8 stycznia 2019 r. podczas uroczystej gali tygodnika "Polityka" w Teatrze Polskim w Warszawie rozdano Paszporty Polityki. W kategorii Literatura nagrodę otrzymała Małgorzata Rejmer za książkę „Błoto słodsze niż miód. Głosy komunistycznej Albanii”.
Publikacja ukazała się w październiku 2018 r. nakładem Wydawnictwa Czarne.
Małgorzata Zofia Rejmer (ur. 6 września 1985 w Warszawie) – polska pisarka, reportażystka. Doktorantka w Instytucie Kultury Polskiej UW. Obecnie mieszka w Tiranie. Ukończyła kulturoznawstwo w ramach MISH UW. Debiutowała jako trzynastolatka wierszami opublikowanymi w kwartalniku "Okolica Poetów". Jej pierwsze opowiadanie Poczekalnia ukazało się w antologii 20 lat pod lampą pod redakcją Pawła Dunin-Wąsowicza (wyd. Lampa i Iskra Boża). W 2009 wydała swoją pierwszą powieść Toksymia (wyd. Lampa i Iskra Boża), w 2010 nominowaną do Nagrody Literackiej Gdynia We wrześniu 2013 opublikowała reportaż Bukareszt. Kurz i krew (Wydawnictwo Czarne), za który otrzymała Nagrodę Newsweeka im. Teresy Torańskiej w kategorii literatura faktu oraz Nagrodę Literacką dla Autorki "Gryfia", a także nominację do Nagrody Literackiej Nike. Jest laureatką Gwarancji Kultury, nagrody przyznawanej przez TVP Kultura najciekawszym i najważniejszym artystom, za "Bukareszt. Kurz i krew".
Błoto słodsze niż miód to opowieść o kraju udręczonym terrorem Envera Hoxhy, dyktatora, który po zerwaniu sojuszy z Jugosławią, Związkiem Radzieckim i Chinami uwierzył, że Albania może stać się samowystarczalną twierdzą komunizmu. O ludziach z dnia na dzień skazywanych na zesłanie, tylko dlatego że urodzili się w niewłaściwej rodzinie lub szeptem w czterech ścianach próbowali samodzielnie myśleć. O krwawych buntach w obozach pracy, tragicznych ucieczkach z kraju zamienionego w bunkier, o życiorysach ofiarowanych na ołtarzu ideologicznego raju i o tych, którzy je miażdżyli, nie bacząc na konsekwencje.
Układając opowieści swoich bohaterów w chór przejmujących głosów, autorka odsłania fragment najczarniejszego okresu w historii Albanii i zapisuje kolejną kartę w księdze upadku wartości humanistycznych XX wieku.*
Redakcja SBP.pl
Źródła:
*Strona internetowa Wydawnictwa Czarne (dostęp 09.01.2019 r.)
Wikipedia