Polecamy

Małgorzata Rejmer laureatką Paszportów Polityki w kategorii Literatura

Data dodania: 09.01.2019

Małgorzata Rejmer laureatką Paszportów Polityki w kategorii Literatura

8 stycznia 2019 r. podczas uroczystej gali tygodnika "Polityka" w Teatrze Polskim w Warszawie rozdano Paszporty Polityki. W kategorii Literatura nagrodę otrzymała Małgorzata Rejmer za książkę „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”.

 

Publikacja ukazała się w październiku 2018 r. nakładem Wydawnictwa Czarne.

Małgorzata Rejmer 4315

Małgorzata Rejmer, foto: Rafał Komorowsk/Wikimedia Commons

Małgorzata Zofia Rejmer (ur. 6 września 1985 w Warszawie) – polska pisarka, reportażystka. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Obecnie mieszka w Tiranie. Ukończyła kulturoznawstwo w ramach MISH UW.  Debiutowała jako trzynastolatka wierszami opublikowanymi w kwartalniku "Okolica Poetów". Jej pierwsze opowiadanie Poczekalnia ukazało się w antologii 20 lat pod lampą pod redakcją Pawła Dunin-Wąsowicza (wyd. Lampa i Iskra Boża). W 2009 wydała swoją pierwszą powieść Toksymia (wyd. Lampa i Iskra Boża), w 2010 nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia We wrześniu 2013 opublikowała reportaż Bukareszt. Kurz i krew (Wydawnictwo Czarne), za który otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii literatura faktu oraz Nagrodę Literacką dla Autorki "Gryfia", a także nominację do Nagrody Literackiej Nike. Jest laureatką Gwarancji Kultury, nagrody przyznawanej przez TVP Kultura najciekawszym i najważniejszym artystom, za "Bukareszt. Kurz i krew".

Błoto słodsze niż miód to opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. O ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć. O krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje.

Układając opowieści swoich bohaterów w chór przejmujących głosów, autorka odsłania fragment najczarniejszego okresu w historii Albanii i zapisuje kolejną kartę w księdze upadku wartości humanistycznych XX wieku.*

 


Redakcja SBP.pl

Źródła:

*Strona internetowa Wydawnictwa Czarne (dostęp 09.01.2019 r.)
Wikipedia


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP