28 listopada 2018 r., w siedzibie Biblioteki Narodowej w Pałacu Krasińskich w Warszawie, podczas uroczystej Gali, ogłoszono wyniki Rankingu Bibliotek 2018, organizowanego przez Instytut Książki i dziennik "Rzeczpospolita". W uroczystości wzięli udział bibliotekarze, dyrektorzy bibliotek, przedstawiciele władz samorządowych, MKiDN, mediów oraz wielu gości m.in. Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.
Galę rozpoczęły wystąpienia m.in. Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki oraz Marcina Piaseckiego, dziennikarza i redaktora zarządzającego "Rzeczpospolitej".
Wystąpienie Dariusza Jaworskiego, dyrektora Instytutu Książki
– Jednym z zadań Instytutu Książki jest łączność z bibliotekami – powiedział dyrektor Instytutu Książki, Dariusz Jaworski. – Biblioteki korzystają z ministerialnego programu Infrastruktura Bibliotek, którego jesteśmy operatorem. Infrastruktura jest ważna i pozwala także wzbogacać ducha.
Głos zabrał także dr Tomasz Makowski, dyrektor Biblioteki Narodowej, który podkreślił usługowy charakter bibliotek i konieczność otwierania tych placówek w soboty, tak aby całe rodziny mogły skorzystać z ich oferty. Dyrektor zaapelował przy tym do samorządowców, aby zadbali o odpowiednie wsparcie finansowe i zwiększenie etatów, co umożliwi wydłużenie czasu pracy bibliotek. Podsumowując swoje wystąpienie stwierdził, że "gminy, które posiadają słabe biblioteki to gminy niekulturalne"
Wystąpienie dr Tomasza Makowskiego, dyrektora Biblioteki Narodowej
W dalszej części wystąpili przedstawiciele Instytutu Książki. Gabriela Dul przybliżyła założenia i przebieg kampanii społecznej "Mała Książka - Wielki Człowiek" a Jakub Pacześniak przedstawił aktualne dane z realizacji ministerialnego programu "Infrastruktura Bibliotek 2016-2020".
Jakub Pacześniak z Instytutu Książki przedstawił stan realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Priorytet 2. Infrastruktura Bibliotek
Ciekawą prezentację pt. "Czytanie książek jako piękna choroba", będącą wstępną analizą wyników badania czytelników książek i klientów bibliotek publicznych, październik-listopad 2018, przedstawił Paweł Kuczyński, socjolog i badacz czytelnictwa w Polsce. Badanie ewaluacyjne, które trwa do końca listopada br., polega m.in. na przeprowadzeniu 155 wywiadów indywidualnych z liderami lokalnej opinii publicznej i bibliotekarzami oraz 2128 wywiadów kwestionariuszowych z czytelnikami i klientami bibliotek publicznych.
Wyciągnięto już główne wnioski:
- "Wirus książkowy" - biblioteki publiczne stanowią najważniejsze ogniwo rozwoju czytelnictwa książek, zwłaszcza w gminach wiejskich i w mniejszych miastach,
- Systematyczne podnoszenie jakości zbiorów jest zauważalne i doceniane przez czytelników książek, którzy mają odmienne potrzeby, ale nieodmiennie poszukują nowości,
- Kultura obsługi i kompetencja bibliotekarzy są najwyżej ocenianymi przez użytkowników elementami "środowiska biblioteki"
- Rozmowy z bibliotekarzami oraz ich rekomendacje stanowią nieodzowny składnik kontaktów czytelników z biblioteką publiczną
- Nowa przestrzeń biblioteczna i jej organizacja tworzą jakościowo nowe warunki dla społeczności lokalnej; aby dobrze wykorzystać dofinansowanie najważniejsze są: konsultacje wśród mieszkańców i prowadzona od samego początku współpraca z partnerami tj. władzami samorządowymi, architektem i organizacjami pozarządowymi.
Nawiązując do tytułu swojej prezentacji, Paweł Kuczyński wymienił czytanie dzieciom jako pierwsze "ognisko choroby" a jako drugie - bibliotekę.
Na koniec prelegent wymienił główne składniki sukcesu biblioteki publicznej: odpowiedź na intensywne czytelnictwo książek wśród kobiet, szeroka oferta nowości wydawniczych a także m.in. położenie budynku biblioteki przy codziennych szlakach komunikacyjnych, odpowiednio zaprojektowane i wykonane, wielofunkcyjne przestrzenie biblioteczne oraz wychodzenie z inicjatywami proczytelniczymi w stosunku do grup o ograniczonych możliwościach finansowych - np. seniorów.
Po wystąpieniach i prezentacjach wyników najnowszych badań realizowanych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa przyszedł czas na poznanie Laureatów Rankingu Bibliotek 2018.
W tegorocznej, ósmej już edycji ogólnopolskiego Rankingu, organizatorzy wysłali ponad 2300 ankiet do wszystkich gmin wiejskich i miejsko-wiejskich oraz miast (z wykluczeniem miast na prawach powiatu). Odpowiedzi udzieliło prawie 750 placówek, które tym samym wzięły udział w Rankingu. Ankieta zawierała 26 pytań, w tym m.in. o:
Punkty były przyznawane m.in. za:
Przy ocenie były również wykorzystywane dane GUS.
Liderzy poszczególnych województw w porządku alfabetycznym:
Ogólnopolski Ranking Bibliotek 2018
Więcej zdjęc w naszej
Oprac. J.F./SBP.pl