Wikipedia to wielojęzyczna encyklopedia internetowa działająca w oparciu o zasadę otwartej treści. Funkcjonuje wykorzystując oprogramowanie MediaWiki (haw.wiki&– „szybko”, „prędko”), wywodzące się z koncepcji WikiWikiWeb, umożliwiające edycję każdemu użytkownikowi odwiedzającemu stronę i aktualizację jej treści w czasie rzeczywistym.
Wikipedia powstała 15 stycznia 2001 roku w wersji anglojęzycznej jako projekt pomocniczy pisanej przez ekspertów i nieistniejącej już Nupedii. Od 2003 zarządzana jest przez organizację non-profit Wikimedia Foundation. Oficjalnym polskim partnerem Wikimedia Foundation jest stowarzyszenie Wikimedia Polska (WMPL) z siedzibą w Łodzi działające od listopada 2005 r.
Polskojęzyczna Wikipedia (http://pl.wikipedia.org) jest jedną z około 300 autonomicznych wersji językowych Wikipedii i tak jak pozostałe wersje językowe nie jest tłumaczeniem wersji anglojęzycznej. Wikipedię tworzy społeczność wolontariuszy, do której każdy może w dowolnej chwili dołączyć i edytować, dodawać treści, pod warunkiem akceptacji zasad funkcjonowania Wikipedii.
Zawartość Wikipedii nie jest kontrolowana przez „radę redakcyjną” ani „zespół Wikipedii”. Możliwość samodzielnego edytowania Wikipedii, a także wycofywania błędnych zmian, zapewnia oprogramowanie MediaWiki.
Dzień Wikipedii to nieformalne święto całej społeczności wikipedystów.
Wszystkim zaangażowanym w rozwijanie polskiej Wikipedii, a szczególnie członkom i sympatykom polskiego stowarzyszenia Wikimedia Polska - składamy dziś najlepsze życzenia!
15 stycznia startuje kampania #1lLib1Ref - 1 bibliotekarz (ang. librarian), jeden przypis (ang. reference), która potrwa do 5 lutego 2019 r. Ma ona na celu zwiększyć wiarygodność przekazywanej wiedzy za pośrednictwem Wikipedii poprzez weryfikację treści za pomocą przypisów. Do dodawania odsyłaczy zachęcani są bibliotekarze z całego świata. W ramach kampanii lokalne biblioteki, wielkie i zupełnie małe, organizują wiele wydarzeń mających na celu promowanie przedsięwzięcia.
Już dziś zapraszamy do wspólnego dodawania przypisów w Wikipedii, które odbędzie się 4 lutego br. w Warszawie, w bibliotece Przystanek Książka. Szczegóły w materiale pod linkiem:http://www.sbp.pl/artykul/?cid=21033&prev=1
Zapraszamy do udziału!
Oprac. J.Filimonow/SBP.pl