Polecamy

25 rocznica śmierci Marii Manteufflowej

Data dodania: 07.01.2019

25 rocznica śmierci Marii Manteufflowej

7 stycznia 2019 r. minęła 25 rocznica śmierci dr Marii Manteufflowej (1905-1994) historyka, bibliotekarki, która wniosła olbrzymi wkład w organizację i rozwój ośrodków informacji naukowej w powojennych bibliotekach polskich. Jako historyk zajmowała się dziejami oświaty pierwszej połowy XIX w. na ziemiach polskich, kulturą końca XVIII w. i historią Biblioteki Załuskich.

Studiowała historię na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Warszawskiego. Przygotowując się do zawodu nauczyciela, równolegle ze studiami historycznymi, ukończyła Studium Pedagogiczne na UW i uzyskała dyplom nauczyciela szkół średnich. Pracę w szkole rozpoczęła jeszcze przed ukończeniem studiów. W 1932 r. wyszła za mąż za znanego historyka Tadeusza Manteuffla, a w 1933 r. obroniła pracę doktorską poświęconą J. K. Szaniawskiemu, dyrektorowi Komisji Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

Gdy wybuchła II wojna światowa, w mieszkaniu państwa Manteufflów na Mokotowie prowadzone były zajęcia sekcji historycznej podziemnego Uniwersytetu Warszawskiego, a sam T. Manteuffel aktywnie współpracował z różnymi agendami Armii Krajowej. W chwili wybuchu powstania warszawskiego M. Manteufflowa była w dziewiątym miesiącu ciąży, 10 sierpnia urodziła się córeczka, a 15 sierpnia wraz ze starszą pięcioletnią córką musiały opuścić  mieszkanie, bowiem dom miał być spalony. Po wielu dramatycznych przejściach udało im się połączyć z T. Manteufflem, który ukrywał się pod Warszawą.

Po zakończeniu wojny M. Manteufflowa ze względów politycznych nie chciała wracać do zawodu nauczyciela i rozpoczęła pracę w Bibliotece Narodowej jako kierowniczka Czytelni Ogólnej. W 1949 r. ukończyła kurs dla bibliotekarzy bibliotek naukowych i przygotowywała się do egzaminu państwowego,  który jednak został zawieszony. Tytuł bibliotekarza dyplomowanego przyznała jej Komisja Egzaminacyjna w 1966 r. na podstawie dorobku naukowego. Kierując czytelnią formułowała wnioski dotyczące obsługi informacyjnej czytelników, sięgała również do doświadczeń innych bibliotek polskich i zagranicznych. W 1951 r. na ogólnopolskiej konferencji bibliotekarzy naukowych w Krynicy wygłosiła programowy referat na temat bibliotecznej służby informacyjnej. Miesiąc później zorganizowała w BN Dział Informacji Naukowej i Poradnictwa (od 1954 r. Zakład Informacji Naukowej), którym kierowała do przejścia na emeryturę w 1970 r.

Była autorką dziesiątków artykułów poświęconych problemom  teoretycznym i organizacyjnym bibliotecznej służby informacyjnej publikowanych w czasopismach fachowych, kilku haseł w Encyklopedii wiedzy o książce oraz dwóch rozdziałów w podręczniku Bibliotekarstwo naukowe. Przykładała dużą wagę do szkolenia bibliotekarzy w zakresie metodyki i organizacji pracy ośrodków informacji w bibliotekach, uczestniczyła w wielu kursach i konferencjach bibliotekarskich poświęconych tej tematyce, była też organizatorką lub współorganizatorką niektórych z nich. Ponadto zajmowała się historią kultury XVIII w., opracowała 46 biogramów do Polskiego słownika biograficznego.

EB

   

Zob. też:

Barteczko Ewa: Maria Manteufflowa (1905-1994).W: Organizatorzy, bibliografowie, dydaktycy. Warszawa 2015, (Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych ; t. 14), s. 138-147
Kiepurska Halina: Dr Maria Manteufflowa (1905-1994), „Kronika Warszawy” 1994 nr 3, s. 190-196
Kocięcka Mirosława: Maria Manteufflowa (1905-1994), „Przegląd Biblioteczny” 1994 z. 1/2, s. 179-180  
Wywiad z dr Marią Manteufflową. Przepr. Mirosława Kocięcka, „Przegląd Biblioteczny” 1991 z. 2, s. 119-130


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP