia odzyskania niepodległości.

Strona internetowa akcji

http://lustrobiblioteki.pl/mirabelka-kielkujaca-historia-w-100licy/

Źródło: informacja prasowa/Lustro Biblioteki


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP