Polecamy

35 rocznica śmierci Zofii Hryniewicz

Data dodania: 06.12.2018

35 rocznica śmierci Zofii Hryniewicz

6 grudnia 2018 roku minęła 35 rocznica śmierci Zofii Hryniewicz (1891-1983), bibliotekarki, organizatorki instytucji bibliotecznych, aktywistki społecznej, działaczki Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

Urodziła się na terenie zaboru rosyjskiego w guberni mohylowskiej. Dzieciństwo i wczesną młodość spędziła w Czycie, mieście we wschodniej Syberii, gdzie ojciec pracował przy budowie kolei zabajkalskiej. Tam ukończyła gimnazjum rosyjskie i została nauczycielką matematyki. W Czycie, w środowisku Polaków, zetknęła się z polską książką (komplety książek nadsyłała księgarnia Gebethnera i Wolffa) i elementami pracy bibliotecznej. W latach 1914-1918 studiowała nauki techniczne oraz ekonomiczno-prawne w Wyższej Szkole Handlowej w Moskwie. W połowie 1918 roku przyjechała do Warszawy i podjęła studia na Politechnice Warszawskiej, które przerwała ze względów rodzinnych. W 1925 roku rozpoczęła studia bibliotekoznawcze na Studium Pracy Społeczno-Oświatowej działającym w ramach Wolnej Wszechnicy Polskiej. Dyplom uzyskała w 1929. Jeszcze w czasie studiów objęła kierownictwo Centrali Bibliotecznej Związku Zawodowego Kolejarzy. 

Gdy wybuchła druga wojna światowa, a okupanci zakazali działalności Centrali Bibliotecznej Z. Hryniewicz podjęła pracę kierowniczki Biblioteki Stowarzyszenia „Szklane Domy” przy Warszawskiej Spółdzielni Mieszkaniowej na Żoliborzu. Część działalności Biblioteki odbywała się w konspiracji, m. in. dostarczano książki kompletom tajnego nauczania, partyzantom z Kampinosu książki posyłano wraz z zebraną żywnością i odzieżą. W czasie Powstania Warszawskiego kierowała punktem opatrunkowym na Żoliborzu. Uczestniczyła w zabezpieczaniu cennych księgozbiorów prywatnych, uratowano ok. 70.000 wol.

Po wojnie Z. Hryniewicz otrzymała zadanie zorganizowania (reaktywacji) zniszczonej Biblioteki Sejmowej (Sejmu i Senatu RP). Stopniowo, mimo wielu trudności, Biblioteka zaczęła się odradzać. W 1958 roku Z. Hryniewicz przeszła na emeryturę i włączyła się w pracę Zespołu Historyczno-Pamiętnikarskiego Okręgu Stołecznego SBP, publikując artykuły wspomnieniowe o pracy z książką i ludziach książki.

Przez cały okres działalności zawodowej aktywnie uczestniczyła w życiu społecznym, działała w organizacjach oświatowych i społecznych, m.in. w Kole „Spasowiaków”, Towarzystwie Wolnej Wszechnicy Polskiej, a przede wszystkim od okresu przedwojennego w Związku Bibliotekarzy Polskich, Związku Bibliotekarzy i Archiwistów Polskich oraz Stowarzyszeniu Bibliotekarzy Polskich, pracując w różnych jego gremiach. Za zasługi dla SBP została odznaczona Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Honorową Odznaką SBP, była też członkiem honorowym SBP.

EB

Zob. też
Szymanowska Zofia: Społecznik i bibliotekarz – Zofia Hryniewicz. W: Z książką do ludzi. Warszawa Wydawnictwo SBP 1992 („Bibliotekarze Polscy we Wspomnieniach Współczesnych”, t. 2), s. 9-16.


Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Serwis SBPSerwis SBP
Projekt SBPProjekt SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP
Partner wspierający SBPPartner wspierający SBP